Prvý muž Ruska na Olympijskom štadióne Fišt v Soči osobne nebol, palce držal na diaľku z Moskvy.
„Zatelefonoval mi krátko po stretnutí a zagratuloval nám za odohratie veľkého zápasu. Ja som mu ale povedal, že sme veľmi nespokojní. Poradil mi, aby sme sa už pozerali do budúcnosti a mali otvorené oči,“ citovala agentúra DPA trénera Ruska Stanislava Čerčesova.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov tiež krátko po stretnutí sprostredkoval Putinov názor v oficiálnom komuniké: „Zápas samozrejme pozeral a bol smutný. Podľa neho však náš tím prehral v čestnom a krásnom zápase. Hráči sú však naši hrdinovia. Na ihrisku zomreli, ale sme na nich pyšní.“
Putin nebol osobne prítomný ani na osemfinálovom stretnutí Rusov so Španielmi, ktorý „zborná“ vyhrala až po jedenástkovom rozstrele. Doposiaľ osobne navštívil iba otvárací zápas šampionátu, v ktorom v moskovských Lužnikách Rusi prevalcovali Saudskú Arábiu 5:0.
"Samozrejme, skutočnosť, že už nemáme šancu bojovať o pohár pre majstra sveta, je frustrujúce. Ukázali sme sa však v dobrom svetle – futbalisti, fanúšikovia, celá krajina. Sme dvojnásobne radi, že sme sa predviedli ako dobrý organizátor MS.
Teraz sa nesmieme uspokojiť, ale urobiť ďalšie kroky. Hráči, ktorí tu boli, vydali zo seba to najlepšie. Bojovali v každej chvíli, ale proti Chorvátsku sme nemali dostatok šťastia. Dokázali sme však nemožné – to, že sa krajina zamilovala do nášho národného mužstva," povedal Čerčesov.
Rusko beztak dosiahlo najväčší úspech na scéne MS v ére samostatnosti. Pri ostatných troch účastiach medzi svetovou smotánkou nikdy nepreniklo zo základnej skupiny (1994, 2002, 2014).
Niekdajší Sovietsky zväz však bol pravidelným účastníkom vyraďovacích kôl svetového šampionátu – zo siedmich štartov na MS nepostúpil zo skupiny iba raz (1990). Najväčší úspech dosiahol ZSSR pred 52 rokmi na turnaji v Anglicku, kde obsadil 4. miesto.
Jednou z hviezd Ruska na týchto MS bol krídelník Denis Čeryšev. Odchovanec Realu Madrid, momentálne pôsobiaci v FC Villarreal, strelil na šampionáte 4 góly. Spomedzi Rusov bol v minulosti na MS (vrátane čias Sovietskeho zväzu, pozn.) strelecky úspešnejší jedine Oleg Salenko v USA 1994, keď skóroval šesťkrát.
„Za tento zápas chcem pred hráčmi zložiť poklonu a ďakujem im za ich odhodlanie a prístup. Bola to dráma. Najprv sa na nich valila kritika, potom im ľudia začali veriť a dokázali, že patria medzi najlepších,“ povedal 27-ročný rodák z Nižného Novgorodu Čeryšev.
Pre ruského stopéra Sergeja Ignaševiča bol duel s Chorvátmi posledný v jeho bohatej profesionálnej kariére. Dosiahol viacero úspechov – dovedna 6-krát triumfoval v domácej najvyššej súťaži a 7-krát vyhral Ruský pohár, na medzinárodnej scéne sa tešil z víťazstva v Pohári UEFA (2005) a na ME 2008 získal v reprezentačnom drese bronzovú medailu.
K úspechom bude zaiste počítať aj účinkovanie Rusov na domácich MS 2018. Ignaševič pôvodne nefiguroval ani v širšej nominácii na „mundial“. Po zranení Ruslana Kambolova mu zavolal tréner Čerčesov a oslovil ho s ponukou, či by bol ochotný prísť pomôcť mužstvu. Skúsený 38-ročný zadák nakoniec na šampionáte nechýbal v zostave Ruska ani minútu.
„To je všetko. Je veľmi ťažké si uvedomiť, čo to bolo… Nevedel som si ani predstaviť, že futbalovú kariéru ukončím na takejto vysokej úrovni. Som rád, že som bol súčasťou tohto tímu, koncepcie nášho trénera a našej futbalovej krajiny skoro dve desaťročia. Ďakujem za prejavenú priazeň všetkým fanúšikom CSKA Moskva,“ vyhlásil Ignaševič.