Domáci Rusi zmietli vo štvrťfinále Česko

Ruskí hokejisti postúpili do semifinále majstrovstiev sveta v Moskve. Vo štvrťfinále zmietli zverenci tréneri Bykova Česko 4:0. Góly víťazov strelili Malkin 2, Markov, a Radulov. Zverenci českého trénera Aloisa Hadamczika tak na turnaji končia a neobhája striebro z minuloročného šampionátu v Lotyšsku.

09.05.2007 16:35

Rusi tak odplatili súperovi vlaňajšiu štvrťfinálovú prehru 3:4 po predĺžení z Rigy. V semifinále nastúpia zverenci Viačeslava Bykova v sobotu 12. mája o 15.15 h miestneho času (13.15 SELČ) proti lepšiemu z dvojice USA – Fínsko.

Rusi síce boli v zápase aktívnejší, ale nervozita z dôležitosti duelu im dlho zväzovala ruky. Od 7. min vyhrávali po góle Andreja Markova, ľahkosť na hokejky im však dodal až Jevgenij Malkin v 22. sekunde tretej tretiny. Kým dovtedy Česi držali prijateľný výsledok a mali šancu na úspech, potom sa na nich spustil uragán. Hviezdou zápasu s bilanciou 2 góly – 1 asistencia sa stal Malkin. Rusko na moskovskom ľade, teda ak sa majstrovstvá sveta konali v Moskve, neprehralo už 42 stretnutí v rade. Brankár Alexander Jeremenko vychytal druhý shutout v reprezentácii a triumfoval aj v dvanástom zápase v drese „zbornej“.

štvrťfinále MS v Moskve:

Rusko – Česká republika 4:0 (1:0, 0:0, 3:0)

• Góly: 7. Markov (Frolov, Malkin), 41. Malkin (Kovalčuk), 52. Radulov (Grebeškov), 55. Malkin. Rozhodcovia: Pellerin – Losier (obaja Kan.), Dedulja (Biel.). Vylúčení: 10:8, navyše Čajánek (ČR) 10 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0. Diváci: 12.000.
  • Rusko: Jeremenko – Nikulin, Proškin, Markov, Gončar, Aťušov, Grebeškov, Jemelin, Kondratiev – Morozov, Zinovjev, Zaripov – Frolov, Malkin, Kovalčuk – Radulov, Sčastlivyj, Charitonov – Kuljomin, Neprjajev, Ovečkin
  • Česko: Čechmánek – Židlický, Čáslava, Z. Michálek, Klesla, Hamr, Barinka, Šmíd – Výborný, Plekanec, Olesz – Irgl, Čajánek, Hubáček – Bednář, Novotný, Tenkrát – P. Sýkora, J. Hlinka, Rolinek, od 21. navyše Balaštík

Ruský tím začal trochu nervózne, Česi sa tak dostávali v prvých minútach až pred Jeremenka. „Zborná“ s prehľadom ubránila oslabenie. Pri vlastnej presilovke potom Frolov našiel bekhendom krížom cez pásmo na ľavom kruhu obrancu Andreja Markova a jeho strela prešla ponad Čechmánkovu vyrážačku – 1:0. Rusi po góle prevzali opraty zápasu do vlastných rúk, ale šance Zinovjeva, dvakrát Kovaľčuka či Ovečkina skončili na pozornom Čechmánkovi. Na opačnej strane musel Jeremenko hasiť po strele medzi kruhmi šancu osamoteného Irgla, ktorého našiel Čajánek. Hra sa v druhej časti vyrovnala, oba tímy si dávali pozor najmä pred vlastnou bránkou. Rusi prišli v úvode tretiny na niekoľko minút o zraneného Morozova. V 29. min dostali puk aj do bránky, ale Andrej Markov zakončoval rukou.

Pred Čechmánkom bolo aj naďalej horúco, pozor si však na české kontry musel dávať aj Jeremenko. Zverenci Aloisa Hadamczika pozorne bránili stredné pásmo a nepúšťali súpera do prečíslenia a tesnej blízkosti Čechmánka, na Rusoch bolo vidno, že dôležitosť zápasu im zväzuje ruky a chýbala im uvoľnenosť, ktorá ich zdobila v predchádzajúcich dueloch. Pohodu na hokejky im vrátil až Malkin, ktorý po 22 sekundách tretej časti hry vrátil jednou rukou z uhlu do bránky od mantinela odrazenú nepresnú strelu Kovaľčuka – 2:0. V 47. min urobil chybu Čajánek, Morozov však puk dostal za čiaru až po tom, čo český útočník v páde posunul bránku. V 52. min zavreli Rusi Čechov pred Čechmánka a po množstve šancí sa napokon ujala najnenápadnejšia strela Radulova – 3:0. V 55. min síce pri presilovke mohli znížiť Židlický a Sýkora, ale udrelo opäť na opačnej strane. Pri hre štyroch proti štyrom sa po chybe Bednářa zmocnil puku Malkin, vylákal Čechmánka z bránky, ktorú obkrúžil a do opustenej českej svätyne zvýšil na 4:0. V závere sa domáci dopúšťali faulov, na ľade nechýbali menšie šarvátky. Čechom nevyšla ani minútová presilovka piatich proti trom a Rusi s prehľadom ubránili víťazstvo a postup do semifinále.

Viačeslav Bykov (tréner Ruska): „Bol to ťažký zápas. Do nášho druhého gólu to bolo veľmi vyrovnané a výsledok bol dlho na vážkach. Začali sme dobre, druhá tretina bola skôr v réžii Čechov. V tretej časti hry nám pomohol rýchly gól, potom sme hrali už veľmi uvoľnene.“

Alois Hadamczik (tréner Česka): „Rusi boli silným súperom. Začali sme dobre, s Rusmi sme hrali vyrovnanú partiu. Po inkasovanom druhom góle sme museli otvoriť hru a to domáci potrebovali. Doplatili sme potom aj na individuálne chyby.“

David Výborný (útočník a kapitán ČR): „Po šťastnom góle na 2:0 Rusi ovládli hru. Boli lepší a vyhrali zaslúžene. Dnes nám ´vybuchli´ presilovky, predtým sa nám darili počas celého turnaja. Rozhodli naše individuálne chyby, ktoré sme urobili. Niekedy je treba trošku šťastia, ale dnes boli Rusi naozaj lepší. Určité sklamanie prežívam, ale napríklad v Prahe v domácom prostredí to bolo väčšie.“