Dáni vstúpili do MS víťazstvom, Peru zahodilo šance a padlo po 15 zápasoch

Futbalisti Dánska vyhrali v sobotňajšom dueli C-skupiny MS v Rusku nad Peru 1:0. O ich triumfe na štadióne v Saransku rozhodol po hodine hry Yussuf "Yurary" Poulsen.

16.06.2018 20:02 , aktualizované: 21:19
Yussuf Poulsen Foto: ,
Jediný strelec zápasu Yussuf Poulsen sa teší s dánskymi spoluhráčmi.

Peruánec Christian Cueva nepremenil v nadstavenom čase prvého polčasu pokutový kop, ktorý rozhodca Bakary Gassama z Gambie nariadil na základe videozáznamu.

Peru prišlo o sériu pätnástich duelov bez prehry, Dáni natiahli svoju už na šestnásť zápasov. Juhoamerický tím najbližšie na MS čaká vo štvrtok 21. júna o 17.00 SELČ v Jekaterinburgu duel s Francúzskom. Dánsko sa stretne v ten istý deň o 14.00 SELČ v Samare s Austráliou.

C-skupina, 1. kolo:

Peru – Dánsko 0:1 (0:0)

• Gól: 59. Poulsen. ŽK: Tapia – Delaney, Poulsen. Rozhodovali: Gassama (Gamb.) – Birumushahu (Burundi), Etchiali (Alž.), 40.502 divákov.
  • Peru: Gallese Advincula, Rodriguez, Ramos, Trauco Tapia (87. Aquino), Yotun Carrillo, Cueva, Flores (63. Guerrero) Farfan (85. Ruidiaz)
  • Dánsko: Schmeichel Dalsgaard, Kjaer, Christensen (81. M. Jörgensen), Larsen Kvist (35. Schöne), Eriksen, Delaney Poulsen, N. Jörgensen, Sisto (67. Braithwaite)

Dvadsať minút sa Dáni iba prizerali aktivite Peruáncov, ktorí mali hru v rukách a na strelecké pokusy viedli v polovici prvého polčasu 6:0. Brankár Schmeichel sa zapotil najmä po strele Carrilla v 13. minúte, jeho spoluhráči sa až príliš rýchlo zbavovali lopty a smerom dopredu boli bezzubí.

K prvému ohrozeniu súperovej bránky sa odhodlal až v 27. minúte Delaney, oveľa nebezpečnejšia bola ale na druhej strane šanca Farfana, ktorého pokus v poslednej chvíli zblokoval Kjaer.

Už po polhodine hry musel pre zranenie ihrisko opustiť Dán Kvist, potom mohol jeho tím otvoriť skóre, no Eriksen trafil z priameho kopu tesne za šestnástkou iba do múru. Videozáznam v závere polčasu odhalil nedovolený zákrok Poulsena na Cuevu v dánskej šestnástke, no sám faulovaný z dodatočne nariadnej penalty vysoko prestrelil.

Herný prejav Dánov po zmene strán nabral výrazne aktívnejšie parametre, no do šancí sa pred brankárom Gallesem nedostávali. Naopak, na druhej strane sa po akcii Cuevu dostal do veľkej príležitosti v 56. minúte Flores, ale zblízka neusmernil loptu do priestoru troch žrdí.

Severania trestali o tri minúty neskôr, keď v situácii troch na troch vysunul Eriksen prihrávkou na ľavú stranu Poulsena a ten ľavačkou obstrelil brankára – 0:1.

Schmeichel o chvíľu neskôr zabránil vyrovnaniu po strele Floresa a zlikvidoval aj hlavičku striedajúceho Guerrera. Peruánci vrhli sily do útoku, v 69. minúte chýbal po hlavičke Rodrigueza dvojici Farfan a Carrillo iba krôčik k zakončeniu. Neujali sa ani šikovná pätička Guerrera a obrovská śanca Farfana v 84. minúte a tak Juhoameričania vyšli v úvodnom dueli bodovo naprázdno.

Hlasy (zdroje: TV2, FIFA.com):

Kasper Schmeichel (brankár Dánska): „Je to pekný pocit. Bolo veľmi dôležité, aby sme dnes vyhrali. Bol to tvrdý boj, v ktorom sme nezačali príliš dobre. Keď súper zahodil jedenástku, dostávali sme sa čoraz viac do zápasu. Som rád, že Peru v závere nevyrovnalo na 1:1. V defenzíve sme hrali spoľahlivo, ale musím uznať, že protivník nás zatlačil do extrému, takže keď rozhodca naposledy zapískal, pocítil som veľkú úľavu.“

Christian Cueva so spoluhráčmi z Peru po... Foto: Reuters, Martin Meissner
Christian Cueva Christian Cueva so spoluhráčmi z Peru po zahodenej jedenástke.

Yussuf Poulsen (stredopoliar Dánska a strelec víťazného gólu): „Bolo to úžasné. Zažili sme turbulentný a emocionálne vypätý zápas. Najprv som v ňom bol za darebáka, keď som zavinil jedenástku, ale nakoniec to celé dopadlo dobre.“

Ricardo Gareca (tréner Peru): „Nastúpili sme proti Dánsku, ktoré je naozaj výborný tím. Na štadióne bola skvelá atmosféra, čo prispelo k tomu, že sme sa chceli predviesť. Vedeli sme, že budeme mať veľkú podporu z hľadiska, ale nepredpokladali sme, že za nami vycestuje až tak veľa fanúšikov, navyše tak ďaleko.“

Age Hareide (tréner Dánska): „Peru urobilo naozaj veľa pre to, aby aspoň vyrovnalo. Musím preto vyzdvihnúť hru obrany a celého tímu. Myslím si, že je to náš piaty zápas bez inkasovaného gólu. Zápasy na majstrovstvách sveta sú ťažké a dnešok to ukázal. Peru malo trochu smoly, ale šťastie ho možno čaká už v ďalšom zápase.“