Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Čišovského stojí aj úsmev veľa síl, ale neprestáva bojovať

Pred dvoma týždňami mal bývalý futbalový reprezentant Marián Čišovský 36. narodeniny, ale vzhľadom na jeho zdravotný stav ťažko hovoriť o oslave.

16.11.2015 10:30
Marián Čišovský Foto:
Marián Čišovský (v strede).
debata

Rodák z Humenného trpí nevyliečiteľnou chorobou amyotrofickou laterálnou sklerózou (ALC), pri ktorej mu prestávajú pracovať svaly a telo celkovo chradne. Naplno mu pracuje iba mozog.

"Cítim, že sám o seba sa už nepostarám. Aj to, že s vami sedím a usmievam sa, ma stojí veľmi veľa síl,“ vravel Čišovský v rozhovore pre server idnes.cz. Okolo seba má veľa ľudí, ktorí sa mu snažia pomáhať. Záver svojej kariéry odohral vo veľkom štýle v Plzni. Vo Viktorii na neho nezabudli, venovali mu majstrovský titul, na letnej benefičnej akcii mu tlieskali v stoji a momentálne až do polovice decembra sa koná dražba kopačiek s názvom Kopeme za Čišu! "Pôvodne som si myslel, že to bude akcia len pre členov Viktorie Plzeň, ale teraz som rád, že to má širší dosah. Je dôležité, aby sa o tejto chorobe hovorilo viac. Motivuje ma, že dražba pomôže ľuďom, ktorí sú rovnako chorí ako ja,“ uviedol Čišovský.

Bývalý trojnásobný majster Slovenska s Interom Bratislava aj Artmediou Petržalka odohral posledný zápas v marci 2014. Vtedy mal ešte dosť síl, teraz, ak sa chce napiť, musí si vziať pohár do oboch rúk. Často sa mu striedajú nálady od smiechu až po plač, inokedy len mlčí a odpočíva. Keď po rannej fyzioterapii trochu pookreje, podajú mu telefón s videosprávami, ktoré dostáva k dražbe. Slovami "Bojuj, Čišo! ho pozdravujú a zároveň povzbudzujú také persóny českého futbalu ako Vladimír Šmicer, Michal Kadlec či Pavel Nedvěd. "Každá veta vo mne vyvoláva iný pocit. Pri prvom slove niekedy netuším, kam ma strhne moja nálada,“ vravel ťažko chorý futbalista.

Marián Čišovský (v žltom) s českými futbalistami. Foto: Twitter Ondřeja Zlámala
Marián Čišovský Marián Čišovský (v žltom) s českými futbalistami.

V unikátnej dražbe kopačiek od známych mien z futbalového sveta na pomoc postihnutým ALS sa už objavili tie od Angličana Thea Walcotta, Holanďana Nigela de Jonga či Portugalčana Naniho. Aktuálna suma za tie od Pavla Nedvěda sa už vyšplhala na 66 000 Kč. Do akcie sa dá zapojiť prostredníctvom stránky spolek28.cz. „Každý, kto sa zapojí do dražby, sa stane súčasťou mojej rodiny, ale aj rodín všetkých ľudí, ktorí bojujú s rovnakou chorobou,“ objasnil Čišovský. Momentálne ľudia zo Spolku 28 (číslo dresu, v ktorom Čišovský hrával), zháňajú kontakt na Turka Ardu Turana, ktorý v lete prestúpil do FC Barcelona. Bývalý hokejový reprezentant Česka Jaroslav Špaček sľúbil, že za Turanove kopačky dá aj celý majetok. "Pre teba sa pokúsime urobiť aj,“ sľúbil Čišovskému jeho bývalý spoluhráč z Plzne a kapitán tímu Pavel Horváth.

Keď sa vlani v lete Čišovský zapojil do charitatívnej výzvy Ice Bucket Challenge, pri ktorom sa ľudia polievali studenou vodou na podporu postihnutým práve chorobou ALS, už tušil, že niečo s ním nie je v poriadku. „Polial som sa v šatni a o dva mesiace neskôr sa diagnóza potvrdila aj u mňa. Odvtedy bojujem, túžim, hľadám, pracujem a dúfam, že môj stav sa začne zlepšovať,“ dodal Čišovský pre idnes.cz.

debata chyba
Viac na túto tému: #Marián Čišovský #ALC