Pražské derby vyhrala Sparta a mieri za titulom. Slavia možno za zostupom

Futbalisti Sparty ovládli 281. pražské derby so Slaviou a pred vypredanou Letnou vyhrali vďaka gólom Davida Lafatu, Jozefa Hušbauera a Bořeka Dočkala 3:0.

12.04.2014 18:26
Sparta Praha, fanúšikovia Foto: ,
Fanúšikovia Sparty Praha.

Na čele prvoligovej tabuľky majú vďaka víťazstvu jedenásťbodový náskok pred druhou Plzňou, ktorá má však k dobru nedeľňajší zápas 24. kola s Jihlavou. Slavia už je naopak len bod od zostupového pásma.

Vedúcu Spartu pred zápasom delilo od štrnástej Slavie rekordných 38 bodov a rozdielne postavenie bolo vidieť aj na ihrisku. Letenskí v prvom polčase súpera prakticky nepustili za polovicu, sami sa ale nemohli dostať do výraznej šance a dlho len strieľali z diaľky.

Domáci prevahu zužitkovali po polhodine hry. Krajčír poslal pred bránku prízemný center a Lafata si v sklze pripísal trinásty gól v sezóne. Najlepší strelec v histórii samostatnej českej ligy sa v derby trafil prvýkrát, čakanie ukončil v treťom zápase.

Krátko potom prvýkrát zahrozila aj Slavia. Exsparťana Juhara, ktorý nastúpil v útoku miesto Necida, tvrdo vypálil z priameho kopu, brankár Sparty Vaclík loptu len vyrazil, ale Nitrianský z dorážky mieril mimo.

Zo strany hostí išlo o jedinú nebezpečnú akciu v prvej polovici, naopak Sparta mohla tesne pred prestávkou vedenie zvýšiť. Krejčí dostal prihrávku za obranu a išiel sám na Čierneho, oblúčikom cez vybiehajúceho brankára však nemieril presne.

Druhý polčas začal tam, kde prvý skončil. Krejčí išiel z uhla sám na Černého, lenže aj tentoraz bránku netrafil. O sedem minút neskôr sa už domáci dočkali – po rohu dostal loptu na vápne úplne osamotený Hušbauer a jeho strelu tečoval do bránky Neves. Sparťanský záložník si tak v tabuľke strelcov udržal jednogólový odstup od vedúceho Lafatu.

Keď v 77. minúte pridal tretí gól Dočkal, nadšení domáci fanúšikovia začali skandovať „druhá liga taky liga“. Nemusia byť ďaleko od pravdy, pretože zatiaľ čo Sparta vyhrala tretie derby za sebou a ôsme z posledných desiatich, Slaviu delí šesť kôl pred koncom od Bohemians 1905 jediný bod. Posledný Baník stráca štyri a má zápas k dobru.

Sparta Praha – Slavia Praha 3:0 (1:0)
Góly: 29. Lafata, 53. Hušbauer, 77. Dočkal
Kamil Čontofalský sedel na lavičke náhradníkov, Martin Juhar odohral celý zápas, Matúš Čonka odohral prvý polčas a dostal žltú kartu, Matej Rakovan a Martin Dobrotka (všetci Slavia) nefigurujú v zápise o stretnutí.

Příbram – Liberec 3:1 (1:1)
Góly: 30. a 52. Řezníček (oba z pok. kopu), 74. T. Krbeček – 28. Sackey
Tomáš Hájovský odohral celý zápas, Jakub Rondzik (obaja Příbram) sedel na lavičke náhradníkov – Ľuboš Kolár hral do 69. min, Michal Obročník nastúpil v 77. min, Lukáš Hroššo (všetci Liberec) sedel na lavičke náhradníkov.

Viac na túto tému: #Sparta Praha #Slavia Praha