Skalný v obleku: O mojom klube sa rozpráva viac, ako o hviezdami nabitom Paríži St. Germain

Michal Zeman | 24.06.2023 07:10
Racing Lens Foto:
Najväčším úspechom v 117-ročnej histórii Racingu Lens je zisk majstrovského titulu v sezóne 1997/98.
Francúz Didier Rogasik pracuje ako tlačový atašé francúzskeho veľvyslanectva na Slovensku. Je vášnivý amatérsky hudobník a futbalista. A tiež veľký fanúšik Racingu Lens.

O klube, ktorý v uplynulej sezóne vzbudil vo francúzskom futbale veľký rozruch, vie takmer všetko. „Racing je viac ako futbalový klub," tvrdí.

Ako ste si vybudovali taký silný vzťah k Racingu Lens?

Pochádzam zo severu Francúzska, je to oblasť neďaleko belgických hraníc. Narodil som sa v malom meste Mazingarbe, ktoré leží len kúsok od Lensu, ale vyrastal som v meste Achicourt pri Arrase. Je vzdialené asi 30 kilometrov od Lensu, kde som často chodil, lebo starí rodičia žili na jeho predmestí. Ako skoro každý chlapec u nás som hrával futbal. Každý deň v škole, dokonca aj cez obedňajšiu prestávku. A bývali sme v slepej ulici, nechodili tam autá, a keď sme mali voľno, hrávali sme až do tmy na ulici futbal. Uličný futbal bol kedysi bežný, rozšírený, už sa z našich miest pomaly vytratil.

Ako ďaleko ste to vo futbale dotiahli?

Býval som stredopoliar, „špílmacher" tímu, ale nijaká hviezda (smiech). Pôsobil som len v troch malých kluboch v nižších súťažiach. Hrali sme futbal pre radosť. Keď sme v nejakej súťaži narazili na mužstvo z väčšieho mesta a klubu, zistili sme, že vo futbale hrajú dôležitú úlohu aj peniaze. To sa mi nikdy príliš nepáčilo. Od detstva som bol veľký fanúšik Lensu. Chodil som s otcom a krstným otcom na všetky zápasy. Zažili sme rôzne obdobia v klubovej histórii, tím hrával aj v druhej lige, ale môj vzťah sa k nemu nikdy nezmenil.

Didier Rogasik, tlačový atašé francúzskeho... Foto: Pravda, Robert Hüttner
Didier Rogasik, atašé Didier Rogasik, tlačový atašé francúzskeho veľvyslanectva, žije na Slovensku vyše dve desaťročia.

Aké má zázemie, popularitu Racing v regióne, v ktorom pôsobí?

Kto chce pochopiť jeho význam, musí trochu poznať aj históriu nášho regiónu. Nachádzali sa v ňom bane a textilné fabriky, tam väčšina ľudí pracovala a nebola to ľahká práca. Moji obaja starí otcovia boli baníci, keď zomreli, mali zničené pľúca. Na začiatku dvadsiateho storočia pracovali v baniach aj deti, dvanásť-, trinásťroční chlapci. Neskôr sa podmienky zlepšili, deti nemuseli chodiť do bane, ale ťažká práca baníkov zostala. V tom čase vznikol aj futbalový klub Racing Lens. Začal fungovať najmä preto, aby miestni ľudia mali aspoň raz do týždňa nejakú zábavu. Tu neexistovalo nič iné: len práca a futbal. V znaku klubu je banícka lampa.

Na Slovensku žijete už štvrťstoročie. Neoslabilo to váš vzťah ku klubových farbám?

Samozrejme, na zápasy už nechodím, ale pozerám takmer každý, nájdem si ho skoro vždy na nejakej stránke na internete. Sledujem všetko, čo sa v klube deje, myslím, že mám dobrý prehľad. Hráči Lensu sú všeobecne známi pod označením Sang et Or, čo znamená Krv a zlato. Klubové farby sa od toho odvíjajú – sú červená a žltá.

Zopár Slovákov si zahralo aj v najvyššej francúzskej súťaži, ale v Lense nepôsobil nik…

Pre slovenského fanúšika je najznámejším futbalistom, ktorý v Lense hrával, český reprezentant Vladimír Šmicer. V tejto oblasti sú tri silné kluby, ktoré účinkovali v najvyššej súťaži. V Lille pôsobil Róbert Vittek a vo Valenciennes Filip Šebo. Medzi týmito klubmi vládla vždy veľká rivalita, vzájomné zápasy boli veľké derby. V Lense žila vždy historicky silná populácia Poliakov. Napokon aj korene našej rodiny siahajú do Poľska. Mnohí pracovali v baniach. A mali výrazne zastúpenie aj vo futbalovom tíme. Aj v uplynulej sezóne boli v ňom traja. Najznámejší Przemyslaw Frankowski, ktorý sa v poľskom drese predstavil aj na minuloročných majstrovstvách sve­ta.

Hlavná FOTO Čítajte viac Chorváti ju nazvali Živá Barbie. Manželka nového hráča Slovana Gabrijela: Krása, vzdelanie a pôvab v jednom

Vo francúzskej reprezentácii však nemá Lens zastúpenie…

Futbalisti Lensu pôsobia v reprezentáciách rôznych krajín, ale vo francúzskej je aktuálne len jeden – brankár Brice Samba. Donedávna ním bol aj Jonathan Clauss, ale ten už prestúpil do Marseille. Mimochodom, Samba si udržal v minulom ligovom ročníku v pätnástich zápasoch čisté konto, čo bolo najviac v najvyššej súťaži. Ale platí, že mužstvo nie je postavené na individualitách ako Paríž, ale na silnom kolektíve.

Lens skončil dva razy na siedmom mieste, ale v uplynulej sezóne exceloval. Patril medzi kluby s najmenším rozpočtom, ale skončil druhý len bod za najbohatším – Parížom Saint Germain…

Za týmto úspechom stojí najmä tréner Franck Haise. Spolu s vedením klubu pripravili projekt, ktorý bol behom na dlhú trať. Zjednotili sa, osvojili si rovnakú filozofiu a všetci ťahali za jeden povraz. Haise nastúpil do klubu ešte v čase, keď bolo mužstvo v druhej lige. Vďaka nemu postúpilo a odvtedy sa zlepšovalo. Toto bol tretí rok v najvyššej súťaži pod Haiseho vedením.

Ako ovplyvnil výkony mužstva?

Tajomstvo jeho úspechu spočíva v tom, že vždy v každej situácii preferoval peknú, útočnú hru. Bolo úplne jedno, proti komu hrali. Vo Francúzsku sa všetci odborníci zhodli, že Paríž získal titul, ale najkrajší futbal hral Lens. O Lense sa rozpráva jednoznačne viac ako o Paríži, kde hrávali Messi, Neymar, Mbappe a ďalší. Vo Francúzsku sa vraví, že v Paríži je jedna hviezda vedľa druhej, ale netvoria klub, jednotnú futbalovú rodinu. Ukazuje sa, že peniaze majú veľkú moc aj vo futbale, ale neznamenajú všetko.

Mohol Lens v súperení s ním získať aj titul?

V roku 2016, keď sa konali vo Francúzsku majstrovstvá Európy, sa stal Paríž majstrom s 31-bodovým náskokom. Od sezóny 2012/2013 až na dve výnimky vždy oslavoval titul. Ten je pre tento klub povinnosť. Ale stále mu chýba výraznejší úspech v Lige majstrov napriek tomu, že noví majitelia naliali do klubu obrovské milióny, kúpili si najlepších hráčov. Tento rok mohli o titul prísť. Lens mal k nemu blízko. Doma zdolal parížskeho súpera 3:1. V odvete rozhodca vylúčil zaslúžene hráča Lensu a domáci využili presilovku a zvíťazili. Stačilo, aby sa toto stretnutie skončilo nerozhodne, a majstrom by bol Lens.

Najznámejším futbalistom z našich končín, ktorý... Foto: Profimedia
Vladimír Šmicer Najznámejším futbalistom z našich končín, ktorý si obliekal dres Racingu Lens, je bývalý český reprezentant Vladimír Šmicer.

Bola to jeho najlepšia sezóna v histórii?

V roku 1998, teda pred 25 rokmi, získal Racing titul. Zatiaľ jediný vo svojej 117-ročnej histórii. Ale aj odborníci sa zhodujú, že ani vtedy nebol taký silný ako teraz a nehral ani taký atraktívny futbal. Mužstvo v uplynulej sezóne zlomilo všetky klubové rekordy. Získalo 84 bodov, čím prekonalo doterajší rekord 68 bodov z majstrovskej sezóny. Vyhralo najviac zápasov v sezóne – 25. Prehralo len štyri zápasy, najmenej v histórii. Doma triumfovalo v 17 zápasoch, čo v najsilnejších európskych ligách dokázal len Manchester City. Mohol by som pokračovať, ale nemôžem obísť fanúšikov Lensu. To je úplne špeciálna kapitola.

Čím sú výnimoční?

Mužstvo hráva svoje zápasy na Stade Bollaert, priemerná návšteva bola 37 719 divákov, čo je 99-percentná vyťaženosť, najvyššia vo Francúzsku. Rovnakú bilanciu má len Parc des Princes, kde je doma PSG. V Lense žije niečo viac ako 30-tisíc obyvateľov, keď sa hrá v meste futbal, je na štadióne podstatne viac ľudí ako v celom meste. A toto nie je jediná kuriózna situácia.

V súvislosti s divákmi?

Áno, hovorím stále o divákoch. Keď mužstvo hralo posledný zápas sezóny v Auxerre (RC Lens vyhral 3:1 – poz. red.), v Lense zaujalo svoje miesta vyše 37-tisíc fanúšikov na tribúnach Stade Bollaert a sledovali zápas naživo na ôsmich obrovských obrazovkách na ihrisku. Mužstvo sa vrátilo do Lensu na štadión z Burgundska o štvrtej ráno a na hráčov čakalo v hľadisku stále 13-tisíc ľudí, ktorí ich privítali a oslavovali s nimi koniec výnimočnej sezóny. To bolo čosi neskutočné.

Lobotka Neapol Čítajte viac O Lobotku sa zaujímajú v netradičnom kúte sveta. Taliani píšu o ponuke, z ktorej by sa mnohým hráčom zatočila hlava

Teraz sa Lens predstaví v Lige majstrov. Má potenciál sa ešte zlepšovať?

S Ligou majstrov sa spájajú veľké nádeje. V tejto sezóne prekonalo mužstvo všetky očakávania, nik nerátal, že skončí tak vysoko. Ak bude hrať taký skvelý futbal ako v uplynulej sezóne, ofenzívny, kolektívny, môže prekvapiť. Posilní sa vo všetkých formáciách, niektorí hráči odídu, lebo je o nich veľký záujem. Uvidíme, či bude mužstvo ešte silnejšie, či napríklad môže získať aj titul. Z Paríža odchádza Messi, možno Neymar, som zvedavý, aký silný tím dá dokopy.

Do parížskeho veľkoklubu má namierené najúspešnejší slovenský futbalista v uplynulých štyroch rokoch Milan Škriniar. Urobil podľa vás dobrý krok?

To je obrovská výzva. Aj keď je Škriniar dobrý futbalista, nemá takú reputáciu, také meno ako mal Ramos. To je jasné, hral v Reale Madrid, bol to dlhé roky svetový stopér. Škriniar bude musieť veľa ukázať, nebude to mať ľahké.