Od Lutonu po Heysel. Vandalizmus v Trnave je kvapkou v mori

Martin Prosnan | 09.11.2021 05:58
Belgicko Futbal Tragédia Heyselská Výročie Foto:
Zápas medzi Liverpoolom a Juventusom v roku 1985 v Bruseli vošiel do histórie. Tým najsmutnejším spôsobom.
Bitka, kopance, delobuchy, svetlice. Štrnásť minút a dosť... Futbalové Slovensko sa pred vyše tromi týždňami - po zápase Trnavy so Slovanom - opäť prebralo.

O stretnutí, ktoré sa nedohralo, nepadlo ani slovo. Krajina riešila to, čo ho ukončilo. Desiatky futbalových chuligánov na ihrisku. Hriech, ktorý túto hru sprevádza, odkedy je futbal futbalom.

Ako to bolo na začiatku? Vraj takto: písal sa rok 1349, v Anglicku vládol kráľ Eduard III. a jeho poddaní si krátili čas akýmsi starodávnym futbalom.

Proti sebe stáli dve dediny a ich cieľom bolo kopnúť loptu do kostola svojho veľkého rivala. Pochopiteľne, popred oltár nelietala žiadna kožená šachovnica, to guľaté čudo bolo z prasacieho mechúra.

Zábava pre plebs, vrásky pre kráľa. Eduard toto huncútstvo zakázal, pretože údajne odvádzalo pozornosť poddaných a vyvolávalo neustále sociálne nepokoje.

Výtržnosti počas zápasu Spartak - Slovan Fotogaléria - 19 fotiek Všetky fotky
Bitka medzi fanúšikmi Slovana a Spartaka počas...

Katalyzátor vášeň

Samozrejme, moderné chuligánstvo vyzerá inak. Vedci sa domnievajú, že jeho počiatky môžeme datovať do 80. rokov 19. storočia. V roku 1885 Preston zdolal v priateľskom zápase nenávidenú Aston Villu 5:0. Fanúšikovia zdolaného tímu potupu neuniesli a začali napádať hráčov oboch tímov.

Najprv hádzali kamene, potom sa k slovu dostali päste. Jeden z futbalistov zostal v bezvedomí. O dvanásť mesiacov sa tí istí „chlapci“ opäť zapojili do šarvátky.

Na tamojšej železničnej stanici si to rozdali s rivalmi z Queens Parku. Historické pramene vravia, že to bola prvá chuligánska bitka mimo štadióna. Ušlo sa vraj aj nevinným okoloidúcim.

Netrvalo dlho a z chuligánstva sa stal globálny fenomén…

Dynamo Záhreb Čítajte viac Krvavá predohra. Keď futbaloví chuligáni zmenili svet

Dnes sú výtržnosti na štadiónoch, ale aj mimo nich, pomerne bežné. Agresívna fanúšikovská základňa je prakticky po celom svete a futbalovú rivalitu často vníma osobne.

Príležitostných opilcov, ktorí po sebe vulgárne pokrikujú, môžete počuť na väčšine zápasov, no je to práve správanie chuligánov, ktoré často vedie k masovým nepokojom.

Sú to gangy podporujúce kluby. Svoje útoky organizujú dlho pred začiatkom duelu. Ich vzájomné strety vedú k viacerým zatknutiam, v horšom prípade aj k úmrtiam.

Najhoršie futbalové nepokoje majú mnoho rôznych príčin a následkov. No základným katalyzátorom je vášeň pre tím.

A to je práve ten problém…

Je šokujúce, že Buenos Aires po prehre Argentíny s Nemeckom vo finále MS 2014 stále stojí na svojom mieste. Na vrchole dlhovej krízy a politickej korupcie v krajine bol pre tamojších ľudí šampionát príležitosťou na zjednotenie.

Najkrvavejšie bitky na futbale Fotogaléria - 10 fotiek Všetky fotky
Glasgow Rangers - Zenit Petrohrad (2008)....

Ale keď Nemecko strelilo víťazný gól v predĺžení, mesto vzbĺklo ako fakľa. Policajné zložky zatkli viac ako 50 ľudí. Hoci pri nepokojoch nikto neprišiel o život, hlavné mesto Argentíny predtým niečo podobné nezažilo.

Šialená sezóna

Luton Town a Millwall sú dnes menej známe anglické kluby. Ich vzájomný zápas vo štvrťfinále pohára 1985 však vstúpil do histórie. Preplnená tribúna The Kenilworth Stand bola pre fanúšikov Lutonu zrazu pritesná. Začali vytrhávať sedadlá a hádzať ich na ihrisko.

Policajti sa museli namiesto zásahu vyhýbať záplave fliaš a plechoviek. Výsledkom bolo 47 zranení a štvorročný zákaz pre priaznivcov klubu vycestovať za svojím tímom.

The Kenilworth Stand však bol len výstrahou.

V tej istej sezóne sa v poslednom ligovom zápase v Birminghame diali oveľa horšie veci. Tamojší chuligáni si hovoria Zulu Warriors a údajne aj dnes si uchovávajú presvedčenie, že svoje mesto bránia pred konkurenčnými gangmi.

Po zápase s Leedsom zdravotníci napočítali 500 zranených ľudí. Žiaľ, jeden neprežil. Iba 14-ročného chlapca po masovej hystérii zavalila stena.

Čo je to však proti duelu finále Európskeho pohára majstrov medzi Liverpoolom a Juventusom Turín? Azda nikoho neprekvapí rok udalosti: opäť 1985! Na bruselskom štadióne Heysel opäť besneli Angličania. Tentoraz z Liverpoolu.

Talianskych tifosi zatlačili na kraj tribúny, ktorá sa pod náporom zrútila. Zomrelo 39 fanúšikov Juventusu. Nadnárodný riadiaci orgán následne na dlhé roky vylúčil anglické tímy z európskych súťaží.

Najbrutálnejší zápas sa však odohral mimo Európy. Duel egyptskej ligy medzi Al-Masry a Al-Ahly v roku 2012 sa rýchlo premenil na krvavé jatky. Chuligáni sa pobili priamo na trávniku.

Domáci použili sklenené fľaše, hostia ostré nože. Polícia uzatvorila štadión a vandalom tak nechala napospas aj slušnú väčšinu, ktorá prišla kvôli futbalu. Následky boli katastrofálne: zomrelo 74 ľudí, ďalších 500 sa zranilo, mnohí ťažko.

Súd v Káhire v roku 2017 poslal desať ľudí zodpovedných za besnenie na trest smrti.

Káhira štadión plamene Čítajte viac Počet obetí egyptskej tragédie sa ustálil na 74. Čierny deň futbalu, vraví Blatter

Stále medzi nami

Hoci sa chuligánstvo podarilo úradom vo veľkej miere z futbalových arén vytlačiť, neznamená to, že úplne vymizlo. O bitkách anglických gangov kdesi na poliach mimo miest sa tradujú historky.

Priamo na štadiónoch sa s nimi dokázali vyrovnať – miesta na státie nahradili sedadlá a skupiny, ktoré kedysi stáli hlava na hlave, sa tak rozptýlili. Tí s nálepkou problémoví dostali zákaz, počas futbalových zápasov sa hlásia na policajných staniciach.

Pred reprezentačnými duelmi na ihriskách súperov im zasa berú cestovné pasy.

Zišli z očí, no existujú. Mnohé partie aj naďalej vzbudzujú strach. Podľa rôznych rebríčkov medzi najnebezpečnejšie skupiny dnes patria chuligáni z Turecka, predovšetkým Galatasaray Istanbul má v tomto smere zlú povesť.

Toto sú najobávanejší ultras na svete Fotogaléria - 20 fotiek Všetky fotky
20. Sparta Praha (Česko)
Sparta Praha sa ako...

Ruské gangy z Petrohradu či z Moskvy, na Balkáne od Solúnu cez Belehrad až po Split, na Západe sú to zasa rímske celky alebo Feyenoord Rotterdam, ktoré priťahujú problémy. Na francúzskych tribúnach to aktuálne iskrí týždeň čo týždeň.

Futbal bol kedysi športom chudobných a dodnes je ľudovou zábavou. Fenoménom, ktorý vzbudzuje veľké vášne a často prebúdza aj tie najprízemnejšie pudy. Trnavské vzplanutie je akousi kvapkou v mori. Tresty už padli. Prevencia je namieste.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ