Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Prešovský štadión už pozná svoju novú podobu. Bude mať 12-tisíc miest

Fanúšikovia futbalu v Prešove už poznajú podobu svojho nového štadióna. Spoločnosť Futbal Tatran Aréna (FTA) totiž dokončila súťaž na predkladanie architektonických návrhov na riešenie výstavby futbalového štadióna. So stavbou sa začne najskôr na jeseň.

15.02.2017 17:36
Tatran Prešov Foto:
Takto by mal raz vyzerať štadión Tatrana Prešov.
debata (1)

Ako agentúru SITA informoval konateľ FTA Artúr Benes, do súťaže architektonických návrhov sa prihlásili traja adepti, z ich návrhov päťčlenná odborná komisia vybrala víťazný. Jeho autormi sú prešovskí architekti Ľubomír a Martin Sakalovci.

Ľubomír Sakala bol pritom autorom návrhu makety nového, moderného štadióna s kapacitou 12-tisíc divákov už v roku 2008, keď vedenie 1. FC Tatran Prešov predstavilo zámer stavby nového štadióna za v prepočte viac ako 23 miliónov eur. Pre nevysporiadanie potrebných pozemkov sa tento zámer však nikdy neuskutočnil. "V súčasnosti s ním prebieha rokovacie konanie ohľadom podmienok stanovenia zmluvy o dielo na ďalšie projektovanie štadióna,“ informoval Benes.

Štadión je zaradený do 3. kategórie štadiónov Európskej futbalovej únie (UEFA), musí preto spĺňať viacero kritérií pre medzinárodné zápasy. Takými sú samostatná antidopingová miestnosť, miestnosť pre predstaviteľov UEFA, ale v jeho útrobách sa nachádza napríklad aj kaplnka. Celková kapacita štadióna zatiaľ určená nie je. Minimálne 5000 miest však podľa Benesa bude na ovále, teda na montovanej tribúne. Celkový počet závisí od počtu sedadiel na hlavnej tribúne.

„Drobnými úpravami sa môže stať, že budeme mať o 100 miest viac alebo menej. V princípe by sme však chceli zachovať štadión tak ako je nakreslený,“ dodal konateľ FTA.

V súčasnosti prebieha na štadióne geologický výskum, Benes nevylučuje ani potrebu pamiatkového výskumu. Po podpise zmluvy s architektmi sa začne príprava územno-plánovacej dokumentácie pre územné rozhodnutie a následne príprava dokumentácie na stavebné povolenie, ktorá určí konkrétny rozpis jednotlivých položiek a objektov stavieb.

„S týmto rozpisom budeme musieť ísť na jednotlivé zastupiteľstvá a informovať ich o jednotlivých cenových reláciách, pretože tie doteraz neboli k dispozícii,“ uviedol Artúr Benes.

FTA je spoločným podnikom mesta Prešov a Prešovského samosprávneho kraja. Obe samosprávy predbežne vo svojich zastupiteľstvách garantovali na výstavbu štadióna investície vo výške po 1,085 mil. eur, ďalších 2,4 mil. eur má zo štátnej dotácie poskytnúť Slovenský futbalový zväz.

Štadión má vyrásť na pozemkoch súčasného tréningového ihriska patriaceho mestu a časti susediacej hlavnej hracej plochy, z ktorej má nový štadión zabrať približne polovicu. Poslanci mestského zastupiteľstva preto odsúhlasili odkúpenie pozemkov od futbalového klubu 1. FC Tatran Prešov s výmerou 9499 metrov za takmer 570-tisíc eur. Ten ich od mesta získal pôvodne za 8,30 eura za meter štvorcový.

„Keď budeme mať kompletný rozpis, potom sa budeme rozhodovať, akým spôsobom sa zhostíme realizácie výstavby štadióna,“ doplnil konateľ FTA.

Po príprave prvých dvoch stupňov projektovej dokumentácie ich je potrebné odsúhlasiť stavebným úradom, majiteľmi inžinierskych sietí a ďalšími dotknutými orgánmi. Následne sa dokumentácia stane predmetom verejného obstarávania. „Ten proces tiež nebude jednoduchý, ale pri optimistickom variante si myslím, že bagre by na jeseň mohli začať kopať,“ dodal Benes.

Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Tatran Prešov