Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Keby mi Adamec prihral, mohol som dať na 3:0, spomína Dobiaš na Ajax

Utorňajším zápasom Tottenham Hotspur - Ajax Amsterdam vstúpila futbalová Liga majstrov 2018/2019 do semifinálovej fázy.

30.04.2019 19:58
Jozef Adamec Foto:
Legendárny Jozef Adamec.
debata (4)

Vo „výkladnej skrini“ európskeho klubového futbalu sa v ostatných desaťročiach stalo takmer pravidlom, že medzi elitné kvarteto postupujú skoro vždy mužstvá z popredných ligových súťaží na „starom kontinente“. Avšak, nebolo to tak vždy. Pred 50 rokmi sa semifinále Európskeho pohára majstrov (predchodca súčasnej LM, pozn.) predstavil aj vtedajší československý šampión Spartak Trnava.

„Andeli“ v semifinálovom dvojzápase nastúpili proti spomenutému holandskému tímu Ajax Amsterdam. Najskôr sa 13. apríla 1969 predstavili na ihrisku súpera, kde prehrali 0:3. V odvete o jedenásť dní neskôr však Trnava zažila jedno zo svojich najpamätnejších víťazstiev. Tím okolo hviezdneho Johana Cruyffa v odvete pred zaplnenými tribúnami podľahol Spartaku 0:2 a mohol ďakovať „futbalovej šťastene“, že si nakoniec v Trnave neurobil hanbu.

Pamätník odvetného súboja Karol Dobiaš si po rokoch zaspomínal na veľkú šancu za stavu 2:0 pre Trnavu. Už nebohý Jozef Adamec sa vtedy rútil na bránku Ajaxu, mohol prihrať úplne voľnému Dobiašovi, ale rozhodol sa sám zakončiť a netrafil bránku.

„Kopol to vedľa. Mohlo byť 3:0, ale nebolo. Po ‚iks‘ rokoch som mu hovoril, že keby mi vtedy prihral, dal by som gól do prázdnej bránky. A on povedal: ‚Patinko (prezývka Karola Dobiaša, pozn.), ty by si to aj tak nedal‘,“ vyhlásil 71-ročný Dobiaš pre český Radiožurnál.

Karol Dobiaš (vpravo) v spoločnosti Jozefa Adamca. Foto: SITA, Ivan Kopčáni
Dobiaš Karol Dobiaš (vpravo) v spoločnosti Jozefa Adamca.

V tom istom roku dosiahol veľký úspech aj Slovan Bratislava, ktorý po finálovom triumfe nad FC Barcelona (3:2) ukoristil Pohár víťazov pohárov. Dobiaš priznal, že napriek veľkej rivalite s bratislavským mužstvom mu spoločne s trnavskými spoluhráčmi v bazilejskom finále veľmi fandil. „Slovan hral PVP. Bola tam veľká rivalita, ako je napríklad Sparta vs. Slavia, ale držali sme Slovanu palce,“ doplnil rodák z Handlovej.

„Ten rok bol veľmi krásny, pretože náš futbal vtedy ešte bol konkurencieschopný, keďže za kluby ako Barcelona a Real Madrid hrali Španieli, za anglické tímy hrali Angličania a v našich mužstvách hrali tí najlepší hráči, čo boli u nás. Príliš sa vtedy neprestupovalo, maximálne občas niekto do Sparty alebo do Slovana, takže sa vytvorili silné tímy,“ nadviazal futbalový historik Jaroslav Kolář.

Rozlúčka s Jozefom Adamcom Fotogaléria - 18 fotiek Všetky fotky
Snímka z rozlúčky so zosnulou slovenskou...
4 debata chyba
Viac na túto tému: #Spartak Trnava #Jozef Adamec #Ajax Amsterdam #Karol Dobiaš