Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Dezinfekcia aj otvorené dvere. Slovenské kluby môžu trénovať

Únia ligových klubov (ÚLK) pripravila manuál tréningového procesu pre kluby Fortuna ligy, ktorý určuje podmienky, za akých môžu tímy pristúpiť k skupinovému tréningu.

23.04.2020 10:56
Slovan Bratislava Foto: ,
Tréner Slovana Ján Kozák ml. bude musieť dodržiavať prísne pravidlá.
debata

V zmysle opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR bude tréningový proces dočasne bezkontaktný.

Doteraz trénovali takmer všetci futbalisti Fortuna ligy individuálne, od štvrtka už môžu kluby pristúpiť k skupinovému tréningu.

Musia však pritom dodržiavať striktné pravidlá na základe odporúčania hlavného hygienika SR a manažéra zdravotnej starostlivosti Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Pavla Maloviča.

Manuál vznikol aj po konzultácii s asociáciou Európskych líg, ktorá v rámci svojej pracovnej skupiny členom ponúkla spoluprácu na dôležitých dokumentoch pri reštarte futbalu. Manuál už majú v rukách všetky kluby najvyššej súťaže.

"Únia ligových klubov pozorne sleduje aktuálnu situáciu. Ešte pred medializovaným procesom uvoľňovania opatrení súvisiacich s COVID-19 sme mali pripravený návrh manuálu reštartovania tréningového procesu vo fázach.

Veľkú pomoc nám poskytli kolegovia z Európskych líg, keďže sme v rámci pracovnej skupiny zdieľali podobné materiály medzi jednotlivými ligami.

Teší nás, že uvoľňovanie opatrení pomaly vdýchava život aj našim futbalovým ihriskám, zároveň potvrdzujem, že predmetný manuál sme zaslali aj hlavnému hygienikovi a akékoľvek pripomienky budeme rešpektovať, pretože zdravie je na prvom mieste," uviedol v tlačovej správe výkonný riaditeľ ÚLK Michal Mertinyák.

Futbalisti AS Trenčín sa v takomto hojnom počte... Foto: TASR, Radovan Stoklasa
SR Futbal FL Trenčín príprava štart TNX Futbalisti AS Trenčín sa v takomto hojnom počte na tréningu stretnú až o niekoľko týždňov.

Pozitívnou správou je, že futbalové plochy klubov by sa mali postupne opäť zaplniť. Tréningové procesy však budú prebiehať za prísnych opatrení.

Trénovať by sa malo v malých skupinách (najviac osem hráčov), pričom skupiny budú od seba oddelené. Kluby musia takisto zabezpečiť tzv. bezkontaktný tréningový proces na vonkajšom športovisku.

Hráči budú prichádzať na tréningy prezlečení z domu a po tréningu budú odchádzať domov bez využitia spoločnej šatne či sociálnych zariadení.

Odporúčaná je naďalej zvýšená hygiena, pravidelná dezinfekcia priestorov a v prípade objavenia príznakov na ochorenie COVID-19 okamžité testovanie.

„Súčasťou manuálu je aj odporúčanie k monitorovaniu zdravotného stavu hráčov a členov realizačného tímu, aby sme predišli akýmkoľvek problémom s možným šírením ochorenia COVID-19,“ doplnil Mertinyák.

ÚLK naďalej, podobne ako drvivá väčšina európskych líg, deklaruje záujem o dohratie aktuálneho ročníka Fortuna ligy. Spustenie skupinového tréningu je dobrým signálom. Ďalšou fázou bude spustenie kolektívneho tréningového procesu za účasti všetkých hráčov.

Ten by sa mal začať najneskôr 14 dní pred reštartom súťaže. "Napriek všetkým problémom stále veríme, že sa sezóna dohrá a o všetkých dôležitých športových otázkach sa rozhodne na trávniku.

V najbližších dňoch nás čaká ďalšia pracovná videokonferencia s Európskymi ligami a následne diskusia so všetkými fortunaligistami. Akékoľvek rozhodnutie musí brať do úvahy všetky dôsledky, ktoré z neho môžu vyplynúť.

Ide o komplexné rozhodnutie, kde je potrebné zobrať do úvahy športovo-technické, ekonomické, ale aj európske súvislosti," dodal Mertinyák.

Niektoré povinné pravidlá v rámci manuálu tréningového procesu:

 • povinné je zabezpečenie bezpečnosti hráčov, ich rodinných príslušníkov, realizačného tímu a bezpečnosti všetkých, ktorí prídu do kontaktu s účastníkmi tréningového procesu
  • pravidelné meranie teploty s vedením záznamov o výsledkoch
  • dodržiavanie bezpečnostného odstupu minimálne dva metre
  • pravidelné umývanie rúk a dodržiavanie prísnych hygienických opatrení
  • nechať otvorené všetky dvere, aby sa zamedzilo kontaktu s kľučkami
  • všetci zamestnanci prítomní počas tréningového procesu musia mať prekryté ústa a nos
  • pravidelná dezinfekcia rúk pri vstupe do priestorov
  • hráči chodia na tréning už prezlečení, z tréningu idú rovno domov, nevyužívajú pritom spoločné šatne, ani sociálne zariadenia
  • hráči trénujú v malých skupinách, najviac osem futbalistov
  • pravidelná dezinfekcia priestorov
  • okamžité testovanie po objavení príznakov na ochorenie COVID-19 u niektorého z členov kádra

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Fortuna liga #koronavírus