Islandský gejzír obaril Holanďanov. Robben a spol. prehrali na severe 0:2

Futbalisti Islandu v kvalifikácii majstrovstiev Európy doma prekvapujúco zdolali Holandsko 2:0 a vyhrali aj tretí zápas bez inkasovaného gólu. Severský tím je na čele skupiny A o skóre pred Českou republikou.

13.10.2014 23:20
Antonio Conte Foto: ,
Taliansky tréner Antonio Conte.
debata (2)

„Oranjes“ vyšli druhýkrát naprázdno a na vedúci tandem strácajú už šesť bodov. Euro 2016 sa vzdialilo tiež Turecku, ktoré remizovalo 1:1 v Lotyšsku a má na konte jediný bod.

Island o svojom triumfe rozhodol už v prvom polčase. V desiatej minúte otvoril v Reykjavíku skóre Gylfi Sigurdsson, ktorý z penalty potrestal faul Van der Wiela na Bjarnasona. Záložník Swansea potom tri minúty pred prestávkou pridal svoj druhý gól razantnou strelou.

Islandská reprezentácia porazila Holandsko, tretí tím z majstrovstiev sveta v Brazílii, prvýkrát v histórii. V budúcom kvalifikačnom zápase sa predstaví 16. novembra v Plzni.

Turecko poslal v Rige do vedenia v 47. minúte striedajúci Kisa, ale za sedem minút odpovedal z penalty Šabala. Domáci Lotyši remízu udržali, hoci v nastavení prišli o vylúčeného Freimanisa.

Tretiu výhru vybojovali taktiež Chorváti a Taliani v skupine H. Chorváti doma deklasovali 6:0 Azerbajdžan, „Azzurri“ si vezú tesné víťazstvo 1:0 z Malty, ktoré im zabezpečil útočník Pelle.

Nórsko doma porazilo 2:1 Bulharsko. Za víťaza odohral záverečnú polhodinu záložník Odegaard, ktorý sa v 15 rokoch a 300 dňoch stal najmladším hráčom v histórii európskej kvalifikácie.

A-skupina:

ASTANA
Kazachstan – Česká republika 2:4 (0:2)
Góly: 84. a 90.+ Logvinenko – 13. Dočkal, 44. Lafata, 56. Krejčí, 88. Necid

REYKJAVÍK
Island – Holandsko 2:0 (2:0)
Góly: 13. a 42. Sigurdsson (prvý z pok. kopu)

RIGA
Lotyšsko – Turecko 1:1 (0:0)
Góly: 54. Sabala (z pok. kopu) – 47. Kisa, ČK: 90.+ Freimanis (Lotyšsko) po 2. ŽK

Andorra – Izrael 1:4 (1:2)
Góly: 15. I. Lima (z pok. kopu) – 3., 41. a 82. Damari, 90.+ Hemed (z pok. kopu)