Reprezentant Pobrežia Slonoviny avizoval svoj postoj už vo februári. „Mám pocit, že kľačanie je ponižujúce,“ uviedol vtedy na sociálnych sieťach bývalý hráč Manchestru United a pokračoval:
„Keď som dospieval, moji rodičia mi hovorili, že mám byť hrdý na to, že som čierny, bez ohľadu na všetko ostatné.“
Dodal tiež, že zmysel celého protirasistického gesta sa vytratil.
Po smrti Afroameričana Georgea Floyda, ktorá vyvolala vlnu demonštrácií na celom svete, je aj šport svedkom mnohých politických aktov. V Anglicku začali pred výkopmi kľačať v júni minulého roka.
Nápisy Black Lives Matter sa stále nachádzajú na štadiónoch elitnej ostrovnej súťaže, na dresoch hráčov však liga odvtedy zmenila na posolstvo na „Žiadny priestor pre rasizmus“.
Aj keď v tamojších nižších súťažiach sa našli tímy či hráči, ktorí išli proti prúdu, v Premier League sa k tomu odhodlal až Zaha.
Na štadióne Selhurst Park v Londýne stál s rukami za chrbtom, zatiaľ čo ostatní hráči i funkcionári kľačali.
Pred sobotňajším zápasom vydal vyhlásenie, v ktorom avizoval svoj plánovaný krok.
„Neexistuje správne či nesprávne rozhodnutie, ale mám pocit, že kľačanie sa stalo súčasťou predzápasovej rutiny a momentálne nezáleží na tom, či kľačíme, alebo stojíme. Niektorí z nás stále čelia urážkam,“ zdôveril sa.
„Viem, že v zákulisí Premier League a ďalších orgánov sa robí veľa pre to, aby prišlo k zmenám a plne to rešpektujem. To platí aj pre mojich spoluhráčov a hráčov iných klubov, ktorí pokračujú v kľačaní,“ dodal.
V rámci celospoločenského meradla navrhuje podporu lepšieho vzdelávania v školách a žiada prísnejšiu kontrolu zo strany sociálnych sietí a potrestanie tých, ktorí urážajú online. A nielen futbalistov.
„Teraz sa chcem len sústrediť na futbal a baviť sa hrou,“ vyhlásil 28-ročný hráč londýnskeho tímu zo stredu tabuľky.