Dráma so šťastným koncom! Žirková vystrieľala Slovenkám štvrťfinále

Hoci prehajdákali dvojciferný náskok z prvého polčasu, vďaka vynikajúco zvládnutej štvrtej štvrtine sa nakoniec tešili. Najmä vďaka výbornému individuálnemu výkonu kapitánky Žirkovej sa prebojovali do vytúženého štvrťfinále.

20.06.2017 20:08 , aktualizované: 23:01
BASKETBAL: Slovensko - Slovinsko Foto: ,
Zuzana Žirková (vpravo) zaznamenala proti Ukrajinkám 31 bodov.
debata (4)

Slovenské basketbalistky vyhrali v zápase o postup do štvrťfinále na majstrovstvách Európy v Hradci Králové nad Ukrajinou 82:68 (34:29) a prenikli tak do najlepšej osmičky starého kontinentu. Vo štvrtok narazia na vysokého favorita Francúzsko.

Ústrednou postavou súpera bola strelecky disponovaná Alina Jagupovová, ale Ukrajinky nedokázali zastaviť skvele hrajúcu Zuzanu Žirkovú. Skúsená veteránka odohrala takmer celé stretnutie a zaskvela sa 7 trojkami a 31 bodmi.

Slovenky vstúpili do stretnutia na výbornú. Vychádzala im streľba a dominovali v doskakovaní pod oboma košmi. Deväťbodovou šnúrou sa ujali vedenia 9:0 a necelé dve minúty pred koncom viedli aj 22:11.

Aj v druhej štvrtine pokračovali v dobrom výkone a využívali slabšiu mušku Ukrajiny. V jej polovici narástol náskok zvereniek Mariana Svobodu už na 14 bodov – 32:18. Excelovala najmä kapitánka Žirková s dokonalou úspešnosťou za tri body. Súper však zlepšenou streľbou znížil na polčasových 29:34.

V tretej časti hry potiahla Slovenky Jurčenková, ktorá strávila väčšinu prvého polčasu len na lavičke. No na druhej strane sa k výbornému výkonu rozohrala Jagupovová (18 bodov v tretej desaťminútovke), s ktorou si obrana nedokázala poradiť. Minútu pred koncom štvrtiny sa dokonca Ukrajinky po prvý raz v zápase ujali vedenia 56:54.

V záverečnej štvrtine sa vo vedení zväčša držali slovenské hráčky. Dlho sa však nedokázali odpútať na viac ako štyri body. Zlomom boli dva premenené trestné hody Žirkovej a kôš Jurčenkovej, po ktorých zrazu svietilo na tabuli 72:64. Tento náskok si už Slovenky umnou hrou v závere ustrážili.

Okrem Sloveniek zvládli v utorok duely o účasť vo štvrťfinále ME 2017 aj basketbalistky Talianska, Lotyšska a Grécka, naopak medzi osmičku najlepších sa nepozrú obhajkyne zlata z predchádzajúceho kontinentálneho šampionátu v roku 2015 Srbky, ďalej Maďarky a Rusky. Vo štvrtkovom štvrťfinále sú okrem súboja Francúzsko – Slovensko na programe aj duely Španielsko – Lotyšsko, Turecko – Grécko a Belgicko – Taliansko.

Ukrajina – Slovensko 68:82 (16:22, 13:12, 27:23, 12:25)
Najviac bodov Ukrajiny: Jagupovová 24, Dorogobuzovová 12
Zostava a body SR: Žirková 31 (7 trojok, 7 asistencií, 5 doskokov), B. Bálintová 17 (6 doskokov, 5 asistencii), Růžičková 13 (13 doskokov), Remenárová 4, Oroszová 0 (Jurčenková 11 (9 doskokov), Vyňuchalová 6, Dudášová 0, Slamová 0)

Taliansko – Maďarsko 49:48 (12:14, 17:7, 5:19, 15:8)
Najviac bodov: Zandalasiniová 17 – Krivačevičová 15

Richard Kucsa (asistent trénera žien SR): "Víťazstvo nad Ukrajinkami vnímam úplne perfektne. Nikto sme si nemysleli, že dokážeme takto odohrať zápas. Nešli sme s nimi do žiadneho trháku, aby sa potom duel nevyvíjal v ich prospech. V hale v Hradci je príliš teplo, baby to dnes cítili. My sme program nastavili tak, že ideme do tohto stretnutia naplno, urobili sme maximum aj v regenerácii. Jagupovová si išla za svojimi bodmi presne, ako sme očakávali. Vedeli sme to. My sme mali vlastnú líderku Zuzku Žirkovú a jej výkon nás opäť posunul ďalej. Je jedno koľko má rokov, ona je fenomenálna hráčka a znovu to dokázala aj na medzinárodnej scéne.“ Zdroj: RTVS