Obhajca zo Španielska na MS šokujúco končí! Nádej mu vzalo Čile

Senzácia, šok, prvotriedne prekvapenie. Cez skupinovú fázu majstrovstiev sveta v Brazílli sa s istotou nepretlačí do osemfinále jeden z najväčších favoritov na titul a obhajca trofeje spred štyroch rokov.

18.06.2014 22:55 , aktualizované: 23:56
Charles Aránguiz Foto: ,
Čílska radosť verzus španielsky smútok. Charles Aránguiz zvyšuje na 2:0.

Španielski futbalisti si po debakli od Holanďanov (1:5) nenapravili povesť ani vo svojom druhom zápase. Čiľanom podľahli na bájnej Maracane v Riu de Janeiro 0:2 (0:2) a medzi najlepšou šestnástkou turnaja si s istotou nezahrajú.

Naopak, miestenky vo vyraďovacej fáze si okrem Juhoameričanov zaistili aj Holanďania, ktorí si v stredu poradili s Austrálčanmi 3:2. Oba tímy majú po šesť bodov, kým Španieli s Austráliou zostali na nule.

Smútok, slzy, radosť aj údiv. Španieli nepostúpili Fotogaléria - 12 fotiek Všetky fotky
Mladá Španielka akoby nemohla uveriť tomu, že...

Španieli sú najväčším sklamaním doterajšieho priebehu svetového šampionátu a zdá sa, že ich éra úspechov je na konci. Počas predošlých šiestich rokov zvíťazili na všetkých významných podujatiach. Zlato brali z ME 2008 a 2012 i z MS 2010.

V Brazílii sa však zverenci Vicenteho del Bosqueho zapísali do dejín svetových šampionátov negatívnym spôsobom. Stali sa ďalším obhajcom titulu, ktorý neprešiel cez skupinovú fázu. Zaujímavosťou je, že majstrov sveta postihol rovnaký osud na dvoch z posledných troch šampionátov. Na MS 2010 v Južnej Afrike zlyhali Taliani (v základnej skupine ich zastavili slovenskí futbalisti), na MS 2002, ktoré hostili japonské a juhokórejské trávniky, smútili Francúzi.

B-skupina:

Španielsko – Čile 0:2 (0:2)

• Góly: 20. E. Vargas, 43. Aránguiz, ŽK: 40. Xabi Alonso – 26. Vidal, 61. Mena, rozhodovali: Geiger – Hurd (obaja USA), Fletcher (Kan.), 74 101 divákov
  • Španielsko: Casillas – Azpilicueta, Javi Martínez, S. Ramos, J. Alba – Busquets, Xabi Alonso (46. Koke) – David Silva, Iniesta, Pedro Rodríguez (76. S. Cazorla) – Diego Costa (64. F. Torres)
  • Čile: C. Bravo – Isla, Medel, F. Silva, Jara, Mena – Aránguiz (64. F. Gutiérrez), Vidal (88. Carmona), M. Díaz – E. Vargas (84. Valdívia), A. Sánchez

Čiľania mohli otvoriť skóre už v úvodnej minúte duelu, po prieniku Vidala sa v dobrej pozícii nedostali k dôraznému zakončeniu. Po štvrťhodine hry pohrozili Španieli, Xabi Alonso zblízka trafil brankára Brava. Ako prví sa z gólu tešili hráči Čile – po sérii rýchlych prihrávok sa lopta dostala k voľnému Vargasovi, ten prekonal Casillasa a Juhoameričania viedli 1:0. Najväčšie príležitosti „La Furia Roja“ na vyrovnanie v prvom polčase nevyužili Xabi Alonso a Diego Costa. Čiľania udreli druhýkrát dve minúty pred polčasovou prestávkou – po štandardnej situácii sa do zakončenia dostal Aránguiz a presnou strelou k ľavej žrdi zvýšil na 2:0.

Všetko o futbalových majstrovstvách sveta 2014 v Brazílii:
Správy, rozhovory, reportáže, výsledky, tabuľky, štatistiky či fotogalérie

Španieli v druhom polčase už aj so stredopoliarom Kokem mohli znížiť v 49. min, ale strelu Diega Costu zvnútra šestnástky Čiľania zblokovali. Vynikajúcu príležitosť nevyužil Busquets, ktorý z piatich metrov minul Bravovu svätyňu. Španieli boli pri lopte častejšie, ale nevytvárali si dobré strelecké pozície. Naopak, nebezpečnejší boli Čiľania, ale rýchle protiútoky nepremenili na tretí gól Isla ani Sánchez. V 84. min pohrozil strelou spoza šestnástky Iniesta, ale Bravo jeho pokus vyrazil. V nadstavenom čase sa nepresadil ani Sergio Ramos, Čiľania sa tak po záverečnom hvizde amerického rozhodcu Geigera tešili z postupu do osemfinále.

Vicente del Bosque (tréner Španielska): „Nemôžeme sa sťažovať, že si vypadnutie nezaslúžime, súper bol lepší. Náš tím ukázal charakter, tlačili sme sa dopredu, ale nemali sme šťastie pred bránkou. Na majstrovstvách sme zakaždým boli horší ako súper. Teraz ešte nie je ten čas, aby sme premýšľali o budúcnosti, musíme na to ísť postupne. “

Iker Casillas (brankár Španielska): „Žiadame fanúšikov o odpustenie. My sme zodpovední za výsledky, ale zároveň sme aj tými prvými, ktorí cítia bolesť a frustráciu. Teraz nezostáva nič iné, než sa pozerať do budúcnosti, musíme sa sústrediť na to, čo je na tomto tíme dobré. Táto partia hráčov si nezaslúžila skončiť takýmto spôsobom. Je to tvrdá rana a musíme sa s ňou vyrovnať. “

Jorge Sampaoli (tréner Čile): „Je to zásluha našich hráčov, s obrovským nadšením idú za víťazstvom, celý týždeň drú naplno a dnes proti Španielsku sa to ukázalo na ihrisku. V našej práci ale nemôžeme prestať, teraz je našou úlohou vyhrať skupinu.“

Alexis Sánchez (útočník Čile): „Vždy som hovoril, že postupná práca sa oplatí a prinesie ovocie ako je toto. Ideme ale od zápasu k zápasu, sme už v ďalšej fáze, ale ďalej chceme ísť z prvého miesta, takže je potrebné zdolať Holanďanov.“

Viac na túto tému: #MS 2014 vo futbale #španielska futbalová reprezentácia #čílska futbalová reprezentácia