Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Boženíkovi je do plaču. Antošík: Keď sa zatneme, nikam nepôjde

Útočníka slovenskej futbalovej reprezentácie a Žiliny Róberta Boženíka čaká náročné rozhodovanie. Dvadsaťročný strelec má na stole ponuku z CSKA Moskva, plánovaný prestup zamotal vstup hráčskeho agenta Martina Petráša. Navyše, majiteľ Žiliny Jozef Antošík tvrdí, že Boženík tento rok nepotvrdil v lige strelecké kvality a mal by na jar zostať pod Dubňom.

09.12.2019 17:04 , aktualizované: 10.12.2019 11:20
Antošík, Boženík, Foto:
Šéf žilinského futbalu Jozef Antošík a útočník reprezentácie Róbert Boženík.
debata (38)

Antošík v priamej reči, ktorú uverejnil oficiálny web MŠK Žilina, píše o situácii okolo Boženíka, hráčskych agentúrach aj o „vymývaní mozgov počas zrazov slovenských reprezentácií“. Názor šéfa žilinského futbalu vám prinášame bez redakčných úprav:

Názor Jozefa Antošíka

V novembri 2017 futbalový klub MŠK Žilina podpísal s Róbertom Boženíkom profesionálnu zmluvu na dobu 5 rokov. Zároveň som sa s ním dohodol, že nebude mať klasického agenta. Môj partner, právnik z Bratislavy s ním uzavrel zmluvu, ktorá mala chrániť hráča pred tlakom rôznych hráčskych manažérov, agentúr a zároveň v prípade potreby zaručovala plnohodnotný právny servis. Robovi som vysvetlil, že keby sa zaviazal zmluvou niektorej agentúre, môže si zatvoriť prestup do niektorých krajín alebo klubov. Agenta bude potrebovať po prestupe a môže si vybrať takého, ktorý mu zaručí v danom prostredí najlepší servis.

V dôsledku zlepšujúcej sa výkonnosti a pravidelných nominácii do seniorskej reprezentácie sme mu v lete výrazne vylepšili finančné podmienky.

V lete prejavil záujem o prestup. Vysvetlil som mu, že je pre neho dôležité, aby sa stal platným hráčom základnej zostavy reprezentácie, na čo má predpoklady a až potom by mal rozmýšľať o prestupe. V prípade kvalifikácie na EURO 2020 by bolo pre neho najlepšie zostať v Žiline a prestúpiť po účasti na turnaji do klubu, kde bude mať predpoklady stupňovať svoju výkonnosť, lebo si bude môcť vyberať. Nepripravený okamžitý prestup by mohol skončiť tak, že nebude pravidelne hrávať a môže stratiť svoju pozíciu v reprezentácii. V priebehu posledného 1,5 roka bol skautovaný viacerými klubmi, ale reálna ponuka (skôr abstraktná) prišla v lete len z FC Janov. Hráč sa vyjadril, že do Talianska nechce ísť.

Vzhľadom na to, že pri transferoch kupujúci klub zvykne trvať na časovom rozložení splátok do viacerých rokov, spolupracujeme s finančnou inštitúciou v Nemecku.

Nemci preveria solventnosť kupujúceho klubu a v prípade, že je pozitívna, pohľadávky vzniknuté časovým rozložením splátok od nás odkúpia. Pomáha nám to v stabilizácii cash-flow a zároveň sa vyhneme riziku z neplatenia (ktoré je podľa našich skúseností u talianskych klubov bežné).

V lete FC Janov nespĺňal finančné kritériá na odkúpenie pohľadávok.

Ponuku FC Janov sme na základe stanoviska hráča a pravdepodobného rizika neplatenia odmietli.

Potom, ako sa reprezentácia nekvalifikovala na EURO 2020 priamo zo skupiny, mi bolo jasné, že Robo bude chcieť prestúpiť už v zimnom prestupovom období. Som s tým uzrozumený a chápem toto jeho rozhodnutie. Napriek tomu si myslím, že by bolo pre neho lepšie, keby strelecky dominoval aj v domácej súťaži a potom prestúpil. Jeho slabá strelecká bilancia v tomto kalendárnom roku je to, čo zneisťuje skautov významnejších klubov. Môj názor vychádza zo skúseností, keď jednorazové úspešné strelecké obdobie v lige v prípade Adama Nemca alebo Samuela Mráza (odchod iniciovaný agentmi a samotnými hráčmi) po prestupe nepotvrdili rovnakou efektivitou v zahraničí. Naopak, Marek Mintál (bez agenta a na podnet Norimbergu) po dvoch sezónach najlepšieho strelca domácej ligy nadviazal na zakončovateľský potenciál aj v I. a II. Bundeslige. Je to najmä o mentalite a psychike a keď hráč nezvládne „slabú“ Fortuna ligu, tak nezvládne ani silnú Bundesligu.

Agentúra Stars & Friends mi predstavila projekt CSKA Moskva, ktorý sa mi páčil najmä preto, že majú podobnú filozofiu s mladými hráčmi ako MŠK Žilina, len samozrejme na vyššej kvalitatívnej úrovni. Roba mali vytypovaného do základnej zostavy s vidinou predaja do klubu vyššej kategórie. Boli stotožnení s podielom MŠK Žilina z ďalšieho transferu vo výške 20%. Výstupnú klauzulu na ďalší prestup počas trvania zmluvy stanovili na 30 mil. EUR. Čistý garantovaný príjem hráča navrhli takmer štyrikrát vyšší ako bol príjem Milana Škriniara po prestupe do Sampdorie.

Hráča som pozval na večeru a predstavil som mu projekt CSKA s tým, že potrebujeme jednu konkrétnu ponuku, aby sme prípadne iniciovali ponuky aj iných klubov. Dohodli sme sa, že v sobotu po tréningu a deň pred zápasom proti Slovanu sa stretneme so zástupcom CSKA Moskva v Žiline.

Na stretnutí sme si vyjasnili finančné podmienky pre MŠK Žilina a potom som zavolal Roba, aby si vypočul priamo od zástupcu CSKA dôvody, prečo sa pre neho rozhodli, čo od neho očakávajú a akú má perspektívu ďalšieho rozvoja. Na záver sa ho opýtal zástupca CSKA na agenta a či tam chce ísť. Potešilo ma, že rokovanie prebehlo v angličtine a hráč nepotrebuje tlmočníka. Robo odpovedal, že môj boss (sedeli sme vedľa seba) je aj mojím agentom, je ako môj druhý otec a urobím to, čo mi on poradí. Rozlúčil sa a odišiel.

Po odchode som mu volal, aby si obsah rokovania nechal zatiaľ pre seba, pričom ma uistil, že sa nemusím báť. Zástupca CSKA odišiel s tým, že sú rozhodnutí, nepotrebuje sledovať Robov výkon proti Slovanu a v pondelok nám pošlú písomnú ponuku pre hráča a pre MŠK Žilina. Po rokovaní som sa dohodol s Karolom Csontom, že nebude trvať na tom, aby bol automaticky agentom hráča.

Robo mal určité informácie od spoluhráčov z reprezentácie, ktoré ho zneisťovali a považoval som za serióznejšie, aby si vybral agentúru na podporný servis v novom klube až po podpise zmluvy.

V nedeľu po Slovane sme sa s Robom dohodli, že v pondelok o druhej sa stretneme s jeho otcom a oboznámime ho s projektom CSKA Moskva. Nič nebolo definitívne, iba podmienky pre hráča a klub boli ústne prerokované.

V nedeľu večer o 22:46 som dostal SMS od Martina Petráša. Napísal mi, že od dnes je zmluvným agentom Roberta Boženíka, že má lepšie ponuky pre hráča a aj klub a že sa chce k tomu stretnúť.

Telefonicky som tromi vetami nepríjemným tónom povedal Boženíkovi, aké sú jeho možnosti.

V pondelok 2. decembra ráno dostal v zmysle zákonníka práce dovolenku do 15. decembra. Následne aj písomnú informáciu, kedy začína zimná príprava. V danej situácii máme ďalších dvoch útočníkov, ktorým potrebujeme dať príležitosť.

Agentúra Martina Petráša poslala v pondelok zmluvu na vedomie CSKA Moskva.

Výsledok bol ten, že v pondelok z CSKA poslali draft kontraktu pre hráča, ale písomnú ponuku pre MŠK Žilina sme už nedostali.

V piatok 6. decembra sme obdržali mailom na hlavičkovom papieri FC Janov autorizáciu pre dve agentúry, z ktorých jedna je na meno Martin Petráš. Je absurdné, aby tá istá agentúra zastupovala hráča a aj klub, kam má prestúpiť. Navyše podľa spravodajskej informácie RTVS z 5. decembra 2019 je spolumajiteľom agentúry kapitán slovenskej futbalovej reprezentácie Marek Hamšík.

Robo Boženík sa stal dobrovoľne, vedome a napriek tomu, že vedel, že jeho príbeh mal byť príkladom, ako by mal vyzerať kariérny postup mladého slovenského futbalistu, obeťou boja agentúr o jeho zastupovanie.

Je smutné, že zrazy slovenských futbalových reprezentácií sa stávajú miestom vymývania mozgov mladých hráčov. Ešte viac ma mrzí to, že výsledok výchovného procesu Roba Boženíka po takmer 10 rokoch v MŠK Žilina je taký, že v prvej vážnejšej životnej situácii dôveruje viac cudzím ľudom ako mne a že je schopný systematicky klamať len preto, aby vyzeral in. Ja sa nad týmto faktom zamyslím a vyvodím z toho pre seba závery.

Petráš: Robo to neznáša dobre

Antošík k téme hovoril aj v pondelňajšom vysielaní RTVS: „Môj názor je, že by mal zostať aspoň do leta, tento kalendárny rok mu v lige nevyšiel. Má zmluvu na tri roky a keď sa zatneme, nikam nepôjde. Do 30. novembra som mal vplyv nad ním, oddnes to vidím ako boj agentúr oňho, pretože doteraz nemal agenta, teraz už má.“

Aká bude budúcnosť Róberta Boženíka? Foto: SITA, Milo Fabian
Róbert Boženík Aká bude budúcnosť Róberta Boženíka?

Petráš uviedol, že s Boženíkom chcel začať spolupracovať už pred 2,5 rokmi. "Nebolo nám to umožnené, boli sme v kontakte, spoluprácu sme chceli obnoviť od dátumu, keď sa mu skončila zmluva s nejakým právnikom, ktorú musel podpísať.

Určite to nebolo tak, že sme niekde v noci podpisovali zmluvu. Robo to neznáša dobre, je z toho smutný, je mu z toho do plaču. V Žiline vyrástol, dal Žiline veľa, určite nechce odísť, aby sa o ňom hovorilo, že je nejaký zradca," povedal Petráš pre RTVS.

Neskôr poskytol stanovisko aj TASR: "Nebudem sa vyjadrovať k slovám majiteľa MŠK Žilina Jozefa Antošíka. Mrzí ma, že Róbert ako Žilinčan týmto veľmi trpí a momentálne neprežíva pokojné obdobie. Na tvrdé slová reaguje citlivo. Naša agentúra stojí za záujmami hráčov a stará sa o to, aby boli spokojní a žiadame rešpekt.

Róbert Boženík je plnoletý a svojprávny, mal právo rozhodnúť sa využiť naše služby. Nevidím dôvod na to, aby bol za to trestaný. Čo sa týka záujmu CSKA Moskva, registrujeme a rešpektujeme túto vážnu ponuku, ktorú priniesla iná agentúra. Prestupové obdobie vo veľkých ligách sa však ešte ani nezačalo.

Nechceme urobiť unáhlené rozhodnutie a naším cieľom je, aby si Róbert vyberal z viacerých možností. FC Janov a CSKA Moskva sú vážni záujemcovia, no nemusia byť jediní. Zároveň by som chcel povedať, že za agentúru IF Management rozhodujem iba ja a obvinenia naznačujúce ovplyvňovanie mladých hráčov na reprezentačných zrazoch nie sú na mieste."

Agentúra SITA oficiálnou cestou oslovila so žiadosťou o reakciu aj spomenutý CSKA Moskva. „Armejci“ však žiadne nové informácie neposkytli. „PFK CSKA nekomentuje žiadne fámy,“ uviedol moskovský klub.

© Autorské práva vyhradené

38 debata chyba
Viac na túto tému: #mšk žilina #Marek Hamšík #FC Janov #CSKA Moskva #Fortuna liga #Jozef Antošík #Róbert Boženík