Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Výpoveď od Ukrajincov. Vyhodili ma ako prašivého psa, hnevá sa legenda

Ľubomír Moravčík už nie je súčasťou štruktúr v tíme FC Nitra. Slovenská futbalová legenda je presvedčená, že na Slovensku si jeho prácu nevážia.

01.05.2020 14:13
Ľubomír Moravčík Foto: ,
Ľubomír Moravčík počas exhibičného zápasu v máji 2015.
debata (15)

"Minulý mesiac som dostal od ukrajinských majiteľov výpoveď. Keďže prišla koronakríza a nehrá sa ani netrénuje, aj tak by som bol bez práce. Poslali ma preč ako prvého. Potom pozvali na zápas Panenku, aby potešili divákov.

To mi pripadá pritiahnuté za vlasy. Tondu uznávam, je to svetová hviezda. Na jednej strane si niekoho vážia a na druhej mňa vyhodia ako prašivého psa. To sú pre mňa nepochopiteľné veci. Doma nie je nikto prorokom," povedal 54-ročný Ľubomír Moravčík v rozhovore pre Nový Čas .

Futbalovo vyrastal pod Zoborom a dotiahol to v strede poľa až na hráča európskeho formátu. Úspešne pôsobil vo Francúzsku v Saint-Étienne a Bastii, nemeckom Duisburgu, ale aj slávnom škótskom klube Celtic Glasgow.

Moravčík by neriskoval

Reprezentoval Československo aj Slovensko, v roku 1990 bol súčasťou česko-slovenského tímu, ktorý si zahral vo štvrťfinále majstrovstiev sveta v Taliansku. Po skončení aktívnej kariéry sa dal na funkcionársku a trénerskú dráhu. V Nitre bol v predstavenstve klubu, ale aj trénoval mládež. V rodnom meste chcel pomôcť vychovať svojich nástupcov, no nebolo mu to umožnené.

Niekdajší mozog stredu poľa a skvelý exekútor priamych kopov sa vyjadril aj k výsostne aktuálnej téme dosiaľ prerušenej futbalovej sezóny na Slovensku vplyvom pandémie koronavírusu.

"Súťažný ročník by som ukončil a vyhlásil majstra aj zostupujúceho. Vybavená vec. Ako to chcú dohrávať? Hráči budú bez poriadneho tréningu pomaly dva mesiace. Po individuálnej príprave musí prísť aj kolektívna. Kedy to chcú stihnúť?

Nedajbože sa rozbehne liga a situácia sa zhorší. Čo potom? Ja by som neriskoval. V televízii to aj tak sleduje minimum ľudí," skonštatoval Moravčík, ktorý počas kariéry vyhral anketu o najlepšieho futbalistu v Československu aj na Slovensku.

Jedenásty najlepší futbalista 20. storočia na Slovensku nemá pozitívne prognózy ani čo sa týka vyhliadok futbalu po skončení koronakrízy. Myslí si, že ekonomické dopady budú mať na niektoré kluby zničujúci účinok.

„Mám pocit, že polovica klubov u nás prejde na poloprofesionálny systém. Hráči 5–6 klubov budú chodiť do roboty a ostanú 3–4 profesionálne tímy. Mám veľký strach o náš futbal. Predstava, že niekto bude hrať za 500–600 eur, je smiešna. Možno takí, ktorí by si tak chceli čosi privyrobiť, ale žiť z toho sa nedá. Ak dnes hráč nezarobí aspoň 2 000 eur mesačne, tak nemá význam hrať futbal,“ dodal Moravčík.

15 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #futbal #Ľubomír Moravčík #koronavírus