Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 LOH 2024 Výsledky výsledky

Messi dostal novú úlohu - poslať domov Francúzov

Desaťťisíce Argentínčanov opäť oslavujú Messiho. Lionel je zasa najlepší a nenahraditeľný. A dostal už aj novú úlohu. Poslať domov z majstrovstiev sveta Francúzov. To však nebude nijaká hračka.

30.06.2018 07:00
Messi Foto: ,
Kapitán Argentíny Lionel Messi sa teší po strelení úvodného gólu v zápase základnej D-skupiny Argentína - Nigéria na MS vo futbale v Petrohrade.
debata (3)

Istá je jedna vec: po dnešku bude finálový turnaj chudobnejší o jedného veľkého šampióna. Zápas sa uskutoční v Kazani o 16.00. Práve týmto šlágrom sa začína osemfinálový program.

Len v jedinom stretnutí v tejto časti šampionátu narazia na seba mužstvá, ktoré sa už hrdia titulom majster sveta. Kto má väčšie šance? Dvojnásobní víťazi turnaja Argentínčania? Alebo Francúzi, ktorí sa tešili zo zlata len raz?

Pre oboch je úspech na MS už skoro zabudnutou rozprávkou. Od triumfu Francúzov na domácej pôde uplynulo dvadsať rokov a Argentínčania ho oslavovali pred 32 rokmi v Mexiku (a predtým doma pred 40 rokmi).

Opäť sa všetky oči upierajú na Messiho. Jeho krajania čakajú od neho zázraky a Francúzom je zasa jasné to, čo všetkým doterajším argentínskym súperom. Kľúč k úspechu spočíva predovšetkým v tom, ako si poradia s argentínskym kapitánom.

Ten mal po výhre nad Nigériou a postupe do osemfinále obrovskú radosť. Spadol z neho veľký balvan, ale už má na chrbte ďalší.

„Zaslúžili sme si postúpiť, ale teraz nás čaká nová úloha,“ uvedomuje si argentínsky idol. „Vieme, že ak nám zápas nevyjde, už to nebudeme môcť opraviť ako v poslednom stretnutí v skupine. Francúzskych futbalistov dobre poznám. A videli sme už aj všetky ich zápasy na tomto turnaji. Mužstvo má veľa individualít, sú to technickí a rýchli hráči. K tomu netreba nič dodávať. Nebude to pre nás ľahký zápas.“

Bude to aj súboj viacerých spoluhráčov z klubov. Argentínčania Di María a Lo Celso sú členmi Paríža St. Germain, kde pôsobia až traja Francúzi – Areola, Kimpembe a Mbappé. A Dembélé a Umtiti obliekajú rovnaký dres – barcelonský – ako Messi.

Ak by sa brali do úvahy len posledné zápasy v Rusku, miernym favoritom sú Juhoameričania. Argentínski komentátori v Rusku sa zhodujú, že sa mužstvo vrátilo výhrou nad Nigériou do turnaja – nielen postupom, ale aj herne. To isté vraj platí o jeho lídrovi.

Naopak, Francúzov naposledy diváci v súboji s Dánskom vypískali, mužstvá sa postarali o formálny zápas bez života a iskry.

Pravda, len podľa neho sa nedá posudzovať. Francúzi hrali len to, čo potrebovali a čo im hralo do kariet. Potvrdili to aj slová aj ich kouča Didiera Deschampsa. „Pre nás bolo najdôležitejšie vyhrať skupinu. To sme splnili. Áno, nebol to príliš atraktívny súboj, Dánom stačila remíza. My sme nepotrebovali riskovať. Výsledok vyhovoval všetkým,“ tvrdí.

Aj on si však plne uvedomuje, že teraz ide o všetko. „Na tomto šampionáte je každý perfektne pripravený. Čakáme už len ťažké stretnutia.“

Aj Francúzi majú svojho hrdinu, na ktorého sa budú spoliehať. Antoine Griezmann však zatiaľ neoslnil a už sa mu za to ušla aj kritika. Hráča Atlética Madrid sa zastal Paul Pogba.

„Nedotýkajte sa môjho Grizoua. Už ste zabudli na Euro 2016?“ usmieval sa stredopoliar Manchestru.

Jeho narážka je každému, kto sa trochu orientuje vo francúzskom tíme, jasná. Griezmann sa stal na poslednom európskom šampionáte vo Francúzsku najlepším strelcom, ale až päť zo šiestich gólov dal vo vyraďovacej fáze… Teraz by mal prísť jeho hviezdny čas.

O tom, že ide o vyrovnanú dvojicu súperov, svedčí i postavenie vo svetovom rebríčku FIFA: Francúzom patrí siedma priečka, Argentínčania sú o dve vyššie. Vzájomná bilancia – celková i na majstrovstvách sveta – však hovorí pre juhoamerický výber.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #MS 2018 vo futbale #Z Ruska píše Michal Zeman