Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

SFZ a ÚLK spúšťajú kampaň proti manipulácii zápasov. V projekte je aj Hodúr

Slovenský futbalový zväz (SFZ) a Únia ligových klubov (ÚLK) rozbiehajú kampaň zameranú proti manipulácii stretnutí s názvom "Fortuna liga hrá fér".

19.09.2019 12:44
Ivan Hodúr Foto: ,
Ivan Hodúr (na snímke vpravo v drese Trnavy v apríli 2013) počas pôsobenia v Nitre a Dunajskej Streda pomáhal s manipulovaním šiestich zápasov.
debata (2)

SFZ sa venuje problematike ovplyvňovania zápasov dlhší čas, v minulosti už organizoval školenia o športovej korupcii, keď si prednášky vypočulo približne 3000 hráčov. Informácie priniesol oficiálny web SFZ.

Počas najnovšej kampane sa futbalisti hrajúci vo Fortuna lige oboznámia s novými trendmi ohľadom manipulovania zápasov, vysvetlia im zmeny v predpisoch v oblasti ovplyvňovanie výsledkov stretnutí a na praktických prípadoch ich upozornenia na techniky manipulátorov.

"Cieľom aktivít je poukázať na to, že futbal je čistá hra, o ktorej sa rozhoduje na trávniku a spoločne odmietnuť akékoľvek korupčné zásahy,“ povedal cituje asistenta integrity futbalu SFZ Jakuba Čavoja web SFZ.

Jedným z aktérov projektu je Ivan Hodúr, ktorý počas pôsobenia v Nitre a Dunajskej Streda pomáhal s manipulovaním šiestich zápasov. V roku 2014 dostal trojročnú podmienku, trojročný probačný dohľad a pokutu tritisíc eur. SFZ mu zakázal akúkoľvek činnosť spojenú s futbalom na 25 rokov.

"Vítame aktivitu od Ivana Hodúra, ktorý na vlastnom príklade a negatívnych dôsledkoch tohto konania môže ovplyvniť myslenie a konanie hráčov do budúcnosti. Veríme, že tieto naše spoločné aktivity pomôžu k budovaniu integrity futbalu a v čo najväčšej miere predídeme možným podobným prípadom. Veď účastníci školení najčastejšie reagujú a zaujímajú sa o reálne prípady, preto sme sa rozhodli pre takúto priamu interakciu,“ uviedol Čavoj.

Prednášky s Ivanom Hodúrom budú v jednotlivých fortunaligových kluboch prebiehať počas jesennej časti súťaže. Prvé sa uskutočnia v Senici a Trenčíne.

Únia ligových klubov plánuje aj ďalšie aktivity. "Futbal sa tomuto problému postavil čelom. Nechceme však o ňom iba hovoriť, chceme aktívne pracovať na prevencii. K výzve sa pripoja ligové osobnosti, bude jej venované aj celé kolo a spoločne so SFZ máme záujem o e-learningové riešenie, kde každý novoregistrovaný hráč získa základné informácie o tejto problematike. Poďakovanie patrí aj nášmu generálnemu partnerovi, ktorý našu aktivitu jednoznačne podporil,“ povedal výkonný riaditeľ ÚLK Michal Mertinyák.

Ivan Hodúr na snímke z roku 2013. Foto: Pravda, Ľuboš Pilc
Ivan Hodúr Ivan Hodúr na snímke z roku 2013.

Slovenský futbalový zväz organizuje už tretiu kampaň ohľadom manipulovania zápasov. Doteraz v rokoch 2016 a 2018 absolvovalo prednášky približne 3000 hráčov z II. ligy a dorasteneckých súťaží.

"Na základe doterajších aktivít získavame rôzne podnety o podozrivých aktivitách. Naším hlavným cieľom je, že ak hráči prídu do styku s manipulátormi, aby vedeli správne reagovať a následne takúto činnosť ohlásiť na oddelení integrity futbalu SFZ,“ poznamenal Čavoj.

Na Slovensku v minulosti zaznamenali viacero prípadov športovej korupcie, týkali sa súbojov najvyššej súťaže aj nižších líg.

"V budúcnosti plánujeme pokračovať v školeniach pre čo najväčší počet členov, pričom sa zameriame na mladých futbalistov. Veríme, že tieto naše spoločné aktivity pomôžu k budovaniu integrity futbalu a v čo najväčšej miere predídeme možným podobným prípadom. Ak majú ľudia podnety na korupčnú činnosť, môžu nám ich poslať,“ dodal Čavoj.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #sfz #Ivan Hodúr #ÚLK #korupcia vo futbale #Fortuna liga hrá fér