Kráľovskú etapu na Okolo Slovenska vyhral Talian Bagioli, zo Slovákov bol najlepší Kubiš. Najbojovnejším jazdcom sa stal Čech

Taliansky cyklista Andrea Bagioli triumfoval v tretej etape 67. ročníka Okolo Slovenska. Jazdec stajne Soudal-QuickStep sa presadil v záverečnom špurte štvorčlennej skupiny na 171,6 km km dlhej trasy so štartom v Ružomberku a cieľom v Martine.

15.09.2023 15:54
SR Košice šport cyklistika Okolo Slovenska 1.... Foto: ,
Štart pretekov Okolo Slovenska v Košiciach.

Na druhom mieste prišiel do cieľa Michele Gazzoli (Astana – Qazaqstan) a tretí skončil Stefan Küng (Groupama-FDJ). Na čele celkového poradia sa udržal s veľkým náskokom Francúz Remi Cavagna zo Soudal-QuickStep, ktorý obsadil štvrtú priečku.

Etapa mala podobný scenár ako vo štvrtok. Pelotón dostihol únik pred Belianskym kopcom, kde sa nakoniec rozhodlo.

Lance Armstrong, galéria Čítajte viac Najväčší športový podvodník všetkých čias sa nemá na čo sťažovať. Žije v luxusnom dome, aký nemá hocikto

Bagioli bol najsilnejší v závere a vybojoval pre Soudal-QuickStep tretie víťazstvo na podujatí. Najlepším Slovákom v etape bol Lukáš Kubiš (Dukla Banská Bystrica), ktorý skončil piaty a je novým lídrom súťaže o najlepšieho Slováka.

Doterajší držitel dresu Matúš Štoček (ATT Investments) prišiel do cieľa na 40. priečke spolu s pelotónom, ktorý stratil 25 sekúnd.

Výsledky 3. etapy (Ružomberok – Martin, 171,6 km):
1. Andrea Bagioli (Tal./Soudal-QuickStep) 3:54:24 h, 2. Michele Gazzoli (Tal./Astana Qazaqstan), 3. Stefan Küng (Švaj./Groupama-FDJ), 4. Remi Cavagna (Fr./Soudal-QuickStep), 5. Lukáš KUBIŠ (SR/Dukla Banská Bystrica), 6. Pau Miquel (Šp./Equipo Kern Pharma), 7. Koen Bouwman (Hol./Jumbo-Visma), 8. Bart Lemmen (Hol./Human Powered Health), 9. Urko Berrade (Šp./Equipo Kern Pharma), 10. Gijs Leemreize (Hol./Jumbo-Visma) všetci rovnaký čas,…, 41. Matúš ŠTOČEK (SR/ATT Investments) +25 s

Piatková etapa mala kopcovitý charakter a bola označená za kráľovskú, keďže pretekári museli absolvovať najdlhšie stúpanie na podujatí.

Na cyklistov čakali celkovo štyri horské prémie, vrátane troch prvej kategórie a ako v predošlých dňoch aj tri rýchlostné. Štart odložili o necelú polhodinu, pretože americký tím Human Powered Health si pomýlil miesto štartu so sobotňajšou etapou. Napriek pokusom o únik prišiel balík pokope na úvodnú šprintérsku prémiu.

Dve horské prémie

Prvý ju prešiel Paul Miquel Delgado (Equipo Kern Pharma), pripísal si šesť bodov do bodovacej súťaže a tri bonifikačné sekundy. Slovák Štoček skončil za ním, získal štyri body a dve sekundy a zvýšil svoj náskok v súťaži o dres pre najlepšieho Slováka.

Prvú horskú prémiu Vrchvarta (1. kat., 4,9 km, 3,5%) vyhral líder vrchárskej súťaže Milan Vader (Jumbo-Visma).

Holanďan tak zvýšil svoj náskok o bodkovaný dres o ďalších 12 bodov. Po prvom kopci sa dostala dopredu päťčlenná skupina Oliver Le Gac (Groupama-FDJ), Andrea Pietrobon (EOLO-Kometa), Aljaž Jarc (Adria Mobil), Jíři Petruš (ATT Investments) a Matej Zahálka (Elkov-Kasper).

Najrýchlejší na rýchlostnú prémii v Dolnom Kubíne bol Francúz Gac, pripísal si šesť bodov a tri bonifikačné sekundy. Únik mal k dobru dvojminútový náskok. Cyklistov čakal druhý kopec Príslop (1. kat., 3,3 km, 6,1%), prvý na ňom bol Zahálka.

Čech si pripísal dvanásť bodov a za víťazstvo na prémii získal Cenu Mateja Lacza. Bola v najvyššom bode celej trasy 67. ročníka Okolo Slovenska. Gac v stúpaní vypadol z úniku, no počas zjazdu sa mu podarilo vrátiť späť.

Vedúca skupina začala stúpať na ďalšiu horskú prémiu prvej kategórie Zázrivá-Havrania (8 km, 3,4%). Dvanásť bodov za prvé miesto patrilo Pietrobonovi. Bod v pelotóne si pripísal Vader a mal istotu bodkovaného dresu aj v štvrtej etape.

Čech najbojovnejším jazdcom

V pelotóne prišlo počas klesania do obce Zázrivá k pádu, nikto však neodstúpil. Balík potom zrýchlil tempo a strácal na únik 1:15 minúty. Záverečnú rýchlostnú vyhral Gac, získal šesť bodov a tri bonifikačné sekundy. Pelotón prišiel na prémiu v Martine so stratou 30 sekúnd.

Kilometer pred prémiou Beliansky kopec (3. kat., 1,2 km, 9,1%) balík dostihol päťčlenný únik. Na začiatku stúpania sa začalo atakovať.

Vytvorila sa ďalšia skupina s piatimi cyklistami, líder horskej súťaže Vader získal tri body. Spolu s ním tam boli aj Cavagna, Bagioli, Küng a Gazzoli. Vader odpadol a vedúca štvorica napokon dotiahla svoju snahu do konca. V špurte bol najrýchlejší Bagioli.

Najbojovnejším jazdcom sa stal Čech Petruš, ktorý bol v úniku. Preteky pokračujú v sobotu štvrtou etapou, cyklistov čaká 149 km zvlnená trasa z Prievidze do Nitry.

Celkové poradie: 1. Cavagna 11:03:27 h, 2. Küng +2:20 min, 3. Mulu Kinfe Hailemichael (Eti./Caja Rural-Seguros RGA) +2:21, 4. Milan Vader (Hol./Jumbo-Visma) +2:23, 5. Lemmen +2:26, 6. Kasper Asgreen (Dán./Soudal-QuickStep) +2:42, 7. Berrade +3:12, 8. Bouwman +3:21, 9. Bruno Armirail (Fr./Groupama-FDJ) +3:27, 10. Jakub Otruba (ČR/ATT Investments) +3:37, …, 15. KUBIŠ +5:32, 19. ŠTOČEK +5:53

Bodovacia súťaž: 1. Cavagna 44, 2. Küng 27, 3. Asgreen 22, …, 14. KUBIŠ 12, 26. ŠTOČEK 4

Súťaž vrchárov: 1. Vader 34, 2. Matej Zahálka (ČR/Elkov-Kasper) 20, 3. Andrea Pietrobon (Tal./EOLO-Kometa) 18

Viac na túto tému: #Okolo Slovenska 2023