Kritika z Dánska: Angličania sú zvery, nezaslúžia si finále

Pravda | 11.07.2021 12:29
Britain England Denmark Euro 2020 Soccer fans Foto: ,
Fanúšikovia Anglicka počas ME 2020.
V 80- a 90-tych rokoch minulého storočia terorizovali celú Európu. Po nájazdoch anglických futbalových fanúšikov, alebo ak chcete hooligans či rowdies, zostávali rozbité hlavy, zranení policajti a značné materiálne škody.

Situáciu pomohli upokojiť až výrazne sprísnené zákony, ale zlej povesti sa priaznivci Albiónu i tak ľahko nezbavia.

Naposledy sa v negatívnom svetle predviedli počas stredajšieho semifinále ME, v ktorom Anglicko vo Wembley zdolalo Dánsko 2:1 po predĺžení.

odkaz
euro 2020, odkaz

Pred zápasom vypískali dánsku hymnu. Potom oslepovali hráčov súpera lasermi a použili aj pyrotechniku. UEFA za to potrestala Anglickú futbalovú asociáciu pokutou 30 000 eur.

Avšak to nebolo všetko. Dánski fanúšikovia sa po návrate z Londýna sťažovali aj na ďalšie veci.

"Bol som zápase so ženou a 9-ročným synom. Od domácich sme si vypočuli množstvo nadávok a vulgarizmov. Vrcholom bolo, keď mi jeden z nich opľul syna.

Nehovorím, že všetci, ale niektorí Angličania sa správali ako zvery. Človek sa musí zamyslieť, či si vôbec zaslúžia finále," vravel Nils Pedersen, fanúšik z Kodane, pre Observer.

Euro 2020 Soccer A Fan's Lament Kane Anglicko Čítajte viac Angličania vo výhode. Nespravodlivý šampionát, priznáva UEFA

Svoje si počas zápasu užila aj Jeanette Jørgensenová. Skupina fanúšikov, silne potúžená alkoholom, ju vyrušovala celý zápas.

„Chceli mi ukradnúť vlajku, ale ubránila som sa. Potom ma začali ťahať za vlasy a nadávať mi. Dosť ma to vystrašilo,“ povedala Dánka pre Guardian.

Jej krajania sa sťažovali aj na to, že domáci organizátori zostali voči sťažnostiam ľahostajní.

onlajn Čítajte viac ONLINE: Finále rozhodol až penaltový rozstrel

"Žiadali sme ich, aby nám pomohli a zasiahli proti agresívnym jedincom, ale ignorovali nás. Na štadióne som sa cítil ako vojnovej zóne.

Hooligans pľuli na detí, každému nadávali. Pokazilo mi to zážitok z veľkého zápasu," opísal atmosféru vo Wembley ďalší z dánskych fanúšikov.

Ako sa budú Angličania správať dnes k Talianom? Finále ME 2020 sa začína o 21.00 h.