Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Shearer: Anglicko kleslo ešte hlbšie a každému je na smiech

Sam Allardyce vydržal vo funkcii trénera anglickej futbalovej reprezentácie iba 67 dní.

28.09.2016 10:21
Newcastle, Shearer Foto:
Alan Shearer.
debata

Po tom, ako sa v minulých dňoch zdiskreditoval na stretnutí s domnelými podnikateľmi, ponúkol v utorok večer svoju rezignáciu a s anglickou FA sa dohodol na ukončení spolupráce. Stal sa tak najkratšie slúžiacim reprezentačným trénerom Anglicka v dejinách.

Allardyce naletel novinárom vydávajúcim sa za podnikateľov z Ázie. Na stretnutí s prestrojenými žurnalistami z denníka The Telegraph v jednom z londýnskych hotelov okrem iného nemal problém poradiť, ako sa dá obísť pravidlo o zákaze vlastníctva práv na hráča treťou stranou. Nerozpakoval sa ani očierniť svojho predchodcu Roya Hodgsona a jeho schopnosti motivovať mužstvo. Video nakrútené ukrytou kamerou aj s prepisom najzaujímavejších pasáži zverejnilo periodikum v pondelok večer pod veľavravným názvom Tréner Anglicka Sam Allardyce na predaj.

Reakcie na Allardycov predčasný a pomerne trápny koniec pri anglickom národnom mužstve nenechali na seba dlho čakať. „Som naštvaný, smutný a zdrvený z takéhoto chybného a neuváženého postoja od človeka, ktorý sa iba prednedávnom dostal k práci svojich snov. Funkcia trénera Anglicka vyzerá ako nejaký otrávený kalich. Je to veľmi náročná robota, niektorí by možno povedali, že nesplniteľná úloha. Od Sama je to neuveriteľná a katastrofálna chyba. Nemyslel som si, že Anglicko môže klesnúť hlbšie ako po prehre s Islandom na ME 2016. Celému futbalovému svetu sme teraz na smiech,“ vyhlásil pre BBC Radio 5 niekdajší reprezentačný útočník Alan Shearer.

„Je to človek, ktorý zanietene túžil po práci reprezentačného kouča. Celá táto situácia mi príde veľmi komická. Od Sama to bola veľká naivita. Pre celý anglický futbal je to veľké sklamanie,“ skonštatoval pre BT Sport Rio Ferdinand. „Tento človek má moje sympatie, ale týmto činom nedal FA na výber. Anglicko zažilo ďalšie potknutie – najprv ME, potom toto. Sama to úplne zničí,“ myslí si bývaký waleský reprezentant Robbie Savage.

Allardyce sa stretol s novinármi v presvedčení, že ide o zástupcov ázijskej agentúry a že rokuje o obchode za 400-tisíc libier. „Vždy sa to dá nejako obísť. Mám na mysli situáciu, keď ide o veľa peňazí,“ povedal bývalý kormidelník Sunderlandu a West Hamu o zákaze pre tretiu stranu vlastniť práva na futbalistu. Túto prax nedovoľuje Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) ani FA.

Allardyce svojho predchodcu pred domnelými podnikateľmi zosmiešňoval a napodobňoval jeho prejav v šatni. Podľa neho by nemal vôbec k hráčom hovoriť, pretože ako rečník svojich poslucháčov iba uspí. Zápas s Islandom na ME označil za Hodgsonovo zlyhanie. Jeho asistent Gary Neville mal vraj na Hodgsona zlý vplyv a mal radšej „sedieť na zadku a držať hubu“. Kritike podrobil aj príliš nízky vek nominovaných hráčov.

„Nemyslím si, že fanúšikov trápi to, že niekomu radil, ako obísť pravidlá. Oveľa viac ich vytáča fakt, že sa snažil naháňať za ďalšími peniazmi, keď sa mal zamerať na prácu s anglickým tímom,“ povedal Danny Mills. „Tento chlap mal prisľúbený ročný plat okolo 3 miliónov libier. Načo ešte potreboval ďalších 400-tisíc?“ zamyslel sa bývalý šéf FA Greg Dyke.

debata chyba
Viac na túto tému: #Alan Shearer #Sam Allardyce