Po senzačnej piatkovej prehre 0:1 v Solne na predmestí Štokholmu iba málokto predpokladal, že aj po odvete na milánskom San Sire budú v pozícii úspešnejšieho tímu „tri korunky“.
„Apokalypsa. Blamáž. Rozhodca nám v druhom zápase uprel jedenástku, no hostia si zaslúžili kopať dve. Nevyužité príležitosti, trochu smoly a žiadny strelený gól v priebehu 180 minút rozhodli, že do Ruska napokon idú Švédi,“ trefne vystihol najhoršiu taliansku futbalovú chvíľu za ostatné roky denník La Gazzetta dello Sport.
„Je to sklamanie. Nielen pre mňa osobne, ale aj pre celú futbalovú komunitu, lebo sme nezvládli niečo, čo mohlo byť pre našu krajinu naozaj dôležité. Mrzí ma práve len toto, určite nie skutočnosť, že končím moju reprezentačnú kariéru – čas totiž letí a tak to má byť. Škoda však, že môj posledný oficiálny medzištátny zápas sa bude spájať s nepostupom na majstrovstvá sveta,“ povedal s neskrývaným plačom 39-ročný veterán v bránke Talianska Gianluigi Buffon.
Gólman Juventusu Turín bol súčasťou reprezentácie od roku 1997, presnejšie 7320 dní, počas ktorých nazbieral 175 štartov v najcennejšom drese. Okrem Buffona potvrdili svoju rozlúčku aj ďalší dvaja majstri sveta z roku 2006 – Andrea Barzagli a Daniele De Rossi.
Taliansko na vrcholnej medzinárodnej scéne nebolo účastníkom ME 1984 a 1992. Pod vedením Antonia Conteho sa vlani na majstrovstvách Európy vo Francúzsku nečakane dostalo cez Španielsko do štvrťfinále, v ktorom podľahlo v rozstrele Nemecku. Aktuálny nezdar historických rozmerov veľmi pravdepodobne pripraví o miesto kouča Giana Piera Venturu.
„Nerezignoval som, pretože som sa ešte nezhováral s prezidentom Talianskej futbalovej federácie (FIGC) Carlom Tavecchiom. Je to pre nás veľmi zlý výsledok. Som sklamaný, pretože dnes večer som si opäť uvedomil, že národný tím znamená pre našich ľudí. Publiku na San Sire by som sa chcel poďakovať za podporu. Môžem povedať, že som hrdý na to, že som mohol pracovať s veľkými šampiónmi. Mrzí ma tento výsledok a chcem sa zaň ospravedlniť. Nie však na úsilie a tvrdú prácu, no uvedomujem si, že najdôležitejší je vždy rezultát,“ povedal podľa webu soccerway.com 69-rodák z Janova.
Na Apeninskom polostrove sa už cez víkend skloňovali mená možných nástupcov ako Carlo Ancelotti, Luigi Di Biagio či spomenutý Conte.
„Chlapci nebudú na MS, no neprehrali sme si to dnes. Premrhali sme posledných 15 rokov kvôli tomu, že náš futbal riadia múmie,“ nechal sa počuť Paolo Cannavaro, brat niekdajšieho kapitána reprezentačného mužstva Fabia. Narážal aj na to, že v talianskych súťažiach pôsobí príliš veľa zahraničných hráčov.
Vicemajster sveta 1958 zo svojich trávnikov Švédsko, okrem toho dva razy bronzový (1950, 1994), sa papierovo veľmi nečakane vyhol tomu, aby chýbal na treťom šampionáte v rade. Naopak, „squadra“ bude medzi elitou absentovať premiérovo od roku 1958, keď sa zhodou okolností nekvalifikovala práve do Švédska. Taliansko získalo zlato v rokoch 1934, 1938, 1982 a 2006.
Po spomenutom najčerstvejšom úspechu sa opakovane na záverečnom turnaji MS neprebilo zo základnej skupiny do vyraďovacích bojov. Pred siedmimi rokmi sa v JAR pod to podpísali najmä Slováci triumfom 3:2.
„Toto je najväčšie futbalové sklamanie v mojom živote. Neviem, čo nám chýbalo, ale všetko, čo viem, že sme nepostúpili na MS. Je to obrovské sklamanie, takýto odchod od tejto skupiny hráčov je pre mňa mimoriadne bolestivý,“ neskrýval emócie pri mikrofóne televíznej stanice Rai Sport 36-ročný Barzagli.
Taliani mali 75-percentné držanie lopty a 23 streleckých pokusov podľa twitteru Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA), ale proti odolným „trom korunkám“ sa napokon nepresadili. Márne si pýtali od španielskeho rozhodcu Antonia Mateua Lahoza pokutový kop za zákrok Ludwiga Augustinssona na Marca Parola. Naopak, hostia sa bez odozvy dožadovali jedenástky vo svoj prospech, keď videli hru rukou Mattea Darmiana a neskôr Andreu Barzagliho.
Švédi sa na „mundiale“ predstavia dvanástykrát v histórii, pri ostatných dvoch účastiach (2002 a 2006) to dotiahol do osemfinále. „Prvýkrát som sa kvalifikoval na svetový šampionát, mám z toho nesmiernu radosť. Vedeli sme, že to v Miláne bude náročné, ale po prvom zápase sme verili, že to ustojíme,“ povedal po stretnutí švédsky stopér Victor Lindelöf, na klubovej úrovni hráč anglického Manchestru United.
„Chcel by som vyzdvihnúť kolektívnu hru, ktorú náš tím demonštroval v oboch barážových vystúpeniach. Dnes večer máme mnoho hrdinov a z nášho postupu sa veľmi teším,“ vyhlásil švédsky kouč Janne Andersson, ktorého trochu podráždila otázka týkajúca sa útočníka Zlatana Ibrahimoviča.
„To je neuveriteľné. Hráč pred rokom a pol skončil vo švédskom mužstve a ešte stále hovoríme o ňom. Keď tu bol Ibrahimovič, hrali sme iný futbal. Keďže sa však rozhodol odísť z reprezentácie, museli sme tomu prispôsobiť náš štýl hry,“ doplnil 55-ročný rodák z Halmstadu.
Ohlasy médií na postup Švédska na úkor Talianska
Gazzetta dello Sport (Tal.): „Apokalypsa. Rozhodca nám v druhom zápase uprel jedenástku, no hostia si zaslúžili kopať dve. Nevyužité príležitosti, trochu smoly a žiadny strelený gól v priebehu 180 minút rozhodli, že do Ruska napokon idú Švédi.“
Corriere della Sera (Tal.): „Taliansko – Švédsko 0:0! Addio Mondiale! My nejdeme na majstrovstvá sveta?! Historická blamáž na San Sire. Azúrové slzy a žlto-modrá radosť.“
Tuttosport (Tal.): „Taliansko mimo MS po 60 rokoch. Neskórovali sme v baráži proti Švédsku, ktorému stačil na postup vlastný gól z prvého zápasu.“
Expressen (Švéd.): „Svet je v šoku a my tiež. Cítim sa ako stopercentný Švéd, odkázal talianskym predkom John Guidetti.“
Svenska Dagbladet (Švéd.): „Senzácia! Najťažšie vybojované majstrovstvá sveta v histórii. Lístok do Ruska má hodnotu 100 miliónov a možno aj zlata?“
UEFA.com: „Švédsko sa prebojovalo na majstrovstvá sveta po impozantnej hre v defenzíve. Chýbalo tam od roku 2006.“
Daily Mail (Angl.): „Postup na majstrovstvá sveta máva rôzne podoby. Oslavujúci švédski hráči v bezbrehej nálade po záverečnom hvizde na San Sire prevrhli improvizované televízne štúdio Kanal 5 počas rozhovoru s trénerom Jannem Anderssonom neďaleko rohovej zastávky. Mikael Lustig predviedol bizarný tanec. radosti.“
idnes.cz (ČR): „Švédsky múr odolal, Taliani budú chýbať na majstrovstvách sveta prvýkrát od roku 1958.“
Bild (Nem.): „Zlé pre futbalový svet, dobré pre Nemecko. Takto nejako sme si to predstavovali, zvyšok si musíme uhrať sami.“
De Telegraaf (Hol.): „Švédi poslali Talianov do smútku.“
Sport Expres (Rus.): „Božská komédia, zlyhanie Talianska.“
L'Equipe (Fr.): „Zemetrasenie v Taliansku, tentoraz futbalové.“