Skvelý Spartak! Slovenský šampión vybojoval Európsku ligu

Futbalisti Spartaka Trnava sa prvýkrát v klubovej histórii počas éry samostatnosti predstavia v skupinovej fáze Európskej ligy UEFA. Po výhre 2:0 na ihrisku Olimpije Ľubľana uhrali proti tomuto súperovi na domácej pôde postupovú remízu 1:1.

30.08.2018 22:27
Trnava III Foto: ,
Na snímke radosť hráčov Trnavy po remíze a postupe po skončení odvetného zápasu play off Európskej ligy FC Spartak Trnava - NK Olimpija Ľubľana.
debata (24)

Stali sa tretím slovenským tímom v histórii modernej samostatnosti, ktorý si zahrá v tejto prestížnej časti európskej pohárovej súťaže číslo dva.

Svojich súperov v jesenných súbojoch skupinovej fázy EL sa Trnavčania dozvedia v piatok 31. augusta po 13.00 h SELČ, keď sa v Monaku uskutoční žreb. V osudí budú aj veľkokluby ako londýnske tímy Chelsea a Arsenal, ruský Zenit Petrohrad či talianske AC Miláno.

Odveta play off EL 2018/2019

Spartak Trnava – Olimpija Ľubľana 1:1 (1:1)
Góly: 12. Godál – 42. Kapun. ŽK: Oravec, Godál, Hladík, Janso – Tomič, Bagnack, Kronaveter, Brkič. Rozhodcovia: Banti – Costanzo, Peretti (všetci Tal.), 15.642 divákov
prvý zápas 2:0, poytúpila Trnava
Trnava: Chudý – Kadlec, Hladík, Godál, Čonka – Oravec, Rada – Jirka (90.+ Pekár), Grendel (72. Janso), Čanturišvili (89. Lupták) – Bakoš
Ľubľana: Ivačič – Bagnack, Ilič, Maksimenko, Štiglec – Tomič – Boateng (69. Savič), Kapun (74. Brkič), Črnic, Kronaveter – Issah (83. Suljič)

Radoslav Látal, trénera Spartak: „Ťažko to popísať, bol to náš sen a ten sa nám splnil a sme šťastní. Vidíme fanúšikov, ako sa radujú a dúfam, že aj ďalší zápas bude takto vypredaný. Už sme sa aj trochu bavili o súperoch. Ja som bol dlho v Nemecku, tak by som si želal nemeckého súpera. Uvidíme zajtra. Postúpili sme cez Mostar, dali sme trochu bokom slovenskú ligu a oplatilo sa. Máme super kolektív, chalani robia pre úspech maximum a aj keď sa niekedy naša hra nepáči, v kabíne sme jedna partia.“

Martin Chudý, brankár Trnavy: „Je to nádherné, sú to úžasné pocity, užívame si to a je to historický moment pre náš klub. Pre väčšinu z nás je to novinka, nikdy sme to nezažili a je to ako vyhrať ďalší titul. Tešíme sa, že sme to dokázali a dosiahli aj pre našich fanúšikov.“

Bez zraneného Greššáka sa Trnava snažila od začiatku zápasu držať taktických pokynov, ktoré naordinoval tréner Látal. Spartak sa nepúšťal bezhlavo dopredu a trpezlivo čakal na svoju šancu. Tá prišla v 12. minúte, keď Grendelov center z pravej strany poslal Boris Godál hlavou do bránky – 1:0. Slovinci odpovedali strelou Kronavetera, ktorú Chudý vyrazil.

V ďalšom priebehu prvého polčasu bola hra vyrovnaná, domáci futbalisti hrali naďalej veľmi disciplinovane a nepúšťali súpera na dostrel. V 42. minúte sa však po peknej kombinácii hráči Olimpije dočkali vyrovnania zásluhou Nika Kapuna.

Druhé dejstvo začalo zostra, najskôr tesne minul bránku hostí Jirka, potom sa na dostrel dostali aj hráči Olimpije. S pribúdajúcimi minútami hostia čoraz viac otvárali hru, Spartak sa zameral na ešte pozornejšiu defenzívu a čakal na rýchlu kontru. Jedna z tých sľubnejších prišla v 68. minúte, Grendel však nepretlačil loptu na voľného Jirku.

O tri minúty neskôr vytiahol Chudý krásny zákrok po štipľavej strele Štigleca. V 82. minúte sa o rozruch postarali fanúšikovia hostí pyrotechnickou vsuvkou vo svojom sektore. V 86. minúte mohol definitívne rozhodnúť Bakoš, v sľubnej šanci tesne minul. Nič to však nezmenilo na následných oslavách Spartaka, ktorý sa môže tešiť na piatkový žreb.

Choreo fanúšikov Trnavy pred odvetným zápasom... Foto: TASR, Lukáš Grinaj
SR futbal EL play off Trnava Ľubľana odveta TTX Choreo fanúšikov Trnavy pred odvetným zápasom play off Európskej ligy FC Spartak Trnava - NK Olimpija Ľubľana.

V sezóne 2008/2009 sa ešte vo vtedajšom Pohári UEFA predstavili v skupinovej fáze hráči MŠK Žilina, o tri roky neskôr sa takto ďaleko dostali už v „reformovanej“ Európskej lige UEFA futbalisti Slovana Bratislava.

„Belasí“ si úspech v podobe skupinovej fázy zopakovali aj v sezóne 2014/2015. Žilina ani Slovan sa pri svojich účastiach neprebojovali zo svojej skupiny do vyraďovacej fázy.

Trnava vybojovala skupinovú fázu Európskej ligy Fotogaléria - 11 fotiek Všetky fotky
Postupová radosť Trnavčanov.

Prestížnu skupinovú fázu zažili tri slovenské futbalové kluby aj v elitnej Lige majstrov. Pioniermi boli futbalisti 1. FC Košice ešte v sezóne 1997/1998. Do skupinovej časti ich priviedol súčasný kouč slovenskej reprezentácie Ján Kozák.

V nej mužstvo koučoval v prvom zápase Ján Bodnár, následne sa tímu ujal Karol Pecze. Na úspech „košických tigrov“ nadviazali v súťažnom ročníku 2005/2006 celkom nečakane hráči Artmedie Bratislava a zatiaľ poslední si zahrali v skupine LM zástupcovia MŠK Žilina (2010/2011).

Klub z pravého brehu Dunaja, petržalská Artmedia, je doteraz jediný slovenský zástupca, ktorý sa predstavil v jarných kolách niektorého z európskych pohárov – po obsadení 3. pozície v skupine LM sa automaticky presunul do šestnásťfinále Pohára UEFA 2005/2006, v ktorom nestačil na bulharský klub Levski Sofia (0:1 doma, 0:2 vonku).

Slovenské kluby v skupinovej fáze európskych pohárových súťaží vo futbale v ére samostatnosti (1993 – 2017)

LIGA MAJSTROV

1997/1998 1. FC Košice – tréneri Ján Bodnár, Karol Pecze (súperi Manchester United, Juventus Turín, Feyenoord Rotterdam)
2005/2006 FC Artmedia Petržalka – tréner Vladimír Weiss (súperi Inter Miláno, Glasgow Rangers, FC Porto)
2010/2011 MŠK Žilina – tréner Pavel Hapal (súperi FC Chelsea, Spartak Moskva, Olympique Marseille)

POHÁR UEFA a EURÓPSKA LIGA

2008/2009 MŠK Žilina – tréner Dušan Radolský (súperi Hamburger SV, Aston Villa, Ajax Amsterdam, Slavia Praha)
2011/2012 Slovan Bratislava – tréner Vladimír Weiss (súperi Athletic Bilbao, Red Bull Salzburg, Paríž St. Germain)
2014/2015 Slovan Bratislava – tréneri František Straka, Jozef Chovanec (súperi SSC Neapol, Sparta Praha, Young Boys Bern)
2018/2019 Spartak Trnava – tréner Radoslav Látal (súperi ???)

Odvety play off EL

FK Astana (Kaz.) – APOEL Nikózia (Cyp.) 1:0 po predĺžení (1:0, 1:0) – 2:1 na strely zo značky pok. kopu – prvý zápas 0:1, Astana postúpila do skupinovej fázy EL 2018/2019
Góly: 16. Henrique (z pok. kopu)

Ludogorec Razgrad (Bul.) – Torpedo Kutaisi (Gruz.) 4:0 (2:0) – prvý zápas 1:0, Ludogorec postúpil do skupinovej fázy EL 2018/2019
Góly: 38. a 59. Campanharo, 7. Misidjan, 62. Wanderson
Marek Hlinka odohral celý zápas, Miloš Lačný (obaja Torpedo) hral do 58. min

FK Karabach (Azer.) – FK Šerif Tiraspoľ (Mold.) 3:0 (2:0) – prvý zápas 0:1, Karabach postúpil do skupinovej fázy EL 2018/2019
Góly: 9. Medvedev, 42. Guerrier, 55. Ozobič

CFR Kluž (Rum.) – F91 Dudelange (Lux.) 2:3 (0:0) – prvý zápas 0:2, Dudelange postúpilo do skupinovej fázy EL 2018/2019
Góly: 85. Tambe, 88. Omrani – 51. a 54. Sinani, 78. Turpel

FC Midtjylland (Dán.) – Malmö FF (Švéd.) 0:2 (0:1) – prvý zápas 2:2, Malmö postúpilo do skupinovej fázy EL 2018/2019
Góly: 33. Antonsson, 79. Rosenberg

Škendija Tetovo (Maced.) – Rosenborg Trondheim (Nór.) 0:2 (0:0) – prvý zápas 1:3, Rosenborg postúpil do skupinovej fázy EL 2018/2019
Góly: 67. Hovland, 84. Reginiussen

Celtic Glasgow (Škót.) – FK Suduva Marijampolé (Lit.) 3:0 (1:0) – prvý zápas 1:1, Celtic postúpil do skupinovej fázy EL 2018/2019
Góly: 27. Griffiths, 52. McGregor, 61. Ajer

FK Ufa (Rus.) – Glasgow Rangers (Škót.) 1:1 (1:1) – prvý zápas 0:1, Glasgow Rangers postúpil do skupinovej fázy EL 2018/2019
Góly: 32. Sysujev – 9. Ejaria, ČK: 37. Morelos po druhej ŽK, 66. Flanagan (obaja Rangers) po druhej ŽK

RB Lipsko (Nem.) – Zaria Lugansk (Ukr.) 3:2 (1:1) – prvý zápas 0:0, Lipsko postúpilo do skupinovej fázy EL 2018/2019
Góly: 7. Cunha, 69. Augustin, 90. Forsberg (z pok. kopu) – 35. Ratao, 48. Gordijenkoc

Molde FK (Nór.) – Zenit Petrohrad (Rus.) 2:1 (0:1) – prvý zápas 1:3, Petrohrad postúpil do skupinovej fázy EL 2018/2019
Góly: 65. Hestad, 77. Haland – 21. Kuzjajev
Róbert Mak (Zenit) hral od 67. min

Apollon Limassol (Cyp.) – FC Bazilej (Švaj.) 1:0 (0:0) – prvý zápas 2:3, Apollon postúpil do skupinovej fázy EL 2018/2019
Gól: 53. Kyriakou

Maccabi Tel Aviv (Izr.) – Sarpsborg 08 (Nór.) 2:1 (0:0) – prvý zápas 1:3, Sarpsborg postúpil do skupinovej fázy EL 2018/2019
Góly: 52. Atzili (z pok. kopu), 60. Atar – 81. Halvorsen (z pok. kopu)

FC Kodaň (Dán.) – Atalanta Bergamo (Tal.) 0:0 po predĺžení – 4:3 na strely zo značky pok. kopu – prvý zápas 0:0, FC Kodaň postúpil do skupinovej fázy EL 2018/2019
Denis Vavro odohral celé stretnutie a v 115. min videl ŽK, Ján Greguš (obaja FC Kodaň) hral od 79. min – obaja premenili strely zo značky pok. kopu

Besiktas Istanbul (Tur.) – Partizan Belehrad (Srb.) 3:0 (2:0) – prvý zápas 1:1, Besiktas postúpil do skupinovej fázy EL 2018/2019
Góly: 37. a 69. Pepe, 45.+ Özyakup

Bröndby Kodaň (Dán.) – KRC Genk (Belg.) 2:4 (1:2) – prvý zápas 2:5, Genk postúpil do skupinovej fázy EL 2018/2019
Góly: 34. Wilczek, 58. Larsson – 15. Malinovskiy, 33. Ndongala, 66. Dewaest, 87. Samatta

FCSB (Rum.) – Rapid Viedeň (Rak.) 2:1 (2:0) – prvý zápas 1:3, Rapid postúpil do skupinovej fázy EL 2018/2019
Góly: 11. Gnohéré, 45.+ Potzmann (vl.) – 63. Balasa (vl.), ČK: 90.+ Balasa (FCSB) po druhej ŽK

FC Burnley (Angl.) – Olympiakos Pireus (Gréc.) 1:1 (0:0) – prvý zápas 1:3, Olympiakos postúpil do skupinovej fázy EL 2018/2019
Góly: 85. Vydra – 83. Podence

Girondins Bordeaux (Fr.) – KAA Gent (Belg.) 2:0 (1:0) – prvý zápas 0:0, Bordeaux postúpil do skupinovej fázy EL 2018/2019
Góly: 11. Kamano, 66. Briand (z pok. kopu)