Historický debakel. Žilina doma prehrala s Marseille hanebne 0:7!

Futbalisti MŠK Žilina prehrali v 4. kole Ligy majstrov v F-skupine s francúzskym Olympique Marseille vysoko 0:7! Ide o najväčší debakel domáceho tímu v histórii súťaže. Najbližšie sa zverenci trénera Pavla Hapala predstavia v európskom pohári číslo jeden v utorok 23. novembra na pôde favorizovanej Chelsea Londýn, ktorá v paralelne hranom súboji zdolala na Stamford Bridge Spartak Moskva a postúpila do osemfinále.

03.11.2010 18:59 , aktualizované: 22:33
Loic Rémy Foto:
Oslavujúci Loic Rémy.
debata (36)

Žilinčania stratili debaklom šancu aj na minimálne tretiu priečku v tabuľke, ktorá by im zabezpečila na jar pokračovanie v Európskej lige. Naopak, hráči kouča Didiera Deschampsa sa budú biť s rovnako šesťbodovým Spartakom Moskva o druhú postupovú priečku za suverénnymi „The Blues“.

F-skupina, 4. kolo:
MŠK Žilina – Olympique Marseille 0:7 (0:4)

ZÁPAS SME SLEDOVALI ONLINE

• Góly: 12., 21. a 54. Gignac, 52. a 63. Lucho Gonzalez, 24. Heinze, 36. Rémy, ŽK: Pečalka. Rozhodovali: Johannesson – Wittberg, Sjöblom (všetci Švéd.), 9664 divákov
  • Žilina: Dúbravka – Angelovič, Pečalka, Šourek, Leitner – Jež, Bello, Vittor (33. Zošák), Vladavič (60. Gergel) – Oravec, Ceesay (78. Majtán)
  • Marseille: Mandanda – Azpilicueta, Diawara, Mbia, Heinze (62. Taiwo) – Lucho Gonzalez, Kaboré, Cheyrou – Valbuena (62. A. Ayew), Gignac (72. Brandao), Rémy

Marseille začalo výborne a aktívnou hrou dostalo Žilinu pod tlak. Najprv po prvom rohu na bližšej žrdi hlavičkoval nepresne Heinze, v 5. minúte nebezpečne nad strieľal agilný Valbuena. L'OM pokúšal šťastie z každej pozície, dva pokusy Cheyroua a jeden Valbuenu si cestu za Dúbravkov chrbát ešte nenašli, ale Gignacov v 12. minúte už áno. To sa k nemu dostala lopta po priamom kope Cheyuroua a jeho teč zapadol k pravej žrdi domácej brány. Žilinčania kazili aj ľahké prihrávky, nevedeli sa osmeliť, réžiu mali neustále hostia. Ich snaha rezultovala v druhý gól v 21. minúte, keď sa po rýchlom protiútoku lopta dostala k Gignacovi a ten potom, ako sa predral cez Šoureka už sám pred Dúbravkom nezaváhal.

Radosť hráčov Marseille. Andre-Pierre Gignac a... Foto: SITA
Andre-Pierre Gignac, Lucho Gonzalez Radosť hráčov Marseille. Andre-Pierre Gignac a Lucho Gonzalez.

Otrasení hráči MŠK dostali definitívne K.O. o tri minúty po oblúčiku z hlavy Heinzeho, keď už Marseille signál z rohu Cheyroua na prednú žrď vyšiel dokonale. Vzápätí súboj na niekoľko sekúnd prerušil nepochopiteľný ohňostroj pyrotechniky spoza tribúny domácich fanúšikov. Tempo hry sa potom logicky zvoľnilo a hostia si držali kontrolu krátkymi prihrávkami.

Uvoľnene predvádzali pekné akcie a dávali až neuveriteľne odovzdanému súperovi lekcie z vysokej školy futbalu. Zmenu neprinieslo ani striedanie nevýrazného Vittora Zošákom, naopak, center výborného Cheyroua cez dvoch žilinských obrancov prešiel k osamotenému Rémymu a ten rutinérsky zvýšil na hrozivých 4:0 v 36. minúte. Tak sa skončil pre Hapalovcov katastrofálny prvý polčas, v ktorom sa hralo len na bránu MŠK a aj pomer striel 13:3 pre francúzskeho majstra bol veľavravný.

Lopta v sieti Žiliny. V zápase s Marseille nič... Foto: TASR
Žilina - Marseille Lopta v sieti Žiliny. V zápase s Marseille nič nové.

Hra mačky s myšou pokračovala aj po zmene strán. Po pekných kombináciách okolo dezorientovaných Žilinčanov prišli zlepené gólové hlavičky Lucha Gonzaleza a Gignaca v 52., resp. 54 minúte, prebudený kanonier Gignac tak zaznamenal hetrik. Koncert európskeho šampióna z roku 1993 pokračoval, na 7:0 zvýšil Lucho Gonzalez. Marseille malo aj ďalšie šance, na druhej strane sa Žilina v ofenzíve na nič nezmohla a iba sa zúfalo bránila. Napriek tomu mohol čestný gól zaknihovať v 87. minúte striedajúci Majtán, no pro priťuknutí od Oravca trafil len do brvna. Žilina zaznamenala najťažšiu domácu prehru v novodobej histórii LM.

Povedali po zápase:

Pavel Hapal (tréner MŠK Žilina): „Vôbec nemám chuť tento zápas hodnotiť. Súper bol vo všetkých činnostiach jednoznačne lepší. Hráči Marseille boli rýchlejší, odvážnejší, lepšie kombinovali. Mojim zverencom akoby chýbala odvaha, vôbec nič nám nevychádzalo. Bol to úplne iný zápas ako v Marseille, čo som už vopred predpokladal, ale ani vo sne som nečakal, že duel bude mať taký jednoznačný priebeh.“

Didier Deschamps (tréner Olympique Marseille): „Nemôžem povedať, že som očakával takýto jednoznačný výsledok, lebo by o mne napísali, že som arogantný. Dôležité je, že sme vyhrali a získali tri body do tabuľky. Samozrejme, v Lige šampiónov je zriedkavé zvíťaziť takýmto vysokým skóre a ja si to veľmi vážim. Dobre sme tento zápas začali a dôležité bolo, že sme vydržali v stanovenom tempe až dovtedy, kým to bolo potrebné. Aj pri narastajúcom skóre sme však stále rešpektovali hráčov súpera a snažili sa hrať poctivo do konca. Urobili sme dôležitý krok, ale teraz je dôležité, aby sme zvíťazili aj v Moskve. Treba tam dokončiť, čo sme v Žiline začali.“

Mário Pečalka (obranca MŠK Žilina): „Na takýto debakel si nepamätám ani z čias, keď som bol žiačik. Výsledok 0:7 naozaj nik nečakal, ťažko sa mi hľadajú slová. Najradšej by som sa niekam ukryl, ale viem, že to nejde. Život ide ďalej. Dostali sme poriadnu lekciu, z ktorej sa musíme poučiť.“

Vladimír Leitner (obranca MŠK Žilina): „Nič nám nevychádzalo, súper bol rýchlejší a dôraznejší a ešte aj odrazné lopty sa všetky vracali na kopačky Olympique. Pre nás to bol ´deň blbec´. Facka, akú sme dostali, však bola namieste.“

Róbert Jež (kapitán MŠK Žilina): „Z našej strany niet čo hodnotiť, výsledok 0:7 hovorí za všetko. Kazili sme ľahké prihrávky, po štyroch strelách Marseille sme prehrávali 0:3 a bolo po všetkom.“