Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Ak to urobí človek na ceste, skončí v base, vravel Hill o Vettelovom ataku

Sebastian Vettel dostal za nešportový manéver v nedeľňajšej Veľkej cene Azerbajdžanu v Baku okrem časovej penalizácie aj tri trestné body a prípadný ďalší podobne ocenený prehrešok v budúcich pretekoch formuly 1 v Rakúsku mu môže vyniesť zákaz štartu.

27.06.2017 12:33
Sebastian Vettel Foto: ,
Sebastian Vettel na okruhu v Baku.
debata

Momentálne má totiž hviezda stajne Ferrari na konte deväť bodov a pri dosiahnutí čísla 12 by nesmel nabudúce súťažiť.

Podľa pravidiel medzinárodnej federácie FIA ​​sa takto pilotom načítajú trestné body za rôzne previnenia v období jedného roka. Teraz delia lídra majstrovstiev sveta od nútenej pauzy tri body. Po rakúskej Grand Prix sa mu môže trochu „uľaviť“, pretože mu ubudnú dva za minulý incident v Silverstone, kde v daždivých pretekoch pri predbiehaní vytlačil z trate Felipeho Massu.

V nedeľu Vettel v 19. kole pri jazde za spomaľovacím vozidlom najprv zozadu narazil do vedúceho Lewisa Hamiltona, ktorý nečakane, ale podľa dát z telemetrie v súlade s pravidlami pribrzdil. Z hnevu sa potom posunul na úroveň britského pilota a na oplátku z boku vrazil do jeho auta. Od komisárov pretekov za to dostal trest zastávky v boxoch na desať sekúnd, po ktorom skončil v cieli štvrtý pred Hamiltonom, a zožal za to z mnohých strán silnú kritiku.

Konflikt Hamiltona a Vettela v Azerbajdžane

„Keď niečo také urobí človek na ceste, skončí v base,“ komentoval incident bývalý šampión Damon Hill. „Sebastian Vettel sa vymkol kontrole. Správal sa ako pirát, za toto je desaťsekundový trest smiešny,“ napísal britský denník Daily Mail. Podľa talianskeho Corriere dello Sport stratil Vettel hlavu ako nejaký teenager, Gazzetta dello Sport premenovala disciplínu z F1 na formule wrestling. „Vettelova akcia mala jednoznačne skončiť diskvalifikáciou,“ uviedol španielsky denník Marca.

Ani novinári v rodnom Nemecku Vettela nešetrili. Podľa agentúry SID nebolo jeho konanie hodné štvornásobného majstra sveta a poškodil si ním vlastný pomník. „Sebastian Vettel sa dopustil odpornosti,“ napísal Spiegel. „Ako keby bol ešte v puberte,“ konštatoval denník Süddeutsche Zeitung.

debata chyba
Viac na túto tému: #Sebastian Vettel #Veľká cena Azerbajdžanu #Damon Hill