Nemcov vyškolili Mexičania. Argentínčania, Brazílčania a Španieli ukoristili len bod za remízu. Z ďalších tímov, ktoré by mali miešať karty na najvyššom poschodí, len Francúzi horko-ťažko zvládli Austrálčanov.
Čo sa deje s futbalovými veľmocami? Tréner obhajcov titulu Löw upozorňuje, že netreba robiť paniku. Svetový šampionát je beh na dlhú trať. Rozhodujúce bude, kto zostane v turnaji aj 15. júla, keď sa hrá finále.
Nemci o tom vedia svoje. V Španielsku 1982 podľahli šokujúco v úvode turnaja Alžírsku (1:2), ale v záverečnom súboji nechýbali.
Priam notorický je príklad Talianska z toho istého roku. V skupine s odretými ušami uhralo tri remízy, kritika sa na neho valila zo všetkých strán, ale v ďalších zápasoch už triumfovalo a stalo sa majstrom sveta. A na ich trápenie v skupine si už nik ani nespomenul.
Pravda, toto storočie ponúka aj iné súvislosti. Je kruté pre obhajcov titulu. Len jediný začal turnaj víťazne. V roku 2006 v Nemecku Brazílčania zdolali Chorvátsko (1:0). Všetci ostatní podľahli a tieto výsledky predznamenali aj ich veľký pád.
Mnohí si ešte spomenú na nešťastných Španielov, ktorí dostali v Brazílii 2014 výprask od Holanďanov (1:5) a už sa z neho nespamätali. Predčasne si balili kufre. Pred nimi zažili podobnú trpkú skúsenosť aj Taliani (2010) a Francúzi (2002), ktorí sa takisto lúčili so šampionátom už po skupinách.
Nemci sa tvária, že ich sa toto určite netýka a prelomia zlú bilanciu obhajcov. Ale vo svojej koži zatiaľ určite nie sú a ich zlaté sebavedomie dostalo aspoň trochu zabrať.