Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Chcem drámu na čele i na konci, vraví Dušan Tittel

Bývalý úspešný reprezentant Dušan Tittel stojí na čele Únie ligových klubov, ktorá má pod palcom obe najvyššie slovenské futbalové súťaže. Prvá odštartuje už o dva dni, piatkovou predohrávkou majstra a nováčika, Žiliny a Myjavy.

11.07.2012 08:00
tittel Foto:
Dušan Tittel.
debata

Je súťaž pripravená? Môže sa bez problémov začať?
Kluby splnili všetky tradičné povinnosti pred štartom súťaže. Riešili sme len niektoré drobnosti. Trochu nás znepokojuje situácia v Prešove, určite nie je jednoduchá, ale verím, že v klube ju zvládnu. Zatiaľ cítim v tejto súvislosti malú nervozitu. Komplikovaná situácia vznikla po zdravotných problémoch jedného z majiteľov a trochu nás zneistela.

V čom bol problém?
Klub nemal ešte na začiatku týždňa podpísané zmluvy s trénermi, ale Prešov je veľká slovenská futbalová bašta a bolo by zlé, keby sa problémy prejavili do takej miery, že by ohrozili existenciu klubu.

Máte obavy, že by Tatran nenastúpil do ligy?
Takto problém nevidím. Verím, že všetky mužstvá, ktoré si vybojovali právo hrať v lige, túto možnosť aj využijú. Zarazilo ma, že ani prešovský primátor vo vyjadreniach nepodporil zachovanie ligy v Prešove. Hovorí o podpore mládeže, čo je pekné, ale často sa za túto tézu poslanci mestských zastupiteľstiev skrývajú. Do Prešova patrí futbal i najvyššia súťaž. Na iné projekty peniaze sú, ale o rozvoj športu, nielen futbalu sa skoro nikde nestarajú. To je zlá cesta, mestá a štát musia šport výraznejšie podporiť.

Na čo sa v súťaži najviac tešíte?
Toho je viac, ale spomeniem nováčika, Spartak Myjavu. Verím, že to bude schopný a úspešný nováčik. Entuziazmus z Myjavčanov srší, čo je dobré znamenie. Niečo podľa vzoru Zlatých Moraviec. Budujú malý, ale sympatický a útulný štadión asi pre tritisíc ľudí. Pre menšie mestá to môže byť tiež cesta, ako pokračovať ďalej v rozvoji futbalu.

Ekonomika je momentálne zložitá a jej dopad na šport cítiť. Nemáte z toho obavy?
Samozrejme, uvedomujem si, že je kríza. Ekonomika je zlá pre všetkých. Ale Grécko, Portugalsko, Španielsko sú na tom ekonomicky ešte horšie ako Slovensko a všade sa futbal hrá a rozvíja. A na najvyššej úrovni. U nás ide o nepochopenie. Ak nebudeme podporovať šport, bude vyrastať chorá i tupá generácia, to si určite neželáme.

Čo by ste chceli, aby bolo v lige iné ako v uplynulom ročníku?
Páčilo sa mi, že naposledy sa hralo o titul až do konca, do posledného kola. Bral by som, aby bola súťaž na čele zasa taká vyrovnaná a dramatická, ale aby to platilo aj o opačnom konci tabuľky. V uplynulom ročníku totiž Dunajská Streda pomerne rýchlo odpadla a o tom, že vypadne, sa rozhodlo pomerne skoro.

Na slovenskú ligu chodia stále malé návštevy. Bez divákov nemajú zápasy atmosféru a strácajú príťažlivosť…
Máme dosť kvalitných futbalistov a aj keď najlepší odchádzajú rýchlo do zahraničia, stále sa v lige nájdu ich nástupcovia. Napríklad v uplynulej sezóne banskobystrický talent Norbert Gyömbér, ktorého sme minulý týždeň v našej ankete vyhlásili za objav ročníka. Možno už teraz odíde do zahraničia a som presvedčený, že keď dostane šancu, presadí sa aj v nemeckej bundeslige. Je to talent, ktorý mi pripomína Škrtela a možno by z neho mohol vyrásť ešte lepší futbalista. Verím, že aj v slovenskej lige sa nájdu pekné momenty i góly, na ktoré sa oplatí prísť pozrieť. Keď sme teraz robili na slávnostné vyhlásenie ankety jedenástka roka zostrihy zaujímavých situácií, ani sme nemuseli príliš hľadať v archívoch, bolo ich veľa. Dúfam, že diváci prídu vo vyšších počtoch a prídu si na svoje.

Ako hodnotíte podmienky v hľadiskách štadiónov?
Aj na atraktívnych záberoch rôznych akcií a gólov, o ktorých som hovoril, bolo zároveň jasne vidieť, že štadióny nie sú v najlepšom stave. V infraštruktúre zaostávame za všetkými, teraz nám neuveriteľne unikli aj Poliaci a Ukrajinci, ktorí na majstrovstvá Európy vybudovali a prestavali viacero štadiónov, ktoré spĺňajú najprísnejšie kritériá modernosti i komfortu. Nekultúrne prostredie na slovenských štadiónoch negatívne ovpyvňuje návštevnosť. Ak by sme dokázali pohnúť s týmto problémom, určite by sa to odrazilo aj na vyšších počtoch divákov.

Na slávnosti v Senci ste ocenili za rôzne projekty aj fankluby popredných tímov. Je to tiež cesta ako skultúrňovať prostredie a zlepšovať podmienky?
Určite. Do súťaže sa prihlásili so svojimi projektami tri fankluby a dva sme ocenili – žilinský a slovanistický. Prvý za pomoc sociálne slabším hráčom, druhý za prácu s najmladšími divákmi pod názvom Mladý slovanista. Budeme radi, keď sa v ďalšom ročníku prihlásia do súťaže aj ďalšie fankluby. Už pred touto sezónou ma napríklad zaujala akcia Trnavčanov, ktorí pred štartom sezóny prišli vo veľkých horúčavách brigádovať na štadión, upratovali a skrášľovali prostredie.

Čo by ste v novom, už v dvadsiatom slovenskom futbalovom ročníku chceli zažiť?
Dobrú atmosféru na štadiónoch. Rivalita medzi klubmi musí byť, inak by zápasy nemali náboj, ale tiež by som privítal aj viac žičlivosti. Dôležité je, aby sa stal futbal zábavou najmä pre fanúšikov a aj pre tých, ktorí ho robia. K tomu musíme všetci prispieť viac ako v minulosti.

debata chyba