Zaváhanie Walesu využili Chorváti. Francúzi naložili Gibraltáru 14:0

Futbalisti Holandska, Švajčiarska a Rumunska budú hrať na európskom šampionáte 2024. Holanďania postúpili z kvalifikačnej B-skupiny po triumfe nad Írskom 1:0. Švajčiari remizovali s Kosovom 1:1 a idú ďalej z I-skupiny rovnako ako Rumuni, ktorí zvíťazili v maďarskom Felcsúte nad Izraelom 2:1.

18.11.2023 19:54 , aktualizované: 23:14
Chorvátsko - Lotyšsko Foto: ,
Chorvátski futbalisti sa tešia po strelení gólu do siete Lotyšska.
debata (4)

Futbalisti Holandska, Švajčiarska a Rumunska budú hrať na európskom šampionáte 2024. Holanďania postúpili z kvalifikačnej B-skupiny po triumfe nad Írskom 1:0. Švajčiari remizovali s Kosovom 1:1 a idú ďalej z I-skupiny rovnako ako Rumuni, ktorí zvíťazili v maďarskom Felcsúte nad Izraelom 2:1.

Holanďania obsadia v B-skupine 2. priečku. Gréci na tretej s mankom troch bodov ich už nemôžu preskočiť, pretože obe vzájomné merania síl prehrali.

Súboj v Amsterdame rozhodol v 12. minúte gólom z rýchleho protiútoku Wout Weghost. V druhom stretnutí už istí víťazi skupiny Francúzi rozstrieľali Gibraltár 14:0 a postarali sa o historicky najvyššiu výhru svojho tímu v európskej kvalifikácii.

Rumuni sa po výhre nad Izraelom dostali aj do čela skupiny. Duel rozhodol v 63. minúte Ianis Hage. Švajčiari sa tešia z postupu, hoci uvoľnili prvú priečku v tabuľke, keď si v 82. minúte nechali dať gól od Muhameta Hyseniho.

FUTBAL: Slovensko - Bosna a Hercegovina Čítajte viac Calzona burcuje pred Bosnou. Zostava môže byť iná, mentalita v žiadnom prípade

K postupu na šampionát sa priblížili Chorváti, ktorí zvíťazili v Lotyšsku 2:0. V tabuľke D-skupiny poskočili na 2. priečku o dva body pred Wales, ktorý remizoval na pôde Arménska 1:1.

Chorváti potvrdili úlohu favorita a od úvodu si išli po tri body. Už v úvodnej dvadsaťminútovke skórovali Lovro Majer a Andrej Kramarič. Chorváti nastúpia na záver kvalifikácie doma proti Arménom.

Pre istotu postupu potrebujú zvíťaziť, keďže majú horšie vzájomné zápasy s Walesom. Mužstvo z Britských ostrovov v utorok hostí lídra skupiny a už istého účastníka šampionátu Turecko.

Arméni mohli v prípade triumfu nad Walesom zostať v hre o účasť na šampionáte a vyzvať Chorvátov v priamom súboji o postup, no nestane sa tak.

Domáci sa v Jerevane rýchlo dostali do vedenia, keď sa v 5. minúte po rohovom kope presadil argentínsky rodák Lucas Zelarayan. Tesne pred prestávkou však Wales vyrovnal, keď si po dlhom aute do šestnástky zrazil loptu do vlastnej siete Nair Tiknizjan.

kvalifikácia ME 2024 – 9. kolo:
B-skupina:

Francúzsko – Gibraltár 14:0 (7:0)
Góly: 30., 74. a 82. Mbappe (prvý z 11 m), 36. a 66. Coman, 89. a 90.+1. Giroud, 3. Santos (vlastný), 4. Thuram, 16. Zaire-Emery, 34. Clauss, 37. Fofana, 63. Rabiot, 73. Dembele, ČK: 18. Santos (Gibraltár)

Holandsko – Írsko 1:0 (1:0)
Gól: 12. Weghorst