Vittek prispel gólom k výhre Slovana, ktorý už vedie ligu

Útočník Róbert Vittek, ktorý sa po desiatich rokoch vrátil do tímu úradujúceho slovenského futbalového majstra ŠK Slovan Bratislava, skóroval hneď pri svojej obnovenej súťažnej premiére v sobotňajšom stretnutí 9. kola Corgoň ligy na pôde Dukly Banská Bystrica.

14.09.2013 16:36 , aktualizované: 21:28
vittek, Ľupták Foto: ,
Slovanistu Róberta Vitteka (vpravo) sleduje Branislav Ľupták z Banskej Bystrice.

Tridsaťjedenročný Vittek, ktorý je s 23 gólmi najlepší strelec slovenskej reprezentácie v histórii, sa gólovo presadil tesne pred polčasovou prestávkou v 44. min duelu a upravil na priebežných 2:1 pre hostí. Aj vďaka nemu vyhrali belasí nakoniec 4:2 a dostali sa na vedúce miesto v súťaži. Doteraz posledný presný ligový zásah za Slovan strelil Vittek 17. augusta 2003 v 14. min duelu na pôde Artmedie Petržalka (1:1). Išlo o duel 5. kola sezóny 2003/2004, Vittek vtedy ľavačkou k vzdialenejšej žrdi prekonal petržalského gólmana Martina Lipčáka.

Futbalisti MFK Košice vyhrali nad Dunajskou Stredou vysoko 4:1. O tri góly východniarov sa v druhom polčase postaral Erik Pačinda. Na domácej pôde sa nedarilo Žiline, ktorá podľahla Trenčínu 1:3. Myjava si aj vo štvrtom vzájomnom zápase v najvyššej súťaži poradila s Ružomberkom, v Liptove vyhrala 3:0. Jediná remíza sa zrodila v Zlatých Moravciach, kde remizovala Senica 2:2 a prišla o prvú priečku v lige. V piatkovej predohrávke vyhrala Trnava v Nitre 1:0.

FK Dukla Banská Bystrica – ŠK Slovan Bratislava 2:4 (2:2)

• Góly: 2. Slančík, 45. Pavol Jurčo – 14. Kladrubský, 44. Vittek, 51. Halenár, 71. Dionatan Teixeira (vlastný), ŽK: 45. B. Ľupták, 87. Slančík – 59. Milinkovič, 72. I. Žofčák, 73. Vrablec, rozhodovali: Kráľovič – Balko, Žákech, 3390 divákov
  • Banská Bystrica: Rodinger – Podstavek, Nosko, Dionatan Teixeira – B. Ľupták – M. Turňa, Brašeň, Považanec (75. Chrien), Savič (65. M. Marcin) – Pavol Jurčo (79. Peňaška), Slančík
  • Slovan: Putnocký – Bagayoko, Kladrubský, Niňaj, Čikoš (46. Vrablec) – I. Žofčák, Grendel, Halenár (78. K. Mészáros), Milinkovič – Vittek, Fořt (81. Soumah)

Obidva tímy začali od úvodu aktívne a už v 27. sekunde natiahol brankára Rodingera dobrou strelou spoza šestnástky „navrátilec“ Vittek. Ten sa vrátil do najvyššej slovenskej súťaže po desiatich rokoch a hýril aktivitou. Skóre však otvorili domáci: gólovej situácii predchádzal rohový kop, hostia neodvrátili loptu do bezpečia, prišiel ďalší center, po ktorom sa v pokutovom území najlepšie zorientoval medzi spleťou hráčov v prebiehajúcej 2. min Slančík – 1:0. Bratislavčania taktiež ťažili zo štandardky v 14. min. Z ľavej strany poslal center pred bránku Žofčák, loptu poslal hlavou do žrde Vittek a následne sa z dorážky presadil Kladrubský – 1:1. Spoza veľkého vápna to potom skúšal Halenár, ale nemieril presne, na opačnej strane sa prezentoval dobrou strelou z takmer 30 metrov Považanec, ktorý loptu poslal k žrdi, ale Putnocký ju vytlačil na roh. Po polhodine hry si gólman Slovana poradil aj s projektilom Jurča. Dukla bola aktívnejšia, ale inkasovala v 44. min po centri Bagayoka, keď sa pošmykol brankár Rodinger, z čoho ťažil na vzdialenejšej žrdi Vittek a hlavou poslal Slovan do vedenia. Hostia sa však dlho netešili, pretože prišiel rýchly protiútok domácich, Ľupták z pravej strany poslal loptu do päťky, kde číhal pri žrdi šikovnejší Jurčo – 2:2.

Po zmene strán v úvodných minútach dominoval Slovan. V 48. min sa pekne uvoľnil v pokutovom území Milinkovič, mal voľnú bránku, ale loptu poslal do žrde a následne Vittekovu dorážku Rodinger kryl. Hostia sa presadili v 51. min: po prihrávke Milinkoviča z pravej strany sa dostal do typickej palebnej pozície na šestnástke Halenár a predviedol svoje strelecké umenie – 2:3. Dukla potom tlačila, mala niekoľko príležitostí, ale Slovan si vyčkal na svoju chvíľu. V 71. min predviedol útočnú akciu, keď po Milinkovičovej prihrávke na Fořta si loptu poslal do vlastnej bránky Dionatan Teixeira – 2:4. Banskobystričania predviedli sympatický výkon, ale skúsenejší hostia si už v závere nenechali vziať víťazstvo. Najväčšiu možnosť nevyužil v 90. minúte pred Putnockým striedajúci Chrien.

Norbert Hrnčár (tréner Banskej Bystrice): „Slovan využil naše chyby v defenzíve, má skúsené mužstvo. Ak chceme nad týmto tímom vyhrávať, nemôžeme si dovoliť taký luxus, že im necháme toľko voľného priestoru pred vlastnou šestnástkou. Súper ma výborných hráčov, ktorí to využili. Moji zverenci sa snažili, išli na doraz, vrátili sme sa do zápasu druhým gólom, no po treťom inkasovanom to už bolo ťažšie. Možno našou neskúsenosťou sme tento duel nevedeli zdramatizovať a bodovať. Mojim hráčom dnes nemôžem vyčítať ochotu a oddanosť, rozhodli iba chyby v defenzíve.“

Jozef Valovič (tréner Slovana): „Do Banskej Bystrice sme sa tešili, pretože zápasy tu majú vždy náboj a koncom mája Slovan pod Urpínom prehral 0:1. Bystrica doma ešte v tomto ročníku neprehrala, čiže sme čakali ťažký duel. Pritvrdilo to aj počasie, pretože dva dni pršalo a poznačilo to terén. Hráčov som upozorňoval, aby nedostali gól v prvých minútach, ako to bolo v máji. Urobili sme však chybu, super to využil a viedol 1:0. Ku cti môjmu mužstvu patri to, že otočilo nepriaznivý vývoj. Celkovo to bol kvalitný duel. Diváci videli šesť gólov, tak mohli byť spokojní. Vyhrali sme zaslúžene, pretože streliť štyri góly v Banskej Bystrici nie je každodenná záležitosť. Tým je povedané všetko, víťazstvo si ceníme.“

MFK Košice – FK DAC 1904 Dunajská Streda 4:1 (1:0)

• Góly: 47., 56. a 64. Pačinda, 45. O. Duda – 73. Peter Majerník, ŽK: 18. D. Hudák, 19. Matúš, 34. Vitório da Silva, 43. Kwin Amban, 67. Szarka, 84. Adiaba (všetci Dunajská Streda), rozhodovali: Smolák – Cuninka, Borsányi, 1720 divákov
  • Košice: Tofiloski – Ostojič (59. L. Djordjevič), P. Kavka, Hovančík, Sekulič – Šinglár (81. Skvašík), Bukata – Viazanko, O. Duda, Pačinda – O. Diaby (74. T. Kubík)
  • Dunajská Streda: Belic – Vitório da Silva, D. Hudák, Peter Majerník, Beňo – Matúš, Kwin Amban – E. Ujlaky (71. Adiaba), Szarka, Michal Gašparík – Mesanovič (79. Boya)

Od úvodu to bola v Čermeli „hra mačky s myšou“. Prakticky sa hralo iba na polovici Dunajskej stredy. Už v 4. min vystihol Viazanko malú domov od Da Silvu, išiel sám na Belica, no ten prečítal jeho pokus o kľučku a loptu chytil. V ďalších minútach pribúdali roh za rohom, no ani z jednej štandardky v šestnástke hostí nezahrmelo. Pačindovu strelu z uhla brankár Belic vyrazil, bez problémov si poradil aj s Hovančíkovou hlavičkou a v 22. min vyrazil dobrú strelu Dudu. Keď sa už zdalo, že dobýjanie dunajskostredskej bránky do prestávky nebude úspešné, v záverečných sekundách prvého polčasu po tečovanej strele Dudu skončila lopta v sieti. Domáci tak pretrhli streleckú smolu, keď skórovali po 512 minútach.

Čo taký gól urobí so psychikou, ukázali domáci po prestávke, keď Pačinda v priebehu 17 minút zaznamenal hetrik. Od 47. do 64. min upravil na hrozivých 4:0. Vzápätí sa trošku osmelili aj hostia, keď Mesanovič vystrelil povedľa vybiehajúceho Tofiloského, ale Hovančík odkopol loptu spred bránkovej čiary. Domáci boli naďalej jasne lepší, naopak hosťom hra absolútne nešla. V 73. min sa však dočkali aj oni, keď Majerník zblízka znížil. Štyri minúty pred koncom volala po góle hlavička Hudáka, ale Tofiloski bol proti. Košičania napokon bez problémov doviedli zápas do hladkého víťazstva.

Jaroslav Galko (tréner Košíc): „Bolo to zaslúžené víťazstvo. V úvode sme ukázali, prečo sa nám nedarilo tak dlho skórovať. V závere prvého polčase zase všetci mohli vidieť, čo dokáže urobiť gól s psychikou mužstva. Po prestávke sme v priebehu pár minút rozhodli o zápase. Mrzí ma inkasovaný gól po štandardke, ale chcem sa chlapcom poďakovať za dnešný výkon.“

Mikuláš Radványi (tréner Dunajskej Stredy): „V priebehu dvoch minút sme prehrali tento zápas. Domáci po druhom góle hrali uvoľnene, robili si čo chceli a góly strieľali, kedy chceli. Nemali sme čisté hlavy po aktuálnej afére, no viac sa k tomu nechcem vyjadrovať. Gratulujem domácim k zaslúženým trom bodom.“

MFK Ružomberok – Spartak Myjava 0:3 (0:1)

• Góly: 54. a 81. Kosík, 6. L. Pelegríni, ŽK: 51. L. Pelegríni (Myjava), rozhodovali: Šuniar – Vindiš, Petríček, 2356 divákov
  • Ružomberok: M. Nikolič – M. Nosek, Práznovský, Greššák, M. Janec (60. Serečin) – Martin Nagy (74. Lovás) – Zreľák, Zošák, Lačný (67. Almaský) – Tawamba, Ďubek
  • Myjava: Solnička – Siva, Černáček, Častulín, Lukšík – L. Pelegríni (60. Kuračka) – E. Daniel (78. T. Bruško), Šulek, Kukoľ (87. Ferenčík) – Š. Pekár, Kosík

Už po pár sekundách hry mal dobru príležitosť domáci Zreľak, zblízka však namieril vysoko nad. V 6. min podnikla Myjava šikovnú akciu na jeden dotyk, ktorú umiestnenou prízemnou strelou k ľavej žrdi zakončil Pelegríni – 0:1. Ružomberčania sa snažili o vyrovnanie, ale obrana Spartaka pracovala spoľahlivo. Prvú strelu na súperovu bránku vyslal domáci tím až v 23. min, Ďubekov pokus z diaľky skončil v Solničkovom náručí. Ofenzívne trápenie „Ruže“ pokračovalo aj v ďalších fázach a keďže hostia toho smerom dopredu nič nevyprodukovali, zápas sa dostával do nezáživného stereotypu. Vzruch pod Čebraťom prišiel až krátko pred polčasovým hvizdom, keď Solnička vytlačil Ďubekovu strelu z 20 metrov a vzápätí Práznovský len tesne minul myjavskú bránku.

Aj v úvode druhého dejstva pokračovala ružomberská snaha o vyrovnanie skóre, ale v 54. min inkasovali Liptáci druhý nečakaný úder. Danielov center sprava našiel dobre postaveného Kosíka, ktorý z hranice malého obdĺžnika poľahky prekonal Nikoliča. Domáci tréner Jozef Vukušič sa snažil striedaniami niečo spraviť s nepriaznivým vývojom, ale ani to nepomohlo. Naopak, v 81. min dieru v obrane MFK využil Kosík na svoj druhý gól a bolo 0:3. V poslednej minúte riadneho hracieho času mohol štvrtý úder pridať striedajúci Ferenčík, ružomberský gólman však stihol jeho pokus vyraziť nohou. V najvyššej súťaži to bol štvrtý vzájomný duel týchto súperov, pričom všetky sa skončili víťazstvom „kopaničiarov“ s celkovým skóre 9:0.

Jozef Vukušič (tréner Ružomberka): „Výsledok je pre nás krutý. Proti Myjave sa nehrá ľahko, je to kompaktný tím s výbornou defenzívou. Súper mal štyri šance a dal tri góly, aj takýto býva futbal. Chlapcom nemám čo vyčítať, aj za nepriaznivého stavu bojovali až do konca.“

Ladislav Hudec (tréner Myjavy): „Boli sme pripravení eliminovať silné stránky Ružomberka, a to sa nám aj podarilo. Nechceli sme príliš otvárať stred obrany, aby nám tam šikovní ružomberskí hráči nezabiehali, čo by bolo veľmi nebezpečné. Domáci mali viac z hry, o našom víťazstve však rozhodla väčšia efektivita.“

MŠK Žilina – AS Trenčín 1:3 (1:1)

• Góly: 19. Akakpo – 45. William, 61. T. Malec, 80. Hajradinovič, ŽK: 12. Vavro – 21. Hajradinovič, 61. Čögley, 75. Van Kessel, ČK: 22. Vavro (Žilina) po druhej ŽK, rozhodovali: Trutz – Mókoš, Bednár, 1861 divákov
  • Žilina: Dúbravka – Mabouka, Vavro, Akakpo, Ricardo Nunes – Pečovský – Guba (62. Jelič), Bello (77. J. Mihalík), Škvarka, Pich – T. Majtán (46. Gergel)
  • Trenčín: Volešák – Čögley, Kleščík, Rundič, R. Mazáň – Baéz – Mondek (58. Van Kessel), Holúbek, Mišák (33. T. Malec), Hajradinovič – William (78. Bariš)

Obaja súperi hrajú kombinačný futbal a inak tomu nebolo ani v tomto zápase. Domáci i hostia si dávali pozor aj na obranu, snažili sa napádať súpera hneď po strate lopty. V 4. min sa pokúsil Pečovský strelou z diaľky napodobniť svoj gól proti Bosne a Hercegovine, ale brankár Volešák vyrazil loptu na roh. Na druhej strane mal v 13. min obrovskú šancu Mišák, ktorý dostal ideálnu prihrávku pred bránku, ale trafil len jedného z hráčov pred sebou. V 17. min rozohrávali domáci nepriamy kop z pravej strany, na Škvarkov center si nabehol Guba, hlavičkoval však nad. O dve minúty neskôr sa presadil stopér Akakpo a Žilina viedla. V 22. min však dostal mladý obranca MŠK Vavro druhú žltú kartu a musel predčasne opustiť ihrisko. Na post stopéra sa stiahol kapitán Pečovský. Na začiatku 33. min poslal Hajradinovič krížnu prihrávku zľava pred prázdnu bránku, obrancovia Žiliny však boli pri lopte skôr a odkopli ju do bezpečia. Dve minúty na to mohli futbalisti MŠK vyhrávať o dva góly: Škvarka poslal parádnu strelu spoza šestnástky, Volešák mal však dostatočný výhľad a vyrazil ju. Dve minúty pred polčasovou prestávkou spálil šancu Pich, odrazená lopta letela rovno pred bránku, ale žilinský stredopoliar zblízka trafil len bočnú sieť. Minútu nato Trenčania vyrovnali gólom „do šatne“, keď sa William dostal do brejku a svoju šancu premenil.

Nedlho po zmene strán sa prekľučkoval medzi domácimi hráčmi striedajúci Malec, ale v čistej šanci pred Dúbravkom netrafil bránku. Podobnú šancu zahodil v 55. min Mondek, ktorému prihrával Holúbek, tentoraz strelu zblízka vyrazil žilinský brankár. Trenčania boli v druhom polčase proti oslabeným Žilinčanom pri chuti. Snažili sa využiť niektorú zo šancí a otočiť skóre na svoju stranu. V 60. min sa takmer podarilo skórovať domácim: Škvarka vysunul pred bránku Gergela, ale ten v ťažkej pozícii trafil len Volešáka. O minútu neskôr sa potvrdilo staré známe „nedáš-dostaneš“, Malec nezaváhal po Hajradinovičovej prihrávke a poslal svoj tím do vedenia. O osude zápasu futbalisti AS rozhodli v 80. min, keď sa uvoľnil striedajúci Holanďan Van Kessel, v úniku prihral na druhú stranu nabiehajúcemu Hajradinovičovi a ten pridal tretí gól hostí.

Adrián Guľa (tréner Žiliny): „V prvej časti sme hrali veľmi solídne, strelili sme gól, napriek vylúčeniu sme boli dominantnejší. Potom prišlo vyrovnanie hostí. V druhom polčase súper ukázal kvalitu v hre s loptou, my sme zlyhali v efektivite. Aj za takejto situácie by sme mali veriť, že sme schopní niečo uhrať. Chalani ukázali, že ani za nepriaznivého stavu by to nemal byť stratený zápas. Čo sa týka pracovitosti, nemám im čo vyčítať, hoci sme dnes prehrali na domácom štadióne. Som presvedčený, že to Trenčínu vrátime.“

Martin Ševela (tréner Trenčína): „Bol to zaujímavý zápas dvoch kombinačných tímov. Začali sme celkom dobre, vývoj určite ovplyvnila červená karta pre domácich. My sme sa snažili od začiatku ísť na víťazstvo, takto som pripravoval svoj tím na stretnutie. Dôležité bolo, že sme vyrovnali do polčasovej prestávky, z hráčov trochu opadla nervozita. Po zmene strán sme boli veľmi silní na lopte, aj keď sme hrali o jedného hráča viac, ale toto chceme hrať aj pri vyrovnanom stave. Boli sme efektívni, z tohto pohľadu môžem vyjadriť spokojnosť.“

FC ViOn Zlaté Moravce – FK Senica 2:2 (0:1)

• Góly: 56. L. Szabó, 80. Bernáth – 32. Piroska (z pok. kopu), 75. Jaroslav Diviš, ŽK: 78. Orávik (Zlaté Moravce), rozhodovali: Leško – R. Sluk, Chládek, 1082 divákov
  • Zlaté Moravce: M. Kuciak – Pavlenda, Pavol Majerník, Chrappan, A. Candrák – Obročník – Orávik, M. Babic, Pribula (84. Chren), P. Mazan (76. Ľ. Bernáth) – L. Szabó (88. P. Sabo)
  • Senica: Šulla – Habánek, P. Pavlík, Brabec, Kalabiška – Jirásek (70. L. Opiela) – Martin Zeman, T. Kóňa, Piroska, Hiago (65. Jaroslav Diviš) – Tsoumou (89. Jakubov)

Do stretnutia vstúpili lepšie domáci futbalisti. Už v 4. min sa Pribula šikovne uvoľnil v pokutovom území cez Brabca a zoči-voči Šullovi mieril iba do neho. V 11. min Orávikov prudký center do „malého vápna“ v poslednej chvíli pred Pribulom odvrátil Pavlík. V závere prvej štvrťhodiny domáci predviedli peknú kombinačnú akciu po osi Orávik – Babic s koncovkou Pribulu, gólman hostí však bol pripravený. Vzápätí si na Pavlendov center nabehol Pribula, Šullu však neprekonal. „Záhoráci“ po prvý raz zahrozili v 18. min, keď sa Tsoumou ocitol pred Kuciakom, v koncovke však zlyhal. Na opačnej strane Babic nabil agilnému Pribulovi, jeho strelu gólman hostí s námahou vyrazil. V 31. min po strete Pavla Majerníka s Hiagom sa pískala jedenástka v prospech hostí. Loptu si na „biely bod“ postavil Piroska a s prehľadom poslal hostí do vedenia – 0:1.

Do druhého dejstva vstúpili domáci s jasným úmyslom skórovať. V 50. min napriahol Orávik, jeho strela preletela tesne vedľa ľavej žŕdky senickej bránky. V 55. min sa opäť Orávik predral do pokutového územia, z dvanástich metrov však tesne minul pravú žrď. Zaslúžené vyrovnanie priniesla 56. min: Pribula posunul Szabóovi, ktorý sa šikovne otočil a polovysokou strelou prekonal Šullu – 1:1. V 59. min Orávikov center Mazan v páde poslal vysoko nad. Skóre sa mohlo meniť po hodine hry, keď Orávik spätnou prihrávkou našiel Babica, ten mieril iba do žrde. V 75. min striedajúci Jaroslav Diviš prešiel všetko, čo mu stalo v ceste a v páde poslal Senicu opäť do vedenia – 1:2. Skóre sa zasa menilo v 80. min, keď si na Orávikov center nabehol striedajúci Bernáth a v páde hlavou prekonal Šullu – 2:2. Vo výbornom stretnutí sa napokon zrodila remíza.

Branislav Mráz (tréner Zlatých Moraviec): „Dnes to bol dobrý zápas pre divákov. Túžili sme po víťazstve a napriek tomu, že sme dvakrát prehrávali, vždy sa nám podarilo vyrovnať. Remízu berieme a už sa pozeráme na ďalšie zápasy. Szabó sa dnes ukázal ako dobrý útočník, dal gól a verím, že bude pre mužstvo prínosom.“

Eduard Pagáč (tréner Senice): „Úvod stretnutia sme nezachytili, súper si vypracoval tri či štyri strelecké príležitosti. V druhom polčase futbal mohol potešiť divákov. Dvakrát sme viedli, ale dvakrát sme aj inkasovali. Domáci boli agresívni, chceli hrať futbal. My sme nezvládli tretí zápas, keď sme v polčase viedli.“