Križan: Som rád, že som nesklamal

Na hlave modrá šiltovka, na nohách červené šľapky z Modo, na perách úsmev. V bránke Slovenska dostal proti Česku príležitosť Karol Križan. A zabral. Dvadsaťšesťročný gólman kryl 26 striel a poradil si aj s viacerými nepríjemnými situáciami pred bránkou. Exkluzívne z Moskvy od redaktora Pravdy.

07.05.2007 06:38
Radosť Slovákov Foto:
Slováci to zvládli! Česko porazili 3:2 a vytvorili si tak sľubnú pozíciu pre postup do štvrťfinále.

Ako ste trávili posledné hodiny pred zápasom?
Trošku som si zdriemol. Asi hodinku a pol.

Nevyviedol vás z pohody prvý inkasovaný gól v presilovke?
Nie, prečo. Zápas sa mohol ešte všelijako zvrtnúť, jeden gól nič neznamená. Myslím, že aj v prvej tretine sme hrali dobre. Chcelo to trpezlivosť a čas. Vyplatilo sa. Priklonilo sa k nám aj šťastie a otočili sme to.

Kedy ste prežívali najťažšie chvíle?
Asi v tretej tretine, keď Česi znížili na 2:3.

Bol to váš najlepší zápas v reprezentačnom drese?
Dúfam, že najlepší ešte príde.

Cenu pre hráča zápasu vám odovzdával Vladislav Treťjak. Poznáte ho?
Jasné. Bol som ešte malý chlapec, keď on prežíval slávne časy, ale viem, kto to je.

Kedy ste sa dozvedeli, že pôjdete do bránky?
V piatok večer. Bol som rád, že mi dal tréner dôveru a že som ho nesklamal.

Bolo náročné dať sa dokopy po nevydarenom zápase proti USA?
Hokej je šport, v ktorom raz vyhráte a raz prehráte. Zvykol som si na to vo švédskom play off. Na prehru musíte rýchlo zabudnúť, treba myslieť na najbližší zápas.

Brali ste zápas aj ako prestížny súboj proti Čechom?
Nemyslel som na to, proti komu hráme. Chcel som vyhrať.

Poznáte sa s Romanom Čechmánkom, ktorý stál v bránke súpera?
Stretli sme sa proti sebe vo Švédsku. Sám prišiel za mnou po zápase, prehodili sme pár slov a zaželal mi všetko dobré. Aj ma to vtedy prekvapilo, predsa len, je to brankárska osobnosť. Vo Švédsku som mal s ním pozitívnu bilanciu 2:0 a veril som, že ho zdolám aj teraz.

Prečo odišiel v polovici sezóny z Linkopingu?
Neviem, čo sa tam stalo, ale sotva pre slabé výkony, lebo chytal výborne.

**====== Čechmánek nemal deň ======

**

Nemal svoj deň. Pri prvom góle si zrazil do bránky puk korčuľou, v ďalšom momente nikým neatakovaný stratil rovnováhu a spadol. Brankár Roman Čechmánek čelil pätnástim strelám slovenských hokejistov, po troch svietilo za bránkou červené svetlo. „Od stavu 1:1 sme museli otvoriť hru a Slováci potvrdili, že majú silu v útoku. Navyše dobre bránili stredné pásmo, ťažko sme sa dostávali k nim do tretiny a vypracovávali si šance,“ komentoval súboj 36-ročný gólman.