Kanada sa nečakane natrápila s Francúzskom

Reprezentácia Kanady má na 79. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Česku aj po svojom piatom vystúpení stopercentnú bilanciu.

09.05.2015 15:05 , aktualizované: 23:00
kanada, francúzsko, ms 2015 Foto: ,
V súboji Kanady proti Francúzsku nebola núdza o tvrdé zákroky.

Kanaďania sa v sobotu nečakane natrápili proti Francúzom, ktorých v stretnutí A-skupiny zdolali v Prahe tesne 4:3 a upevnili si líderskú pozíciu v tabuľke. Francúzski hráči zostávajú na 6. mieste.

Hokejisti krajiny javorového listu vstupovali do tretej tretiny s dvojgólovým náskokom 3:1, ale súperi v 47. min v priebehu 35 sekúnd nečakane vyrovnali.

Kanadský tím napokon „vykúpil“ presný zásah Jordana Eberleho v 50. min pri početnej výhode. Tie zužitkovali Kanaďania v sobotu tri, kým Francúzi skórovali len v jednej presilovke.

Francúzsko – Kanada 3:4 (1:2, 0:1, 2:1)

• Góly: 17. Desrosiers (Meunier, Auvitu), 47. Treille (Meunier), 47. D. Fleury – 12. Seguin (Spezza, Barrie), 13. Eberle (MacKinnon, Duchene), 38. Seguin (Spezza), 50. Eberle (Burns, Crosby)
  • Vylúčení: 6:4 na 2 min, presilovky: 1:3, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Wehrli (Švaj.), Šindler (ČR) – Pihlblad (Švéd.), Šefčík (SR)

Hokejisti Lotyšska zvíťazili v sobotňajšom zápase majstrovstiev sveta, keď si v A-skupine v Prahe poradili s Rakúšanmi 2:1 po predĺžení. Lotyši urobili dôležitý krok k záchrane v elitnej kategórii. Ak Rakúsko nezaboduje v pondelok 11. mája s Nemeckom alebo v utorok 12. mája s Kanadou, zostúpi do A-skupiny I. divízie.

Rakúšania boli v úvode lepším tímom a svoju prevahu pretavili aj do vedenia 1:0 zásluhou Briana Leblera. V druhej časti pridali Lotyši na dôraze a vyrovnali v 33. min vďaka úspešnému pokusu Laurisa Darziňša. Rakúski hráči boli hladnejší po víťazstve a vytvárali si aj šance. Súboj bol veľmi slušný, oba tímy hrali disciplinovane a dávali si pozor na zbytočné vylúčenia. Bližšie k výhre mali Rakúšania, napokon sa radoval pobaltský tím. V 33. sekunde predĺženia sa presadil Kaspars Daugaviňš.

Rakúsko – Lotyšsko 1:2 po predĺžení (1:0, 0:1, 0:0 – 0:1)

• Góly: 17. Lebler (Raffl) – 33. L. Darziňš (Daugaviňš), 61. Daugaviňš (L. Darziňš, Galviňš)
  • Vylúčení: 1:3 na 2 min, navyše: 3. Jerofejevs (Lot.) 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky: , oslabenia:, rozhodovali: Mayer (USA), Bjork (Švéd.) – Lazarev (Rus.), Lhotský (ČR)

Švédska hokejová reprezentácia má po sobote istotu postupu do štvrťfinále 79. majstrovstiev sveta v Česku. Zverenci trénera Pära Maartsa v repríze finále MS 2013 zdolali v pražskej O2 Arene výber Švajčiarska 2:1 po predĺžení. V tabuľke základnej A-skupiny sú na čele Kanaďania, ktorí si už skôr zabezpečili postup do štvrťfinále. Druhí sú Švédi, Švajčiarom patrí 4. miesto.

Hokejisti Švédska mali počas celého duelu prevahu, ale využili ju len na strelenie jediného gólu. V prvej tretine platil na brankára Genoniho dôraz dobiedzajúceho Lindholma a „tri korunky“ viedli 1:0. Po bezgólovej druhej časti Švajčiari zaskočili súpera už v 34. sekunde tretej tretiny, strelu Bluma spomedzi kruhov za Enrotha usmernil Bodenmann. Rozuzlenie duelu prinieslo až predĺženie, v ktorom putoval na trestnú lavicu Švajčiar Trachsler a po sedemnástich sekundách využil presilovku F. Forsberg.

Švédsko – Švajčiarsko 2:1 po predĺžení (1:0, 0:0, 0:1 – 1:0)

• Góly: 8. Lindholm (Rask, Ericsson), 64. F. Forsberg (L. Eriksson, Ekman-Larson) – 41. Bodenmann (Blum, Ambühl)
  • Vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Sidorenko (Biel.), Bulanov (Rus.) – Suominen (Fín.), Kilian (Nór.), 15 201 divákov
Viac na túto tému: #Francúzsko #Švajčiarsko #Švédsko #Kanada #MS 2015 v hokeji