Profesionálne sa venujete práci na čele Únie futbalových profesionálov. Kto sú členovia tejto organizácie?
Je to občianske združenie, ktoré má 400 členov, profesionálnych futbalistov z prvej i druhej ligy, vrátane 40 žien. Založili sme ho v decembri 2015 spolu s poprednými hráčmi ako Vittek, Sapara, Pečovský, Vaščák, Michalík, bol medzi nimi aj mladý Milan Škriniar, ktorý zastupoval Žilinu.
Fungujeme ako hráčske odbory a naším cieľom je presadzovať a chrániť práva hráčov vo vzťahu k našim rovnocenným partnerom, ktorými sú kluby, ÚLK, SFZ.
Ako často riešite rôzne problémy?
Vždy, keď sa na nás obráti hráč s problémom týkajúcim sa jeho práv. Samozrejme, hráči sa sporom nevyhnú, ale ak sa objavia, musíme hľadať riešenia. Za sedem rokov existencie sme mali asi 500 sporov a sporových situácií a drvivá väčšina z nich sa skončila v prospech hráča.
Neriešime však len spory, ale, samozrejme, podieľame sa aj na systémových zmenách, ktoré prispievajú k zlepšeniu postavenia hráčov a vyváženiu ich práv voči klubom.

O čom spory a systémové zmeny sú?
Pri sporoch ide väčšinou o dodržiavanie zmluvnej stability, platenie načas a dodržiavanie práv profesionálneho futbalistu. Riešili sme tiež problémy, ktoré vznikali v skrachovaných či platobne neschopných kluboch – v Senici, Nitre, predtým v Poprade či Košiciach, ale aj iné.
Zúčastňujeme sa na príprave predpisov SFZ, napríklad na registračnom a súťažnom poriadku, kde sa nám úspešne darí zlepšovať podmienky hráčov. Pripravujeme rôzne projekty, venujeme sa vzdelávaniu, osvetovej práci, robíme prednášky, poskytujeme právne poradenstvo, chránime hráčov a hráčky. Nie všetky naše aktivity vnímajú partneri s ochotou, ale vždy budeme presadzovať pravidlá a predpisy FIFA a najnovšie trendy.
Zastupujete častejšie futbalistov z menších a chudobnejších klubov?
Nie každý hráč sa stretne v kariére s nejakými problémami, nevyplácaním mzdy a podobne. Ale hlavným princípom našej organizácie je solidarita. Ani Messi či Ronaldo neriešia existenčné problémy, ale sú členmi svojich hráčskych organizácií a sú s ostatnými solidárni.

Verejnosť sa často pozerá na futbalistov, ktorí veľa a nezaslúžene zarábajú…
To je mýtus a skreslený pohľad. Lepšie platy majú len hráči v silnejších kluboch, tých je u nás málo. Do tejto kategórie patrí Slovan, Dunajská Streda, možno Trnava, tam príjmy u jednotlivcov stúpajú aj k siedmim tisíckam. Nedávno sa objavilo, že priemerná mzda na Slovensku dosahuje asi 1 300 eur.
Sedemdesiat percent profesionálnych futbalistov zarába u nás menej, ako je slovenský priemer. Mnohí pôsobia v skromných podmienkach, berú osemsto eur a sú radi. Pritom ide všetko o mladých ľudí, ktorí majú rodiny, deti, úvery a podobne. A ich profesionálna futbalová kariéra trvá možno desať rokov.
Keď ste vy začínali s futbalom, boli ste na tom finančne lepšie?
Keď som začínal pred vyše dvadsiatimi rokmi v Interi, zarábal som lepšie ako väčšina súčasných futbalistov. A to neplatilo len o Interi, ale aj o väčšine ďalších klubov.