Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Južná Kórea opäť neinkasovala, po 27 rokoch je vo finále Ázijského pohára

Futbalisti Kórejskej republiky sa stali prvými finalistami na Ázijskom pohári 2015 v Austrálii. Zverenci 60-ročného nemeckého trénera Uliho Stielikeho zdolali v pondelňajšom semifinálovom stretnutí v Sydney pred 36 053 divákmi výber Iraku 2:0 (1:0).

26.01.2015 12:55
Južná Kórea, futbal, radosť Foto: ,
Radosť futbalistov Južnej Kórey.

Góly Kórejčanov strelili v 20. min útočník Li Čung-hjup a v 50. min obranca Kim Young-kwon. V rozhodujúcom dueli o celkové prvenstvo na 16. ročníku tohto tradičného podujatia si mužstvo Kórejskej republiky zmeria sily s úspešnejším z utorňajšieho druhého semifinálového zápasu Austrália – Spojené arabské emiráty. Pre Irak zostal súboj o bronz proti zdolanému zo stretnutia „protinožcov“ so SAE.

Kórejská republika má šancu po rokoch 1956 a 1960 tretíkrát v histórii vybojovať si triumf na Ázijskom pohári. Na austrálskej pôde sa tímu darí, veď zdolal všetkých piatich súperov, navyše bez inkasovaného gólu. V základnej A-skupine si Kórejská republika poradila s Austráliou, Ománom i Kuvajtom zhodne 1:0, vo štvrťfinále zdolala Uzbekistan 2:0 po predĺžení.

Irak nepridá po roku 2007 druhý celkový primát na tomto podujatí. Zverencov trénera Radhiho Shenaishila Swadiho stálo veľa síl úspešne zvládnuté mimoriadne náročné štvrťfinále proti Iránu, v ktorom po remíze 3:3 po predĺžení uspeli až v jedenástkovom rozstrele 7:6. Iračania ťahali na Ázijskom pohári druhýkrát za kratší koniec: v základnej D-skupine podľahli Japoncom 0:1 (okrem toho zdolali Jordánsko 1:0 a Palestínu 2:0, pozn.), v pondelok v boji o finále nestačili na Kórejčanov.

Ázijský pohár 2015 vo futbale – pondelok:

Semifinále:
Kórejská republika – Irak 2:0 (1:0)
Góly: 20. Li Čung-hjup, 50. Kim Young-kwon, rozhodoval: Sato (Jap.), 36 053 divákov

Viac na túto tému: #Južná Kórea #Ázijský pohár 2015