Hádzanári majú v kvalifikácii MS prvú výhru, Kosovo ľahkým sústom

Hádzanári Slovenska si v bojoch o postup na svetový šampionát vo Francúzsku (15. - 29. 1. 2017) pripísali prvé body.

07.11.2015 19:59 , aktualizované: 20:21
hádzaná, Slovensko, radosť Foto: ,
Ďakovačka hádzanárov Slovenska po víťazstve nad Kosovom.

Zverenci trénera Martina Liptáka po stredajšej prehre v Tuzle s Bosnou a Hercegovinou 25:29 splnili v sobotu v Hlohovci úlohu favorita, keď v stretnutí 2. kola I. fázy kvalifikácie zdolali výber Kosova jednoznačne 38:20 (19:11). Slováci sa v neúplnej tabuľke 1. skupiny dostali na líderskú pozíciu pred dvojicu rovnako dvojbodových Litovčanov a Bosniakov, ktorých čaká vzájomná konfrontácia v nedeľu 8. 11. v Kaunase. Kvalifikácia bude pokračovať už v novom roku, tím SR zavíta 7. januára 2016 na pôdu Litvy.

Slovensko – Kosovo 38:20 (19:11)

• Zostava a góly SR: R. Štochl, Putera – Slaninka, Mazák, Petro 2, Dudáš, T. Urban 10/3, M. Straňovský 3/1, M. Volentics 4/1, Antl 7/1, Cs. Szücs ml. 2, G. Vadkerti 3, Pekár, L. Urban 3, Ľ. Ďuriš 2, Guzy 2
  • Najviac gólov za Kosovo: Jupa 6, Dedaj 4/2, Ramadani 3
  • Pok. hody: 7/6 – 3/2, vylúčení: 6 – 5, ČK: 6. Prekazi (Kosovo), rozhodovali: Lillepea a Kull (obaja Est.), 1400 divákov

Slováci v rovnakej zostave ako v stredu mali výborný vstup zásluhou krídelníkov. T. Urban s Antlom sa vrátane dvoch premenených pokutových hodov postarali o vedenie 4:0 v 6. min. To už hostia hrali bez diskvalifikovaného Prekaziho. Až potom sa dočkali aj Kosovčania a v 9. min znížili na 2:4. Po necelej štvrťhodine hry však mali domáci už pohodlný šesťgólový náskok (9:3). V 24. min hostia znížili na 10:15, ale záver I. polčasu patril zverencom M. Liptáka, ktorí zvýšili na 19:10. Posledné slovo pred prestávkou mal súper, ktorý skorigoval na osemgólový rozdiel (19:11).

Dvojciferný náskok dosiahli slovenskí hráči v 34. min, keď Volentics napravil svoj nepremenený pokutový hod (22:12). O tri minúty neskôr to bolo už len 22:15, ale išlo len o chvíľkový kosovský záblesk. Domáca reprezentácia totiž odpovedala päťgólovou šnúru (27:15 v 43. min), na 15-gólový rozdiel upravil o desať minút Guzy (33:18). Slováci v závere ešte prikrášlili výsledok na konečnú podobu 38:20.

Martin Lipták (tréner SR): „Jednotlivcov nebudem hodnotiť, vyhrali sme ako tím. Som spokojný, boli sme lepším družstvom. Išlo o to, aby sme Kosovo nepodcenili. Hráči súpera boli síce snaživí, ale ešte nemajú na mojich zverencov. Prvé víťazstvo zvykne byť najťažšie. My chceme hrať inú hádzanú, ako predvádzali chalani v národnom tíme predtým.“

Richard Štochl (brankár SR): „Chytalo sa mi dobre, moje pocity sú pozitívne. Po dlhšom čase som absolvoval celý zápas. Po smoliarskej prehre v Bosne a Hercegovine sme potrebovali toto víťazstvo. Najdôležitejšie sú kvalifikačné body. Som rád, že sme ich získali.“

Viac na túto tému: #hádzaná #kvalifikácia MS 2017 #Slovensko - Kosovo