Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Elita pod deravými košmi. Rančík a Hruščáková sú najlepší na Slovensku

Najlepší basketbalisti Slovenska za rok 2017 sú Radoslav Rančík a Žofia Hruščáková. Stali sa víťazmi ankety Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA), ktorej výsledky slávnostne vyhlásili v pondelok večer v bratislavskom hoteli Holiday Inn.

12.02.2018 21:40
debata
Slovenský basketbalista Radoslav Rančík... Foto: SBA/Vladimír Dorňák
Radoslav Rančík Slovenský basketbalista Radoslav Rančík oslavuje úspešný kôš v zápase predkvalifikácie MS 2019 proti Švédsku.

Podkošový hráč bratislavského Interu Radoslav Rančík (nar. 6. októbra 1979 v Košiciach, vysoký 207 cm) je teraz už osemnásobný víťaz ankety, keďže túto poctu získal aj za roky 2007, 2008, 2009, 2013, 2014, 2015 a 2016. Druhé miesto obsadil jeho spoluhráč Michal Baťka, tretí skončil Peter Sedmák z Košíc.

„Toto je výsledok mojej práce nielen počas, ale aj mimo sezóny. Je to však kombinácia viacerých faktorov. Bez mojich trénerov, spoluhráčov a funkcionárov by sa mi to nepodarilo. Veľká vďaka patrí aj mojej rodine, ktorá mi utvára priestor, aby som mohol hrať,“ uviedol Rančík. Ten sa okrem ligového titulu minulý rok tešil aj z návratu do národného tímu – po siedmich rokoch:

„Bol som rád, že som mohol pomôcť aspoň trochu. Hoci v mojom veku sa už ozývajú zranenia, snažím sa tvrdo trénovať, aby som obmedzil tieto drobné zranenia,“ pokračoval 37-ročný Rančík a prezradil ako vidí svoju budúcnosť: „Stále je to otvorené, ale myslím si, že už bude asi posledná.“

Viac ocenení pre najlepšieho hráča roka ako pivot Interu má na konte už iba Stanislav Kropilák, ten ich medzi rokmi 1975 až 1984 nazbieral 10.

„Vždy sa musí človek nadrieť, aby bol najlepší. Musí urobiť niečo extra, možno si aj niečo odriekať. Ja som však rád, že som urobil všetko preto, aby som tu mohol dnes stáť a dostal toto ocenenie. Ja si to neviem inak ani predstaviť. Tvrdá práca, ktorú odvádzam má výsledky a každý, kto chce niečo dosiahnuť by mal robiť to isté,“ uzavrel Rančík.

Podkošová hráčka s dobrou strelou zo stredných vzdialeností Žofia Hruščáková (nar. 12. januára 1995 v Košiciach, vysoká 190 cm) obhájila triumf spred roka. Dvadsaťtriročná reprezentantka pôsobí v talianskom klube Familia Schio.

V minulosti si obliekala dresy Neapola, CMB Cargo-UNI Győr a Good Angels Košice. Predstavila sa aj na majstrovstvách Európy 2017 v Česku. Hruščáková triumfovala pred svojimi bývalými spoluhráčkami z Košíc Barborou Bálintovou a Zuzanou Žirkovou.

„Bol to náročný rok. Zbrzdilo ma zranenie na konci sezóny, ktoré mi zabránilo zúčastniť sa na majstrovstvách Európy. Napriek tomu ho hodnotím kladne,“ skonštatovala Hruščáková. Tá v závere roka prestúpila z Neapola do Schia a z kariérneho postupu neskrývala radosť:

„Môžem nazbierať veľké skúsenosti. Schio pracuje na najvyššej úrovni. Postúpili sme do play-off Európskej ligy. Dostali sme náročného súpera – Kursk, ale pokúsime sa ho zdolať.“

Žofia Hruščáková (Familia Wuber Schio, Tal.),... Foto: TASR, Marko Erd
Hruščáková Žofia Hruščáková (Familia Wuber Schio, Tal.), ako víťazka v kategórii Basketbalistka roka počas vyhlásenia výsledkov ankety SBA.

Trénerkou roka sa stala opäť Natália Hejková, ktorá v roku 2017 doviedla jej ZVVZ USK Praha k českému titulu. Víťazmi vo svojich kategóriach sú aj Richard Ďuriš (mládežnícky tréner roka), Ondreja Haviar a Alexandra Riecka v 3×3 basketbale.

„Bol to pekný rok, ale v pozadí bude moment, že sa nepodaril úplne. Postúpili sme s klubom do Final Four a boli sme 1,6 sekundy od finále, a mnohí hovorili, že by sme mali veľkú šancu na celkový triumf. Toto ma bude mátať, pretože to bola zbytočná prehra,“ povedala Hejková, ktorá minulý rok dosiahla už svoj 20. titul v úlohe trénerky.

Hlad po ďalších úspechoch jej však nechýba: „Vybrala som si basketbal ako náplň svojho života. Robíme to pre víťazstvá, ne prehry. Každý ďalší triumf napĺňa môj život.“

Hejková sa dočkala aj ďalšej pocty, keď ju spoločne s Ľudmilou Pěčovou-Chmelíkovou a Dušanom Lukášikom in memoriam uviedli do Siene slávy slovenského basketbalu. „Je to zvláštny pocit. Nečkala som to, zvyčajne sa človek dostane do siene slávy, keď ukončí kariéru. Samozrejme, je to obrovská pocta,“ dodala držiteľka titulu trénerka storočia Hejková.

Najlepší basketbalisti Slovenska 2017 podľa ankety SBA

muži: 1. Radoslav Rančík 372, 2. Michal Baťka (obaja Inter Bratislava) 306, 3. Peter Sedmák (KB Košice) 200, 4. Tomáš Mrviš (Inter) 185, 5. Mário Ihring (Betaland Capo d’Orlando, Tal.) 150, 6. Roman Marko (Tuři Svitavy, ČR) 127, 7. Pavol Lošonský (Iskra Svit) 119, 8. Milan Žiak (Levickí Patrioti) 95, 9. Richard Körner (KB Košice) 92, 10. Kyle Matthew Kuric (Zenit Petrohrad, Rus.) 65 bodov. Hlasy dostalo 43 hráčov.

ženy: 1. Žofia Hruščáková (Famila Wuber Schio, Tal.) 319, 2. Barbora Bálintová 302, 3. Zuzana Žirková (obe Good Angels Košice) 246, 4. Marie Růžičková (Umana Reyer Benátky) 204, 5. Sabína Oroszová (Fila San Martino di Lupari, Tal.) 173, 6. Terézia Páleníková (Piešťanské Čajky) 156, 7. Anna Jurčenková (Good Angels) 101, 8. Katarína Tetemondová (Union Saint-Amand, Fr. ) 82, 9. Angelika Slamová (Piešťanské Čajky) 72, 10. Romana Vyňuchalová (ŠBK Šamorín) 56 bodov. Hlasy dostalo 33 hráčok.

tréner roka: 1. Natália Hejková (ZVVZ USK Praha) 204, 2. Michal Madzin (Iskra Svit) 87, 3. Štefan Svitek (ženy Maďarska, ženy ČR, DVTK Miškovec) 82, 4. Peter Jankovič (Good Angels Košice) 69, 5. Martin Pospíšil (Piešťanské Čajky) 46 bodov. Hlasy dostalo 18 trénerov.

mládežnícky tréner roka: 1. Richard Ďuriš (BSC Bratislava, tím chlapcov SR do 18 rokov) 66, 2. Juraj Suja (MBK Ružomberok, ženy SR do 20 rokov) 48, 3. Peter Torda (IMC Považská Bystrica) 44 bodov.

chlapčenský talent roka: 1. Marek Doležaj (Syracuse University, NY, USA) 300 bodov.
dievčenský tréner roka: 1. Nikola Kováčiková (MBK Ružomberok) 184 bodov.
najlepší hráč 3×3 basketbalu: 1. Ondrej Haviar (MBK Handlová).
najlepšia hráčka 3×3 basketbalu: 1. Alexandra Riecka (Scorpions Gratkorn, Rak.).
najlepší rozhodca roka 2017: Zdenko Tomašovič (na základe rozhodnutia komisie rozhodcov SBA)

debata chyba
Viac na túto tému: #Radoslav Rančík #Žofia Hruščáková #Basketbalista roka