Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Neváhal by ani sekundu. Pauschek: Zahrať si za áčko by bola pre mňa česť

Slovenský futbalista Lukáš Pauschek sa pred pár dňami zapojil do tréningového procesu Slovana Bratislava.

12.08.2019 23:08
Lukáš Pauschek Foto: ,
Obranca Lukáš Pauschek (uprostred) začal futbalovú kariéru v Slovane.
debata

V prípade odchovanca „belasých“, ktorý sa v nedávnej minulosti tešil vo farbách tohto klubu zo zisku dvoch titulov i rovnakého počtu triumfov v Slovenskom pohári, ide len o tréningy B-tímu.

O tom, aká je šanca, že sa objaví aj v áčku, čo mu dali angažmány v Česku, kde obliekal dresy Sparty Praha, Bohemiansu Praha a FK Mladá Boleslav, či ako si spomína na trénerov Karla Jarolíma s Vladimírom Weissom, ktorí boli donedávna v hre o pozíciu hlavného kouča v Slovane, sa rozhovoril v televíznom štúdiu TABLET.TV.

Dvadsaťšesťročnému krajnému obrancovi sa v posledný júnový deň tohto roka skončila zmluva s Boleslavou. „Momentálne som voľný hráč a popri čakaní na ponuky sa udržiavam v tréningovom tempe s B-tímom bratislavského Slovana,“ vysvetlil hneď na úvod svoju dennodennú prítomnosť v košiari „belasých“.

Ako by zareagoval na prípadnú ponuku z áčka? „V súčasnosti by som neváhal ani sekundu. Bolo by krásne sa po šiestich rokoch vrátiť späť. Už sme sa o tom bavili aj doma s rodinou, pričom sme dospeli k tomu, že by som to jednoznačne bral,“ netajil odchovanec Slovana, ktorého návrat bol na spadnutie už v zimnom prestupovom období, no napokon z neho zišlo.

Pauschek sa tak načas vrátil do známeho prostredia, odkiaľ v lete 2013 prestúpil do Sparty Praha. Angažmán v českom veľkoklube mu však nevyšiel podľa predstáv. Pri podpise 4-ročného kontraktu mal iba dvadsať. Nenapršalo mu v tom čase tak trochu aj do nosa? "Vôbec. Nie som typ, ktorý by sa v prípade lukratívneho angažmánu takto správal.

To rozhodne nie," vyvrátil po rokoch vtedajšie špekulácie, no zároveň priznal, že s prestupom do pražského klubu sa nevyrovnal práve najlepšie. „Bol to môj prvý prestup v živote a na rovinu treba povedať, že Sparta je, čo sa najmä psychiky týka, náročný tím i klub. Čiže, pravda je taká, že mi to jednoducho nevyšlo, pričom nepopieram, že som na to nebol ešte mentálne prichystaný.“

Uplynulé tri sezóny obliekal Pauschek dres FK Mladá Boleslav. V klube zo Stredočeského kraja ho istý čas viedol aj český kouč Karel Jarolím, ktorý mal slovenského obrancu pod palcom už v Slovane Bratislava. A práve meno tohto kormidelníka sa po nedávnom odchode trénera Ševelu intenzívne skloňovalo s opätovným angažmánom v klube z Tehelného poľa.

"Myslím si, že s ohľadom na momentálnu situáciu by bolo jeho angažovanie dobrý krok. Podľa mojich informácií však už nie je táto alternatíva aktuálna. A ako si naňho spomínam? Z množstva trénerov, ktorí ma v doterajšej kariére viedli, patrí rozhodne k najväčším profíkom. Nezabudnuteľné sú najmä jeho tvrdé zimné a letné prípravy.

Počas nich sme išli dušu vypľuť, no v zápasoch bolo potom vidieť, že sme naozaj dreli. V neposlednom rade, je to obrovský pedant na stravu, čo sa týka jedla i pitia," prezradil pre TABLET.TV. Pauschek často spomína aj na trénera Vladimíra Weissa. „A veľmi rád. Dovolím si dokonca tvrdiť, že to bol najlepší kouč, aký ma doteraz trénoval.“

Kým súčasný Slovan sa v pohárovej Európe trápi, Pauschek si s „belasými“ v sezóne 2011/12 zahral skupinovú fázu Európskej ligy UEFA, kde boli ich súpermi Paríž St. Germain, Athletic Bilbao a Salzburg. "Najkrajšie futbalové momenty v mojej doterajšej kariére.

Proti takým súperom si hráči slovenských klubov nezahrajú každý deň, takže naozaj to bolo niečo špeciálne. Nádherný bol už len samotný postup do skupinovej fázy cez slávny AS Rím, zápasy v skupine proti spomínaným mužstvám si potom už všetci dokonale užívali," uviedol Pauschek, ktorý nemal ešte ani dvadsať a už mal na konte dva tituly majstra SR i dva triumfy v Slovenskom pohári.

Ľavú ruku odchovanca „belasých“ zdobí už niekoľko rokov tetovanie s podobizňou štadióna Tehelné pole. Zaujímavosťou však je, že v drese A-tímu si na ňom nikdy nezahral, keďže Slovan pôsobil v „jeho“ časoch na susedných Pasienkoch.

„Dôvod je prozaický. Svoj prvý futbalový tréning, na ktorý má ako dieťa doviedli rodičia, som absolvoval na Tehelnom poli a od žiakov až po dorast som potom v jeho priestoroch trávil deň čo deň. Na samotnom štadióne som si síce za seniorský tím zahrať už nestihol, no v dorasteneckých kategóriách som na ňom dva-tri zápasy absolvoval,“ dodal Lukáš Pauschek.

debata chyba
Viac na túto tému: #ŠK Slovan Bratislava #Lukáš Pauschek