Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Žalobcovia FIFA žiadajú pre Blattera s Platinim doživotie

Osem rokov bez futbalu sa im zdá neprimeraný trest za zmluvne nepodchytené 2 milióny švajčiarskych frankov, ale kauza okolo Seppa Blattera a Michela Platiniho sa ešte môže skončiť aj "doživotím" ich hlavných aktérov.

12.01.2016 14:47
Sepp Blatter, Michel Platini Foto: ,
Sepp Blatter (vpravo) a Michel Platini.
debata (1)

Žalobcovia etickej komisie Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) žiadajú pre svojho prezidenta Blattera a jeho niekdajšieho poradcu Platiniho najvyššiu možnú sadzbu. „Vyšetrovacia komora mieni napadnúť rozhodnutie ohľadom pánov Blattera a Platiniho na odvolacej komisii FIFA,“ uviedol orgán, ktorého nezávislé postavenie pomáhal Blatter budovať.

Vplyvným funkcionárom zlomila krk kauza týkajúca sa peňazí, ktoré Platini dostal od FIFA so súhlasom jej šéfa Blattera za služby poradcu z rokov 1998 až 2002 a ktoré nemali žiaden zmluvný základ. Oboch najskôr suspendovali a v decembri im súdna komora etickej komisie vymerala tresty na osem rokov. Písomné odôvodnenia verdiktov dostali len nedávno, čím sa otvorila cesta k odvolaniu. Platini sa chcel pôvodne obrátiť priamo na Športový arbitrážny súd (CAS) v Lausanne, čím by celý proces urýchlil a v prípade zrušenia dištancu by sa mohol 26. februára uchádzať o post prezidenta svetového futbalu. FIFA však 60-ročného Francúza upozornila, že musí najskôr počkať na rozhodnutie jej odvolacieho orgánu. Platini sa preto plánov na kandidatúru vzdal, stále si však chce očistiť svoje meno a vrátiť sa na post prezidenta Európskej futbalovej únie (UEFA).

Blatter aj Platini sú vo svojich vyjadreniach ohľadom odvolania u FIFA skeptickí, nádeje vkladajú do CAS či civilných súdov. História si pamätá jeden prípad, keď odvolacia komisia FIFA zmenila trest z ôsmich rokov na doživotie. V roku 2013 vtedajší šéf vyšetrovacej komory etickej komisie Michael Garcia napadol rozhodnutie svojho kolegu zo súdnej komory Joachima Eckerta v úplatkárskej kauze s bývalým členom výkonného výboru Vernonom Manilalom Fernandom zo Srí Lanky. Dosiahol vtedy svoje a CAS doživotný dištanc potvrdil.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Michel Platini #Sepp Blatter