Okamžite sa ozvali pochybovačné hlasy, ale kritika sa naplno rozprúdila počas turnaja, ktorý o rok posunula pandémia.
Tá skomplikovala cestovanie nielen tímom, ale najmä fanúšikom. Najväčšiu kontroverziu však vyvolal hrací systém, ktorý zvýhodnil krajiny v počte domácich zápasov.
Profituje z neho najmä Anglicko, ktoré odohralo mimo Wembley len jediný zápas – štvrťfinále proti Ukrajine v Ríme. Na ikonickom londýnskom štadióne sa bude hrať aj zajtrajšie finále.
Hrať vo vlastných podmienkach malo výhodu nielen v domácich zápasoch, ale Angličanom, Talianom, Španielom či Dánom ubudlo veľa cestovania.
Oprávnenosť kritiky priznáva aj súčasný šéf európskeho futbalu Aleksander Čeferin. Bráni sa, že rozhodnutie o formáte padlo za bývalého vedenia, konkrétne za vlády Michela Platiniho.

"Nie je to fér, také rozhodnutie by som nepodporil. Nie je správne, aby jedno mužstvo nalietalo 10-tisíc kilometrov a ďalšie len 1000.
Doplatili na to aj fanúšikovia. Museli sa presúvať z jednej krajiny do druhej, každá mala inú jurisdikciu, pravidlá, v rámci EU i mimo nej. Verdikt padol pred mojím nástupom do funkcie," povedal Čeferin pre BBC.
Rekordérom v cestovaní bolo Švajčiarsko, ktoré na päť zápasov nalietalo úctyhodných 15 485 km. Na opačnom konci rebríčka sú Španieli (1108 km).
Fanúšikovia i národné tímy si môžu vydýchnuť, podobný formát turnaja v najbližšej budúcnosti nehrozí. ME 2024 sa uskutočnia v Nemecku.