Je o tom, ako sa chudobný nováčik zo Sheffieldu United dostal do hry s miliardármi o miestenku medzi najlepšou štvorkou. „Európa? Nebláznite… Možno sa na konci sezóny vyberieme na Malorku,“ pripomenul tréner Chris Wilder pre BBC vlaňajšiu tímovú prípravu v chýrnom stredisku Magaluf.
Druhá najlepšia obrana
Skromnosť majstra defenzívnej taktiky zdobí. Všetka česť. Lenže fakty hovoria jasnou rečou. Dvanásť kôl pred koncom anglickej ligy dávajú Sheffieldu reálnu šancu pomýšľať minimálne na zápasy Európskej ligy.
No a keď sa posnaží ešte viac, môže sa v budúcom ročníku skupinovej fázy Ligy majstrov na staručkom štadióne Bramall Lane ukázať aj Lionel Messi s Barcelonou či Cristiano Ronaldo s Juventusom. Keby sa podarilo jedno či druhé, pre Sheffield by to v 130-ročnej histórii bola premiéra na európskom fronte.
„Zostaňme nohami na zemi. Takéto myšlienky momentálne nie sú na mieste. Európa nie je náš cieľ,“ pokračoval Wilder. Zatiaľ…
Veď Sheffield je vďaka Wilderovmu entuziazmu, kumštu i charizme za Liverpoolom (15) druhým mužstvom s najmenším počtom inkasovaných gólov (24). V ofenzíve to nie je žiadne terno, lenže v 19 z doterajších 26 zápasoch odišli z ihriska minimálne s bodom. Niečo podobné sa podarilo iba piatim gigantom. Pravda – majú o zápas menej ako Sheffield.
„Pred pár rokmi boli naše zápasy utrpením. Wilder nás však zachránil a jeho príbeh dostal nový rozmer,“ pripustil jeden z redaktorov DEM Blades – oficiálnych novín fanklubu – Sam Parry.
Podávač lôpt aj kapitán
O akom novom rozmere je reč? Wilder nie je lukratívnym trénerským menom s tučnou výplatnou páskou. Je však pre Sheffield klubovou legendou a mužom, na ktorého nedajú dopustiť. Od malička naháňal futbalovú loptu v červeno-bielych farbách.
Lenže ako chlapcovi či tínedžerovi mu to v Southamptone nevyšlo. A tak sa upísal klubu, ktorého logo zdobia dve šable. Ani tam nemal na ružiach ustlané. Aj napriek tomu si však niektoré zápasy áčka pozrel z lukratívnej časti štadióna. Stál pri jednej z autových čiar a podával lopty vtedajším hráčom A-tímu.
Do Sheffieldu sa v priebehu kariéry po hosťovaniach či prestupoch vrátil dovedna osemkrát. Postupne sa stal jeho oporou i kapitánom. „Chodil som do snobskej školy. Nehodil som sa tam, takže bitky boli na dennom poriadku. Možno preto som taký odolný,“ zamyslel sa Wilder.
Nezvyčajný test osobnosti
Ešte zaujímavejšie boli jeho trénerské začiatky v amatérskom tíme FC Bradway. Ak metódy odtiaľ používa aj v Sheffielde, je príbeh United ešte zázračnejší…
„V piatky večer som hráčom hovoril, nech sa idú zabaviť. Kto by tak neurobil, nedostal by sa v sobotu ráno do zostavy. Bolo zábavné nahadzovať siete a robiť čiary takto skoro. Miloval som to,“ spomínal Wilder jednu z mnohých historiek.
Päťdesiatdvaročný kouč je presvedčený, že vďaka tomu si hráčov získal. Na oplátku – oni prešli jeho netradičným testom charakterových vlastností, podľa ktorého si do tímu vyberal hráčov. Nie všetci však boli z týchto metód nadšení.
„Raz sme nastúpili do zápasu iba s deviatimi hráčmi. Na striedačke som síce mal jedného chalana, ale čakal som ešte na dvoch najlepších hráčov. Nastúpili po desiatich minútach, pokazilo sa im auto,“ doplnil Wilder.
Na konci sezóny 2015/16 dostal šancu v Sheffielde. Mesto prijalo jeho návrat s veľkým nadšením i nádejou na lepšie zajtrajšky. Svitá na ne aj vďaka Billymu Sharpovi. Kapitánovi, ktorý s poltuctom ďalších futbalistov hral ešte pred tromi rokmi v tretej najvyššej anglickej súťaži.
„Nikdy som nemal lepšieho trénera ako je Chris. Je netuctový. Dobrák, vodca i blázon v jednom,“ hovorí presvedčivo 34-ročný veterán.
O Wilderovi sa v United hovorí len v dobrom. Nedávno podpísal novú zmluvu do roku 2024. Dovtedy chce vybudovať niečo, čo sa podarilo jeho slávnemu radcovi – Alexovi Fergusonovi.
„Niekoľkokrát sme spolu hovorili o tom, ako uspokojiť mužstvo i okolie. Vybudoval éru a to je aj môj cieľ. Nechať toto krásne miesto v lepšom stave, v akom bolo pred mojim príchodom,“ uzavrel Wilder.