Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Kane: Zápas s Belgickom? Akoby sme hrali anglickú ligu

Stal sa druhým strelcom po Cristianovi Ronaldovi, ktorý na šampionáte v Rusku dosiahol hetrik. Najmladší kapitán v histórii anglickej reprezentácie, 24-ročný Harry Kane má na konte už päť gólov a vedie tabuľku kanonierov turnaja.

25.06.2018 13:38
Harry Kane Foto: ,
Anglický kapitán Harry Kane oslavuje druhý zo svojich troch gólov do siete Panamy.
debata

Po zápase s Panamou (6:1) ho vyhlásili za muža zápasu a najskôr si na tlačovej besede prevzal cenu a splnil povinnosti, ktoré s týmto ocenením súvisia. Prešli dve hodiny, kým ako posledný z hráčov vyšiel zo šatne na luxusnom štadióne v Nižnom Novgorode a zamieril do mixzóny medzi novinárov. Potom však ochotne odpovedal na otázky.

Anglicko má postup zo skupiny v suchu a Paname strelilo šesť gólov. Čo vás najviac potešilo?

Mám radosť z dvoch vecí. Že sme už postúpili a aj zo spôsobu, akým sme to dokázali. Zatiaľ nám všetko vychádza a turnaj si užívame. Som na tím hrdý. Ale stále sme len na začiatku.

Dali ste tri góly. Čo pre vás znamená tento reprezentačný hetrik?

Pre mňa to bol špeciálny zápas. Z troch gólov sa veľmi teším. Nie je až tak veľa futbalistov, ktorým sa to na majstrovstvách sveta podarilo.

Ako reagovali na váš výkon spoluhráči?

Je to najmä úspech mužstva. Ale musím povedať, že práve pre toto som rád jeho členom – chcem strieľať góly. V tíme vládne žičlivá nálada, podporujeme sa navzájom. Pricestovali sme na šampionát, aby sme dosiahli čo najlepší výsledok. Proti Paname sme čakali vyrovnanejší boj. Streliť na MS šesť gólov v zápase je vždy výnimočná udalosť. Súper nám dal dosť priestoru, aby sme mohli hrať.

Dva góly ste dali z penalty. Dosť dlho ste sa chystali na ich realizáciu…

Je to tak, robím to pravidelne, niekoľkokrát si pripravujem, štelujem loptu. Je to rutina. Tretí gól, ktorý som dal z hry, patrí asi medzi moje najšťastnejšie v kariére. Ale utočník potrebuje aj šťastie. Zostáva mi len veriť, že ani v ďalších zápasoch ma neopustí.

Budete sa teraz usilovať získať titul najlepšieho strelca šampionátu?

Začali sme v turnaji dobre, ale dúfam, že naša cesta bude dlhá a úspešná. A ja som len jednou časťou tímu. Dúfam, že sa mu bude naďalej dariť. To je teraz najdôležitejšie.

Tréner vás pomerne skoro, už po vyše hodine hry vystriedal, keď už bolo rozhodnuté. Potrebovali se si oddýchnuť pred ďalšími náročnými zápasmi?

Priznám sa, som rád na ihrisku a pokojne by som na ňom zostal až do konca. Ale trénerovo rozhodnutie rešpektujem. Všetci by chceli hrať. Pre nás je teraz najdôležitejšie udržať si túto formu aj v nasledujúcich dňoch.

V záverečnom zápase v skupine nastúpite proti silnému Belgicku. Bude to pre vás prestížny zápas…

Budeme chcieť vyhrať aj v súboji s Belgičanmi a obsadiť v skupine prvé miesto s deviatimi bodmi. Belgičanov poznáme veľmi dobre. Očakávam dobrú atmosféru, silný náboj. Bude to niečo podobné, akoby sa hral zápas v Premier League. V belgickom tíme sú aj moji spoluhráči z Tottenhamu (v kádri je až jedenásť hráčov, ktorí pôsobia v popredných anglických kluboch, z toho traja z Tottenhamu – pozn. red.).

Tretí Angličan s troma gólmi

Kane sa stal len tretím Angličanom, ktorý dal na MS hetrik – pred ním to dokázali Geoff Hurst (1966) a Gary Lineker (1986). Zároveň je druhým anglickým reprezentantom, ktorý na MS skóroval v prvých dvoch zápasoch. Napodobnil Rona Flowersa zo šampionátu v roku 1962. Štyri góly mal naposledy na konte Lineker na MS 1990.

Samovar je talizman

Harry Kane pripomenul skutočnosť, že po príchode do Ruska dostal každý ako darček samovar. „Už som zaregistroval vtipy, že je to moja prvá trofej, ktorú mám. Verí, že v kariére mám ešte všetko pred sebou a vybojujeme aj skutočnú veľkú trofej. Samovar bude teraz mojím talizmanom v turnaji. V posledných rokoch som odviedol veľa práce. Som silnejší a mám formu. Teraz by som rád ukázal, na čo mám,“ vyjadril sa pred zápasom s Panamou anglický kapitán.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Harry Kane #anglickí futbalisti #Z Ruska píše Michal Zeman