Slováci na záver porazili Dánov 4:1, Demitra sa rozlúčil so slzami

Slovenskí hokejisti porazili vo svojom záverečnom zápase na MS v Bratislave tím Dánska 4:1.

09.05.2011 11:54 , aktualizované: 16:10
Pavol Demitra Foto:
Pavol Demitra sa lúčil so slzami v očiach.
debata (23)

Po víťaznom vstupe sa tak Slováci s domácim šampionátom lúčia rovnako triumfom, všetky ostatné štyri súboje však prehrali a v kvalifikačnej E-skupine obsadili nepostupové 5. miesto.

Skóre duelu otvorili severania, keď slovenskej obrane unikol Christensen a nedal Halákovi šancu. V 11. min vyrovnal Stümpel a o päť minút neskôr naklonil misky váh na stranu slovenského výberu Šatan.

V druhej tretine brankári ani raz neinkasovali, aj keď šance si vytvorili hráči oboch mužstiev. Hneď na začiatku tretej časti zvýšil v presilovke na 3:1 Marián Hossa a v 51. min na konečných 4:1 upravil s prispením dánskej obrany Zedník.

V deviatom vzájomnom meraní síl s Dánskom dosiahla slovenská reprezentácia siedme víťazstvo a súperovi odplatila minuloročnú potupnú prehru 0:6 z MS v Nemecku. V sezóne 2010/2011 dosiahli Slováci bilanciu 11 víťazstiev a 10 prehier.

O postupujúcich do 1/4-finále rozhodli už poludňajšie zápasy. Prekvapenie turnaja Nóri porazili Francúzov 5:2 a rozhodli tak o tom, že Švajčiari sa v zápasoch play off neobjavia.

E-skupina:

Slovensko – Dánsko 4:1 (2:1, 0:0, 2:0)

Góly: 11. Stümpel, 16. Šatan, 41. Marián Hossa, 51. Zedník - 5. Christensen

Slovensko: Halák - Jurčina, Baranka, Štrbák, Podhradský, Graňák, Sersen, Gáborík, Demitra, Marián Hossa, Šatan, Stümpel, Marcel Hossa, Zedník, Handzuš, Ružička, Radivojevič, Cibák, Surový

Dánsko: Galbraith - D. Nielsen, Lassen, K. Jensen, J. Jensen I, Hersby, Mads Boedker, Eskesen, Starkov, Green, Hardt, Madsen, Dresler, Degn, Jakobsen, Mikkel Boedker, Christensen, K. Staal, Poulsen, J. Jensen II, Storm

ZÁPAS SME SLEDOVALI ONLINE

Od začiatku stretnutia sa Slováci zahryzli do súpera a na konci druhej minúty si vynútili presilovku po faule Christensena. Marián Hossa v nej pálil len do brankára Galbraitha, Gáborík len do brániaceho Dána. Neujala sa ani prihrávka Šatana úplne voľnému Podhradskému. Po skončení početnej výhody unikol po chybe Ružičku dánsky útočník Christensen a zavesil pod hornú žŕdku Halákovej bránky – 0:1. V ďalšej presilovke neuspel v stopercentnej šanci Demitra, slovenskí fanúšikovia sa dočkali až v rovnovážnom stave. Atakovaný Jurčina vystrelil od modrej čiary a Stümpel ho pred dánskou bránku usmernil za Galbraithov chrbát – 1:1.

Richard Zedník (vľavo) útočí spoza dánskej bránky. Foto: SITA
Slovensko Zedník Richard Zedník (vľavo) útočí spoza dánskej bránky.

Tím SR sa potom úspešne ubránil presilovke súpera, keď Halák niekoľkokrát zachraňoval veľké šance súpera. V 14. min sa do dvoch vynikajúcich príležitostí dostal Ružička, ale ani raz neuspel pred brankárom súpera. O minútu neskôr slovenskí reprezentanti prepasírovali puk do dánskej bránky, ale rozhodcovia už skôr prerušili hru a skóre sa nemenilo. Misky váh na stranu slovenského mužstva naklonil v 16. min Šatan, ktorý obkrúžil bránku súpera a zasunul puk za Galbraitha – 2:1. Ešte pred prvou sirénou Marián Hossa neusmernil strieľanú prihrávku do bránky.

Miroslav Šatan sa teší z gólu. Foto: ČTK
Šatan gól Miroslav Šatan sa teší z gólu.

Hneď v úvode druhej časti mali Slováci množstvo šancí, no neujala sa ani jedna. Najprv po prihrávke Demitru tečoval puk vedľa bránky Gáborík, vzápätí po peknej sťahovačke Ružičku a odrazenej strele poslal puk do ľavej žŕdky Šatan a potom Stümpel od modrej čiary delovkou trafil iba do gólmana Galbraitha. V 28. min v ideálnej príležitosti s dostatkom času netrafil Radivojevič a o niekoľko sekúnd neskôr nepochodil Marián Hossa pred dánskym brankárom. Súvislejší tlak si Dáni vytvorili v 30. min, keď sa na trestnú lavicu posadil druhýkrát v zápase Ivan Majeský. Skóre sa nemenilo ani po „žabke“ Mariána Hossu na voľného Demitru či po úniku Marcela Hossu a delovke Jurčinu. Bez gólovej bodky dopadlo aj prečíslenie Mariána Hossu s Demitrom. Druhú časť ukončila fyzická výmena názorov Šatana s obrancom J. Jensenom ml.

Pavol Demitra (vpravo) v objatí s Mariánom... Foto: TASR
Demitra Gáborík Pavol Demitra (vpravo) v objatí s Mariánom Gáboríkom.

V prvej minúte III. tretiny strelil slovenský tím gólovú poistku, keď po rozohrávke Haláka sa puk dostal cez Gáboríka k Mariánovi Hossovi a jeho strela aj s prispením šťastia „prepadla“ do Galbraithovej bránky – 3:1. Rozhodcovia potom dopriali severanom dvojminútovú presilovku o dvoch korčuliarov, po ktorej ubránení pokračovali Slováci ďalšie štyri minúty iba so štyrmi hráčmi, keď po návrate Radivojeviča na ľad vylúčili arbitri aj do tretice Ivana Majeského. Početné výhody Dáni nevyužili vďaka obetavej hre slovenského mužstva v defenzíve a pozornému Halákovi. V 51. min sa gólu na šampionáte dočkal aj Zedník, keď po jeho strele z pravého krídla poslal puk za vlastného brankára Lassen – 4:1. Záver duelu sa už dohrával v pokojnom tempe a skóre nezmenila už nič nezmenila ani presilovka Dánska v závere duelu.

Glen Hanlon (tréner Slovenska): „Chcel by som sa poďakovať slovenským fanúšikom, ktorí boli skvelí, podporovali nás aj v ťažkých chvíľach. Proti Dánsku sme hrali s voľnosťou, dobre sme korčuľovali, podržal nás aj brankár. Mohli sme pokojne dať aj ďalšie štyri góly. Do budúcnosti pred nikým nezatváram dvere, Demitra i Šatan sa môžu kedykoľvek vrátiť. Budeme budovať nový tím, je to vzrušujúca príležitosť, dúfam, že budem súčasťou budúcnosti slovenského hokeja.“

Per Backman (tréner Dánska): „Máme perspektívny tím, stále sa však učíme. Dnešný zápas nám nevyšiel podľa predstáv. Sme malá krajina, ale chceme dosahovať veľké výsledky. Dnes sme chceli Slovákov viac potrápiť a zdolať ich, aby sme vybojovali dôležité body do rebríčka IIHF.“

Miroslav Šatan (útočník SR): „Po tých jednogólových prehrách sme chceli počuť slovenskú hymnu. Podarilo sa nám to, bolo to také naše poďakovanie fantastickým fanúšikom. Boli za nami, aj keď sa nám nedarilo. Výsledok šampionátu je pre nás sklamaním, chceli sme dosiahnuť oveľa viac.“

Pavol Demitra (útočník a kapitán SR): „Ťažko sa mi hovorí. Fanúšikovia sa s nami rozlúčili úžasne. Verím, že naši nástupcovia im to niekedy v budúcnosti vrátia. Chceli sme ísť čo najďalej, nevydarilo sa nám to. Dnes sme jednoznačne išli za víťazstvom, práve pre fanúšikov.“

Jozef Stümpel (útočník SR): „Chceli sme to dohrať a zvíťaziť pre našich fanúšikov. Podarilo sa nám to, náš výkon bol dobrý. Keby sme hrali rovnako aj v predchádzajúcich zápasoch, mohlo to byť iné.“

Marián Hossa (útočník SR): „Je to smutné lúčenie, ale aj takýto krutý vie byť šport. Ďakujeme fanúšikom, ktorí na nás nezanevreli a aj dnes boli fantastickí.“

Ľubomír Višňovský (obranca Slovenska): „V reprezentácii som proti Fínsku začínal a teraz proti Fínsku končím. Už nemám motiváciu reprezentovať, tou poslednou bol domáci šampionát. Telo je unavené, keď sa musím premáhať, asi to už nemá význam. Mám tri medaily a pekné spomienky. Je mi ľúto, že sme ľudí sklamali.“