Pri tej príležitosti sa rozhovoril aj o svojich športových rovesníkoch, z ktorých mnohí dožívajú v nedôstojných podmienkach. "Výška dôchodkov, to je katastrofa. U bežných ľudí aj u športovcov.
Niektorí bývalí reprezentanti si nedokážu zaplatiť základné životné potreby. Nemajú na nájom, na lieky, žijú doslova z ruky do huby. Je to smutné. Pomoc od štátu je nulová," trápi rodáka z Prahy.
Vadí mu dvojaký meter systému. "Olympionici, ktorí získali medailu, dostávajú dvakrát do roka slušný finančný príspevok od olympijského výboru.
Čítajte viac Slováci si postupom na EURO pekne zarobili. V skupine si môžu prilepšiť o ďalšie milióny eurAle futbalisti, čo vybojovali historický titul majstrov Európy, nedostávajú vôbec nič. Nikto si na nich ani nespomenie," hovorí „Páňa“, ktorý je predsedom Nadácie futbalových internacionálov.
Inštitúcia združuje hráčov, ktorý aspoň raz nastúpili v českom reprezentačnom drese. Jej cieľom je pomáhať bývalým futbalistom v seniorskom veku, ktorí sa ocitli v ťažkej životnej situácii.
„Prispievame im na lieky, rôzne liečebné pobyty, operácie, lekárov, liečebné kúpele…Robíme, čo môžeme,“ vysvetlil Panenka pre CNN Prima News.
Súčasní futbalisti sú kráľovský platení a môžu sa finančne zaistiť na celý život, no Panenkova generácia žila v inom svete. "To, čo dnes zarábajú, sa nedá porovnať s obyčajnými ľuďmi.
Na druhej strane, športová kariéra netrvá dlho a je riziková. Niekto vám poláme nohu a koniec. Dnešní hráči iba využívajú možnosti, ktoré sa im ponúkajú.
Keď im tie prachy niekto chce dať, prečo by ich mali odmietnuť. Keby som ja hral dnes, tak by som nebol iný," dodal s úsmevom Panenka.