Srbi ubránili výhru nad Kostarikou. Rozhodol krásny priamy kop Kolarova

Srbskí futbalisti zvíťazili v nedeľňajšom prvom stretnutí E-skupiny MS 2018 v Samare nad Kostaričanmi 1:0. Kapitán Aleksandar Kolarov prekonal kostarického brankára Keylora Navasa z priameho kopu v 56. minúte.

17.06.2018 15:58 , aktualizované: 17:19
Aleksander Kolarov, Keylor Navas Foto: ,
Brankár Kostariky Keylor Navas inkasuje gól po priamom kope Srba Aleksandra Kolarova.
debata (2)

V nedeľu o 20.00 h SELČ bol v E-skupine na programe ešte zápas medzi Brazíliou a Švajčiarskom. V 2. kole sa 22. júna Srbi stretnú so Švajčiarmi a Kostaričania s Brazílčanmi.

E-skupina, 1. kolo:

Kostarika – Srbsko 0:1 (0:0)

• Gól: 56. Kolarov. ŽK: Calvo, Guzman – Ivanovič, Prijovič, rozhodovali: Diedhiou – Camara, Samba (všetci Sen.)
  • Kostarika: Navas – Gamboa, Acosta, Gonzalez, Duarte, Calvo – Venegas (60. Bolanos), Guzman (73. Colindres), Borges, Ruiz – Urena (66. Campbell)
  • Srbsko: Stojkovič – Ivanovič, Milenkovič, Tošič, Kolarov – Matič, Milivojevič – Tadič (82. Rukavina), Milinkovič-Savič, Ljajič (70. Kostič) – Mitrovič (89. Prijovič)
Nedeľa na MS v Rusku Fotogaléria - 26 fotiek Všetky fotky
Fanúšičky s maskotom Zabivakom pred zápasom...

Urenov nábeh hneď v úvode odhalil potenciálne trhliny v srbskej defenzíve, ktoré mohol gólom roztvoriť Gonzalez, ale jeho hlavička mierila iba do brankára Stojkoviča. Srbi nechali toho istého hráča osamoteného aj o pár minút neskôr pri štandardnej situácii, Gonzalez opäť nehlavičkoval ideálne, a ani na druhý pokus nepotrestal nepozornosť súpera. Srbsko najprv otestovalo obranu súpera centrami Ivanoviča a Tadiča z pravého krídla.

Naťuklo ju až prihrávkou za hráčov na Milinkoviča-Saviča, Kostarika odolala vďaka zákroku brankára Navasa. Oba tímy v ďalších minútach zocelili priestor okolo šestnástky, k streleckým pokusom sa do prestávky dostali už iba Urena a Calvo.

V závere polčasu síce aj akrobaticky Milinkovič-Savič na opačnej strane, ale jeho postavenie rozhodcovia posúdili bez konzultácie s videoasistentom ako ofsajdové. Opakované televízne zábery ukázali, že Milinkovič-Savič nebol v ofsajde.

Po zmene strán si za defenzívu zabehol Mitrovič a pred sebou mal len Navasa, ktorý však naďalej držal čisté konto a kostarické šance na bodový zápis. Srbsko začalo zvierať protivníka a pribúdali nebezpečné momenty.

Bol ním aj priamy kop, ku ktorému sa v 56. minúte postavil Kolarov a na jeho perfektnú strelu ľavačkou nedočiahol ani Navas. Na ťahu sa ocitli Kostaričania, ktorí po počiatočných zábleskoch hrali príliš pasívne a spoliehali sa na bránenie výsledku.

Po inkasovanom góle rýchlo využili všetky tri striedania, naozaj prebrali iniciatívu a častejšie držali loptu. No srbská obrana sa poučila z úvodných minút a zabezpečila, aby výstavný priamy kop Kolarova postačil na trojbodový zisk.

Najväčšiu šancu na zdvojnásobenie náskoku nevyužil Kostič, keďže Navas mierne pozmenil smer centra, ktorý smeroval na striedajúceho Srba. V nadstavenom čase sa prejavili emócie hráčov a striedajúci Prijovič na základe VAR vyviazol za úder do tváre protihráča so žltou kartou.

Hlasy po zápase (zdroj: fifa.com):

Oscar Ramirez, tréner Kostariky: „Bolo to tesné stretnutie, mali sme využiť naše šance, ako Srbsko zužitkovalo svoju. Prišli sme s taktickým plánom, snažili sme sa útočiť po krídlach. Súperovi sa podarilo skórovať zo štandardnej situácie, čo sme s tým mohli urobiť?“

Mladen Krstajič, tréner Srbska: „Moji zverenci sa prezentovali správnym prístupom a hrali jednotne. Museli sme hrať kompaktne na oboch koncoch trávnika. Nezaoberám sa štatistikami, ani ma nezaujíma, čo sa stalo v minulosti. Pre mňa je podstatné, že sme bojovali ako kolektív a sústredili sme sa. Treba zostať nohami na zemi a pokračovať ako tím.“

Aleksandar Kolarov, kapitán a autor gólu Srbska: „Priamy kop prišiel v dôležitej fáze zápasu. Vedel som, že môžem zmeniť priebeh a presne to som aj urobil.“