Klose prekonal Müllera. Nemci v generálke na MS deklasovali Arménsko

Futbalisti Nemecka v generálke na majstrovstvá sveta deklasovali aj vďaka rekordnému gólu Miroslava Kloseho 6:1 Arménsko.

06.06.2014 23:03 , aktualizované: 07.06.2014 10:02
Miroslav Klose Foto: ,
Miroslav Klose.

Favorit sa pred odletom do Brazílie rozstrieľal až po prestávke, do kabín išli tímy v Mainzi za bezgólového stavu.

Skóre zápasu otvoril v 52. minúte André Schürrle, nádej na prekvapujúci výsledok dal hosťom vyrovnaním z penalty Henrich Mchitarjan z Dortmundu v 69. minúte. V poslednej dvadsaťminútovke však Nemci nastrieľali súperovi päť gólov, postupne trafili Lukas Podolski (71. minúta), Benedikt Höwedes (73.), Klose (76.) a dvakrát Mario Götze (82. a 89.).

Klose tri dni pred 36 narodeninami zaznamenal 69. reprezentačný gól. Prekonal tým štyri desaťročia starý rekord Gerda Müllera a stal sa najlepším nemeckým strelcom v histórii. Tieňom zápasu pre Nemcov bolo zranenie stredopoliara Marca Reusa, ktorý musel s poraneným členkom na vyšetrenie do nemocnice.

Do MS vstúpia Nemci o desať dní duelom proti Portugalsku.

Futbalisti Portugalska zdolali bez zranenej hviezdy Cristiana Ronalda v predposlednom zápase prípravy pred majstrovstvami sveta Mexiko 1:0. Na štadióne tímu amerického futbalu New England Patriots vo Foxborough sa o tesné víťazstvo postaral až v tretej minúte nadstaveného času obranca Bruno Alves.

Najlepšieho futbalistu sveta Ronalda na ihrisko stále nepustia problémy so stehenným svalom a zápal šľachy v ľavom kolene. Portugalčana čaká v utorok generálka proti Írsku, ale Ronaldov štart nie je istý ani v prvom zápase na MS proti Nemecku. Pre Mexičanov bol zápas poslednou hernou prípravou na piatkový duel s Kamerunom.

Chorváti na záver prípravy na štvrtkové úvodné stretnutie šampionátu proti Brazílii vyhrali v ďalšom zápase dvoch účastníkov turnaja nad Austráliou tiež 1:0. Po necelej hodine o výsledku rozhodol útočník Hull City Nikica Jelavič. Chorváti v zápase prišli o defenzívneho stredopoliara Danijela Pranjića, ktorý už v prvom polčase odstúpil so zraneným členkom.

Rozdielom jedného gólu zvíťazil aj ďalší európsky tím Grécko. Presnými zásahmi Panagiotisa Koneho a veterána Kostasa Katsuranisa zdolalo Bolíviu 2:1.

Brazílčania v generálke vyhrali v Sao Paule nad Srbskom 1:0 gólom útočníka Freda z 58. minúty. Rozdiel mohol byť aj dvojgólový, no čiarový rozhodcovia neuznali Hulkovi regulérny gól.

Japonci odvrátili blamáž proti Zambii, s ktorou po polhodine prehrávali už 0:2, ale nakoniec zvíťazili 4:3. Dvoma gólmi sa na obrate podieľal stredopoliar AC Miláno Keisuke Honda, ale nakoniec až v nadstavení rozhodol o výhre tíme kouča Alberta Zaccheroniho Jošito Okubo.

Kolumbia si bez zraneného hviezdneho útočníka Radamela Falcaa poradila s Jordánskom 3:0, ale potrebovala na to dve penalty. Súper navyše dvakrát kapituloval až v záverečných siedmich minútach v oslabení.

Pokutový kop potrebovali na strelenie gólu aj Kostaričania proti Írsku, Celso Borges z bieleho bodu vyrovnal na konečných 1:1.

Prípravné zápasy:

MAINZ Nemecko – Arménsko 6:1 (0:0)
Góly: 52. Schürrle, 71. Podolski, 73. Howedes, 76. Klose, 83. a 90. Götze – 69. Mchitarjan (z pok. kopu)

SAO PAULO
Brazília – Srbsko 1:0 (0:0)
Gól: 58. Fred

BUENOS AIRES (Arg.)
Kolumbia – Jordánsko 3:0 (1:0)
Góly: 42. J. Rodríguez, 83. Cuadrado (z pok. kopu), 89. Guarín, ČK: 81. Bani Yassen (Jord.)

SALVADOR (Braz.)
Chorvátsko – Austrália 1:0 (0:0)
Gól: 58. Jelavič

TAMPA (USA)
Japonsko – Zambia 4:3 (1:2)
Góly: 40. a 75. K. Honda, 73. Kagawa, 90.+ Okubo – 9. Katongo, 29. Sinkala, 89. Musonda

HARRISON (USA)
Grécko – Bolívia 2:1 (1:0)
Góly: 21. P. Kone, 54. Katsouranis – 70. R. Cardozo

CHESTER (USA)
Kostarika – Írsko 1:1 (0:1)
Góly: 64. C. Borges (z pok. kopu) – 18. K. Doyle, ČK: 42. G. González (Kost.) po druhej ŽK