Talianky dosnívali sen o titule, Číňanky do finále s USA

Talianske volejbalistky nenapodobnia poľských reprezentantov a nezískajú titul na tohtoročných domácich majstrovstvách sveta.

11.10.2014 23:08
USA, Brazília Foto: ,
Momentka zo semifinálového zápasu MS medzu USA a Brazíliou.

Hráčky z Apeninského polostrova prehrali vo večernom sobotňajšom semifinále s Číňankami 1:3 (-21, –20, 20, – 28) a v nedeľu nastúpia v boji o tretie miesto proti Brazílčankám. Číňanky si v nedeľňajšom finále zmerajú sily s Američankami. Volejbalistky USA zvíťazili v úvodnom semifinále nad dovtedy na turnaji nezdolanými Brazílčankami 3:0 (18, 27, 20).

Líderky svetového rebríčka Brazílčanky, ktoré našli premožiteľa až v dvanástom zápase na svetovom šampionáte, sa pokúsia napraviť si chuť v nedeľňajšom súboji o konečné tretie miesto. Reprezentantky Brazílie získali na MS trikrát striebro (1994, 2006, 2010), no ešte nikdy nedosiahli na titul. USA figurujú v historickej medailovej bilancii na siedmej priečke, zhodne dvakrát sa tešili zo striebra a bronzu. Číňanky s určitosťou získajú prvú medailu od roku 1998, keď boli druhé na šampionáte v Tokiu. Talianky veria, že k zlatu spred dvanástich rokov pridajú prvý bronz.

Počas úvodného semifinálového zápasu na seba viac ráz upozornil prvý rozhodca, Slovák Dušan Hodoň. Verdikty 52-ročného arbitra najmä v druhom sete viackrát rozčertili trénera Brazílie Zé Roberta, ktorý za protesty inkasoval žltú kartu. Zverenky kouča USA Karcha Kiralyho dominovali najmä v prvom a treťom sete, v druhom dokázali otočiť nepriaznivý vývoj skóre (2:8). V závere duelu premenili napokon tretí mečbal.

Vo večernom semifinále mali Číňanky v úvodných dvoch setoch hru pod kontrolou, ťažili najmä z kvalitnej obrany v poli i na sieti. V tretej časti hry vyhrávali Talianky zásluhou zlepšeného výkonu už 11:6 a náskok si ustrážili až do konca setu. Vo vyrovnanom štvrtom sete mali Číňanky trojbodové manko (11:14), ale otočili na 18:15 a viedli aj 23:20, no Talianky vyrovnali na 24:24. Číňanky premenili celkovo piaty mečbal a uspeli 30:28.

Duel o 3. miesto je v nedeľu na programe o 17.30 h, finále sa začne o 20.00. Zápasy odohrajú v Mediolanum Forum v Miláne.