Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Deschamps: Náš tím bude najsilnejší o dva až štyri roky

Francúz Didier Deschamps sa bude v nedeľu večer uchádzať o mimoriadny zápis do futbalovej histórie.

14.07.2018 11:02
Didier Deschamps Foto: ,
Didier Deschamps.
debata

Po Brazílčanovi Mariovi Zagallovi a Nemcovi Franzovi Beckenbauerovi sa môže stať tretím mužom, ktorý vyhrá svetový šampionát ako hráč aj tréner.

Deschamps bol pred dvadsiatimi rokmi kapitánom Les Bleus, ktorí zdolali vo finále Brazíliu a on ako prvý zdvihol nad hlavu najcennejšiu trofej. Túto spomienku a súvislosť mu aj v Rusku mnohí často pripomínajú, najmä po postupe do finále, ale Deschamps na túto tému veľa nehovorí.

„Nechcem porovnávať súčasné mužstvo s tým, ktoré pred dvoma desaťročiami oslavovalo titul. Teraz mám v Rusku mladý tím, je v ňom až štrnásť hráčov, ktorí nikdy na majstrovstvách sveta nehrali. Ich progres je však mimoriadny,“ vraví výnimočná postava nielen francúzskeho futbalu.

Pred dvadsiatimi rokmi, 12. júla 1998, domáci futbalisti zdolali na Stade de France Brazíliu 3:0, dva góly strelil Zinedine Zidane, tretí už v nadstavenom čase pridal Emmanuel Petit. Deschamps mal vtedy tridsať (päťdesiatku oslávi tento rok v októbri).

„Samozrejme, vtedy bolo všetko iné ako teraz. A najmä sa zmenila moja rola. Bol som hráč a aj ako kapitán som zodpovedal najmä za svoj výkon. Teraz vediem skvelé mužstvo a som šťastný, že sa nám darí a že sme postúpili do finále,“ zdôraznil Deschamps.

Domnieva sa, že jeho súčasný tím ešte pôjde výkonnostne hore, má dobrú budúcnosť. „O dva až štyri roky budú títo hráči ešte silnejší a ešte viac konkurencieschopní v porovnaní s najlepšími na svete. Som tréner, ktorý je hrdý na svojich hráčov a tím, na ich veľké majstrovstvo.“

Najväčšia kritika sa sypala na Deschampsovu hlavu po poslednom zápase v skupine, v ktorom jeho zverenci remizovali bez gólov s Dánskom. Doteraz ho mnohí považujú možno za vôbec najnudnejší súboj na šampionáte. Kouč priznal, že mužstvo musí zlepšiť najmä ofenzívu, ale tiež vyzýval, aby sa hodnotenia nesústreďovali len na negatíva.

Didier Deschamps. Foto: Reuters, MAX ROSSI
Didier Deschamps Didier Deschamps.

„Pozrite sa na Nemecko alebo Argentínu, aké mali veľké problémy. Pricestovali sme do Ruska s veľkými očakávaniami a postúpili sme zo skupiny z prvého miesta. Nebudem skromný: máme najvyššie ambície,“ vravel Deschamps.

Teraz je s mužstvom presne tam, kde chcel byť. „Hrať vo finále majstrovstiev sveta – to nás napĺňa hrdosťou. Pred šampionátom hovorili viacerí hráči o možnosti stať sa majstrami sveta. A teraz na tento úspech siahame. Ale šampiónmi ešte nie sme,“ pripomenul.

Deschamps je len trinástym mužom futbalovej histórie, ktorý získal titul majstra sveta ako hráč a potom viedol na šampionáte aj reprezentáciu svojej krajiny. V tomto pomerne úzkom zozname je jediným Francúzom. Napočetnejšie zastúpenie majú Nemci – ich bývalí velikáni dostali najviac možností viesť aj národný výber. Sú až štyria – Franz Beckenbauer, Berti Vogst, Rudi Völler a Jürgen Klinsmann.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Didier Deschamps #MS 2018 vo futbale #francúzski futbalisti #Z Ruska píše Michal Zeman