Prehry na úvod skupinovej fázy. Slovenským tímom sa v Eurocupe nedarilo

Basketbalistkám Slávie Banská Bystrica nevyšiel vstup do skupinovej fázy Európskeho pohára (Eurocup), vo svojom úvodnom vystúpení v E-skupine prehrali na palubovke Besiktasu Istanbul 69:97.

11.10.2023 20:36
SR Banská Bystrica šport basketbal ženy... Foto: ,
Božica Mujovičová z Banskej Bystrice na archívnej snímke.

K úspechu nepomohlo ani 16 bodov v podaní Žofie Hruščákovej. Vicemajstra Niké Extraligy žien čaká teraz v tejto súťaži séria domácich stretnutí, v stredu 18. októbra o 18.00 h nastúpia proti gréckemu Panathinaikoi­su A.C.

Európsky pohár, ženy – E-skupina:

Besiktas Istanbul – Slávia Banská Bystrica 97:69 (54:40)
najviac bodov Besiktasu: Evansová 36, Nogičová 21, Lazičová 12 – zostava a body Banskej Bystrice: Hruščáková 16, Bogičevičová 12, Burová 10, Mujovičová 9, Martišková 5 (Brabencová 10, Šimoničová 5, Holíková 2, da Cruz a Kozáková 0)
TH: 21/18 – 7/5, fauly: 10 – 22, trojky: 9 – 6, rozhodovali: Faur (Rom.), Vartanov (Gruz.), Mitrovski (S. Mac.), štvrtiny: 24:19, 30:21, 20:12, 23:17.

Stretnutie v Istanbule sa začalo dosť ofenzívne, Besiktas to zobral od úvodu do svojich rúk, ale Banská Bystrica dokázala v úvodnej štvrtine držať krok kolektívnym výkonom. Evansová robila Slávii najväčšie problémy, ale po prvej štvrtine prehrávali len o päť bodov – 19:24.

Lenže vstup do druhej desaťminútovky sa ukázal ako zlomový, družstvo z Istanbulu otvorilo túto časť zápasu 10:2 a rozdiel narástol do dvojcifernej hodnoty. Banská Bystrica sa snažila držať na dostrel, skúsenejší súper si to už dokázal s prehľadom udržiavať, keď vyhral prvý polčas 54:40.

Po prestávke sa obraz hry a jeho scenár nezmenil, Besiktas si bez väčších problémov strážil svoj komfortný náskok a kľúčové hráčky Banskej Bystrice nevedeli vytvoriť súvislejší tlak.

Aj preto pred poslednou štvrtinou prehrávali 52:74. V záverečných minútach sa už nič dramatické neudialo, priestor dostali hráčky z lavičiek, o víťazovi stretnutia už bolo rozhodnuté.

Prehrali aj Piešťanky

Basketbalistky Piešťanských Čajok vstúpili do Európskeho pohára (Eurocup) domácou prehrou s poľským InvestInTheWest Enea Gorzów 64:77 a nevrátili tak súperovi dve prehry z predchádzajúceho ročníka tejto súťaže. Ďalší duel odohrajú vo štvrtok 19. októbra o 19.30 h u luxemburského T71 Duddelange.

Európsky pohár, ženy – B-skupina:

Piešťanské Čajky – InvestInTheWest Enea Gorzów 64:77 (35:33)
Zostava a body Piešťan: Mitrasinovičová 20, Herminjardová 12, Jamesová a Jurčenková po 8, Moravčíková 6 (Stašová 10, Vandlíková a Taušová 0) – najviac bodov Gorzówu: Bibbyová 27, Jakubiuková, Tsinekeová a Wentzelová po 14.
TH: 20/13 – 10/7, fauly: 16 – 12, trojky: 5 – 4, rozhodovali: Kapitány (Maď.), Belousovová (Lit.), Nagy (Maď.), štvrtiny: 20:17, 15:16, 13:25, 16:19, 500 divákov.

Prvé útoky patrili hlavne Gorzówu, jednoduchou hrou a z druhých šancí sa ujal vedenia. Piešťany sa po opatrnejšom začiatku rozohrali, herne mali navrch, len to nevedeli naplno prejaviť.

Mitrasinovičová a Jamesová dodávali bodovú pohodu, spolu s rýchlou hrou vyhrali Čajky úvodnú štvrtinu 20:17. V druhej časti mali domáce basketbalistky problémy s Bibbyovou, ale na ich šťastie, Gorzów nedokázal otočiť stretnutie na svoju stranu.

Piešťanskú hru dirigovala v týchto momentoch Mitrasinovičová, ale so spoluhráčkami sa nedokázali výraznejšie odtrhnúť. Stretnutie sa však pre ne vyvíjalo správnym smerom, po prvom polčase svietil na tabuli stav 35:33.

Po prestávke pokračovala veľká bitka o každú loptu a v každom útoku bolo vidieť na oboch stranách veľké nasadenie. Stále to bol najmä strelecký súboj Mitrasinovičovej s Bibbyovou. Piešťany trochu zradila hluchá fáza, keď za stavu 43:42 inkasovali 12 bodov po sebe a posadili poľský tím na koňa.

Čajky sa ešte snažili vzchopiť, ale do poslednej časti išli za nepriaznivého stavu 48:58. Štvrtá štvrtina už nepriniesla žiadny obrat, práve naopak, Gorzów ešte zvýraznil svoju dominanciu na palubovke a piešťanská vidina víťazného začiatku sa definitívne rozplynula.

Ružomberčanky prehrali v Rige

Basketbalistky MBK Ružomberok neuspeli pri svojom návrate do skupinovej fázy Európskeho pohára (Eurocup), vo svojom prvom zápase F-skupiny prehrali na palubovke favorizovanej TTT Riga 56:81. „Ruža“ má po tomto vystúpení pred sebou tri domáce stretnutia, sériu začína vo štvrtok 19. októbra o 18.00 h proti tureckému Melikgazi Kayseri.

Európsky pohár, ženy – F-skupina:

TTT Riga – MBK Ružomberok 81:56 (39:24)
najviac bodov Rigy: Meškonytová 16, Cohenová 13, Claveauová a Silová po 12 – zostava a body Ružomberka: Andělová 8, Havranová 7, Buknová a Jackovecová po 6, Hadačová 0 (Kaliuzhná 15, Jarošová 10, Mikovčáková a Štefančová po 2)
TH: 17/11 – 24/17, fauly: 25 – 20, trojky: 8 – 5, rozhodovali: Ivanovičová (Srb.), Mészáros (Maď.), Stalaučinskaitová (Lit.), štvrtiny: 18:8, 21:16, 16:18, 26:14.

Ružomberok sa nezľakol favorizovaného súpera a minimálne v úvodnej polovici prvej štvrtiny bol vyrovnaným súperom. Následne prišla päťminútová strelecky hluchá chvíľa, ktorú Riga využila na to, aby sa zo stavu 7:6 dostala na 18:8 po prvej 10-minútovke. V druhej časti sa Ružomberčanky držali lotyšského tímu, ale manko sa výrazne nedarilo znižovať. „Ruža“ prehrávala po prvom polčase 24:39.

Po prestávke vstúpil slovenský zástupca aktívnejšie, ale Riga si kontrolovala svoj dvojciferný náskok, keď vstupovala do záverečnej periódy za stavu 55:42. Vo štvrtej štvrtine sa už nič zásadné neudialo, Ružomberok sa snažil aspoň čiastočne skorigovať nepriaznivý stav, ale tento plán mu nevyšiel.