Švajčiarske médiá sa v nedeľu večer predbiehali v tom, kto kvetnajšie okomentuje posledný zápas Helvétov v tohtoročnej edícii Ligy národov. Niet sa čomu čudovať. Otočiť duel proti výnimočnej belgickej generácii z 0:2 na 5:2 si zaslúži obdiv i rešpekt.
„Bol to zázračný večer,“ vravel po zápase Haris Seferovič, autor hetriku.
Začali veriť
Jeden z fanúšikov Švajčiarska si chcel zápas užiť s priateľmi v krčme. Pivo mu však prestalo chutiť už po necelých 17 minútach. V tom čase strelil Thorgan Hazard svoj druhý gól do siete Yanna Sommera.
Podobne ako niektorí ľudia na štadióne na svojich futbalových miláčikov zanevrel aj spomínaný fanúšik. Z baru nahnevane odišiel. Keď sa vrátil domov, neveril vlastným očiam.
„Ľudia v televíznom štúdiu hovorili cez polčasovú prestávku samé pozitíva a usmievali sa. Nerozumel som tomu,“ napísal na twitteri.
Vysvetlenie bolo jasné. Švajčiari ešte v prvom polčase skóre otočili na 3:2.
„Keď dostanete prvý gól v druhej minúte a o chvíľku ďalší, je to katastrofa. Znížili sme, vyrovnali a začali veriť, že všetko je možné. V zápase, v ktorom nám nevychádzalo vôbec nič, sme razom dominovali v súboji s jedným z najlepších mužstiev sveta. Tí, ktorí to videli na vlastné oči, to budú rozprávať deťom,“ povedal švajčiarskym médiám Seferovič.
Dvadsaťšesťročný útočník prispel k obratu tromi gólmi. So spoluhráčmi sa tešil z vysokého víťazstva i prekvapujúceho postupu na budúcoročný finálový turnaj Ligy národov v Portugalsku. Seferovičov futbalový príbeh však pred piatimi rokmi mohol nabrať úplne iný smer.
Nesplnený sen
Jeho rodičia v osemdesiatych rokoch minulého storočia utiekli z bosnianskeho mestečka Sanski Most do luzernského kantónu. Chýry o futbalovej šikovnosti strelca s balkánskymi koreňmi neunikli ani najväčšiemu tamojšiemu klubu.
FC Luzern mu poskytol priestor na rozvoj. Časom bol Seferovičovi primalý. V 15 rokoch sa presunul do Grasshopperu Zürich odkiaľ si to namieril priamo do Serie A.
Vo Fiorentine sa nepresadil a po sérii hosťovaní poškuľoval po nových možnostiach. Jedna sa naskytla aj na medzinárodnom poli. Seferovič sa ocitol v hľadáčiku vtedajšieho trénera Bosny a Hercegoviny Safeta Sušiča. Hoci sa vášnivý cestovateľ objavoval v mládežníckych reprezentáciách Švajčiarska, tieto šumy mu zalichotili.
„Rozprávali sme sa o tom doma. Mám bosniansku krv. Bolo by skvelé, keby som mohol reprezentovať krajinu, v ktorej vyrastali moji rodičia. Splnil by sa nám spoločný sen,“ reagoval vo februári 2013 Seferovič.
Pozvánka napokon prišla. Lenže nie od Sušiča, ale od Ottmara Hitzfelda. „Je to hráč budúcnosti, ktorý si zaslúži šancu,“ vysvetlil svoj výber vtedajší kormidelník Helvétov.
Odvtedy si Seferovič oblieka červeno-biely dres pravidelne. Dostal sa na dvoje MS i ME 2016 vo Francúzsku. V 59 zápasoch strelil 17 gólov. Vďaka ostatným trom je momentálne siedmym najlepším strelcom krajiny.
„Pre takéto momenty hráte futbal. Predtým, ako začneme rozmýšľať o finálovom turnaji, si užijeme tento výsledok. Niekedy máte to šťastie, že aj keď prespíte 20 minút, stále sa môžete tešiť. Musíte len začať hrať futbal a nevzdávať sa. To je najlepší recept,“ doplnil Seferovič.
"Chlapcom som sa poďakoval. Vyslali sme do sveta svetlo a jasný signál,“ doplnil kouč Švajčiarov Vladimir Petkovič.
Seferovič hetrikom oslávum aj nedávne zásnuby. So svojou priateľkou Aminou, s ktorou tvoria pár necelé tri roky, si sľúbili spoločnú budúcnosť na dovolenke v Grécku.
„Veľmi veľa pre mňa znamená. Dodáva mi pokoj na duši, udržiava životný balans a navyše je veľmi dobrou kuchárkou,“ povedal o svojej vyvolenej Seferovič.
To, či je Amina skutočne dobrá kuchárka, na fotkách nevidno. Ale to, že je to atraktívna mladá žena, už áno. Neveríte? Presvedčte sa.