Lekcia pre Slovákov: Nemali ste prehrať s krajinou Borata. Česi sú fraška a zlato zostane na severe

Patrik Fotta | 25.05.2023 06:30
Bez nazvu  1910 x 1000 px   1 Foto:
Česi aj Slováci zaostali podľa Fína za očakávaniami.
Slováci si vo štvrťfinále hokejových MS síce nezahrajú, no rozhodne sa v ňom o ich účasti na ZOH 2026 v Taliansku. Kľúčový bude zápas medzi Švajčiarskom a Nemeckom. Ak favorit postúpi do semifinále, Slováci sa v rebríčku IIHF, v ktorom zatiaľ figuruje aj Rusko, posunú na ôsmu priečku, zaručujúcu olympijskú miestenku.

Ak by sa zrodilo prekvapenie a postúpili by Nemci, odsunuli by zverencov Craiga Ramsayho na deviate miesto.

To by na účasť na olympiáde stačilo len v prípade, že Rusko bude zo ZOH vylúčené.

Zaujímavé súboje však sľubujú aj zvyšné zápasy štvrťfinále.

Šesť rokov Ramsayho stačilo

Slovenskú reprezentáciu zrejme čaká výmena na trénerskom poste. Závisieť to bude aj od rozhodnutia Craiga Ramsayho, ktorý by mal na nasledujúcich MS už 73 rokov.

Video
Reakcia Craiga Ramsayho po návrate z MS / Zdroj: TV Pravda

"Na striedačke pôsobil unavene. Bol na nej fyzicky, ale nie mentálne. Má už svoj vek. Väčšinu vecí za neho robili asistenti.

Myslím si, že pre Slovákov prišiel čas na zmenu trénerského štábu. Šesť rokov s Ramsaym stačilo," vraví pre Pravdu fínsky hokejový expert Elmo Aittola.

Slovákom na MS urobil podľa neho škrt cez rozpočet nezvládnutý zápas s Kazachstanom. "Je to pre nich lekcia.

Neoplatí sa prehrať s krajinou Borata," hovorí odľahčene Aittola narážajúc na film, v ktorom stvárnil hlavnú postavu kazašského reportéra anglický komik Sacha Baron Cohen.

Najväčším problémom podľa Fína nie je samotný Ramsay, ale zvyšok realizačného tímu.

Craig Ramsay Čítajte viac Je čas nechať unaveného Ramsayho ísť. Mal nás učiť, nie vodiť za ruku - svoju misiu naplnil

"Trénersky štáb spravil počas MS viacero chýb. Za najhlavnejšiu považujem nezvládnutú taktiku.

Hráči nedôverovali brankárom, ktorí pozitívne prekvapili, a až príliš sa zameriavali na obranu. Neexistoval balans medzi defenzívou a útokom, čo viedlo k chaosu," myslí si Aittola.

Za jedného z adeptov na post trénera Slovenska považuje Antonína Stavjaňu, ktorý má na konte viaceré úspechy a v Nitre dokázal, že vie veľmi dobre pracovať aj s mladými hráčmi.

Čechom chýba konzistentnosť

Štvrťfinálové boje odštartujú dnes od 15.20 duelmi Česka s USA a Švajčiarov s Nemcami. Favoritmi sú podľa Fína Američania a Švajčiari.

„Česi boli počas celého turnaja fraškou. Chýba im konzistentnosť. Poznám dobre štýl fínskeho trénera na českej striedačke a rozhodne sa mu ani zďaleka nepribližujú,“ tvrdí Aittola.

Aj Američania však už v minulých rokoch na MS v skupine previedli vynikajúce výkony, ktoré však vo vyraďovacej časti nepotvrdili.

Marko Anttila Foto: SITA/AP
Anttila, pr, nepouzivat Marko Anttila

Švajčiari síce prehrali s Lotyšmi v poslednom zápase, no napriek tomu patria k najväčším favoritom na zlato.

„Už roky sa snažia dokázať, že majú na to, aby získali titul na MS. Teraz postavili veľmi silný tím a prekvapilo by ma, ak by si nezahrali finále,“ priznáva Aittola.

Sledovať sa podľa neho oplatí nemeckého obrancu Moritza Seidera, ktorý je už v 22 rokoch stabilnou súčasťou tímu NHL Detroit Red Wings.

Lotyšsko MS2023 Hokej B Slovensko Lotyšsko Čítajte viac Ako Slováci (ne)obstáli v štatistikách. Škorvánek tretí medzi brankármi, najtrestanejším hráčom je Hudáček

„Je to momentálne môj najobľúbenejší obranca na svete. Úžasne sa na jeho hru pozerá. Pre Nemcov je to kľúčový hráč.“

Zlato zostane na severe

Vo večerných zápasoch, ktoré sú na programe od 19.20, sa proti sebe postavia Lotyši a Švédi v Riga Aréne a v Tampere sa odohrá šláger medzi Fínskom a Kanadou.

"Švédi sú najväčší kandidát na zlato. V tíme majú kvalitu aj potrebné skúsenosti.

Fíni sú favoritmi proti Kanade, ale skôr z historického hľadiska a nie preto, že na turnaji predvádzajú skvelé výkony," vraví Aittola, ktorý poukazuje na mimoriadne pozitívnu bilanciu Fínov proti Kanade.

Fíni sú podľa neho pod veľkým tlakom z pozície obhajcov titulu. Navyše, ich mládežnícke mužstvá v tomto roku nebojovali o medaily a od áčka sa úspech očakáva.

„Sú známi tým, že pre víťazstvo urobia čokoľvek. Navyše, tento rok je v tíme Mikko Rantanen, jeden z najlepších hráčov na svete, čo dokazuje aj na turnaji,“ uvádza fínsky expert.

Marek Hrivík Čítajte viac Kapitán Hrivík: Ramsaymu poviem, aby pokračoval. Keď dali Švajčiari na 3:2, už sme sa videli na ceste do Tampere

Domáci tím sa bude spoliehať aj na svoj talizman, ktorým je vyše dvojmetrový obor Marko Anttila.

„Je to jeden z najzaujímavejších hráčov. Môže mať za sebou aj strašnú sezónu na klubovej úrovni, ale keď si oblečie reprezentačný dres, stane sa z neho Wayne Gretzky zo štvrtej formácie. Pre mňa je to najlepší turnajový hráč na svete.“

Naše hodnotenie hokejistov na MS 2023 Fotogaléria - 25 fotiek Všetky fotky
Hokejisti Slovenska získali na MS 2023 v...