Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 LOH 2024 Výsledky výsledky

Demonštrácia sily. Sagan má siedmy titul i olympijskú miestenku

Od začiatku si išiel vlastné tempo. Inicioval únik dňa a napokon odpáral všetkých súperov.

20.06.2021 15:30
Sagan Bánovce Foto: ,
Peter Sagan sa teší z titulu slovenského šampióna v cieli spoločných M-SR a ČR v Bánovciach nad Bebravou.
debata (9)

V nedeľu rozhodol o svojom triumfe v záverečnom stúpaní, keď sa utrhol od vedúcej skupiny a prišiel si v sólovom úniku po absolútne víťazstvo pred trojicou Čechov. Český titul si vybojoval Michael Kukrle.

Druhým najlepším slovenským cyklistom bol Matúš Štoček, tretí skončil Lukáš Kubiš, ktorý prešprintoval Erika Bašku.

"Boli to rýchle, dosť dlhé preteky a bolo veľmi teplo, ale myslím si, že to vyšlo nad očakávanie aj pre mňa, pretože sme hneď v druhom kole odišli a dotiahli sme to až do konca.

Takže veľmi dobré. Príliš som neplánoval, ale videl som to tak od štartu, že som vyskúšal útočiť a vyšlo to," uviedol Sagan, ktorý si pripísal už 118. víťazstvo v profikariére.

Nakoniec nedal šancu ani českým konkurentom, keď sa v záverečnom stúpaní rozhodol zaútočiť a nik s ním nedokázal udržať krok: „Risk je niekedy zisk.“

Nedeľňajší vrchol spoločných MSR a MČR nemal náročný profil, na pretekárov čakalo približne 1900 výškových metrov, no preteky na dlhej trase skomplikovali vysoké horúčavy. Už na štarte o 10.30 h ukazoval teplomer okolo 30 stupňov Celzia.

odkaz
Peter Sagan, sezóna

Pretekári absolvovali dokopy sedem okruhov dlhých 32,5 km. Hneď po štarte sa začalo útočiť a do úniku sa snažili dostať viacerí pretekári. Nikto sa však dlhšie nedokázal odpútať a nezmenilo to ani stúpanie na Motešice (0,8 km, 5,3%). Po ňom sa však po páde rozdelil pelotón.

Vpredu jazdili najväčší domáci favorit Peter Sagan, ktorý bol od úvodu pretekov veľmi aktívny, či Matúš Štoček a väčšina českej špičky.

Asi 40-členná skupina však príliš nespolupracovala a tak sa z nej čoskoro vytvoril desaťčlenný únik a po druhom prejazde cieľa si vypracoval viac ako dvojminútový náskok.

V úniku boli zo Slovákov Sagan a Štoček a osem Čechov Mathias Vacek, Petr Klabouch, Karel Camrda, Tomáš Kalojíros, Daniel Turek, Lubomír Petruš, Dominik Neuman a Michael Kukrle. Najväčšie české hviezdy v ňom však chýbali.

Skupina výborne spolupracovala a jej náskok rýchlo rástol. Po polovici pretekov mali k dobru už sedem minút a po odjazdení 150 km to bolo už desať minút. V pelotóne sa zvýšila nervozita a začalo sa útočiť, čo vyhovovalo skupine v úniku.

Peter Sagan Čítajte viac Nemci naznačili, že Sagan zostane. Denk nedodržal slovo, hromží Ackermann

Všetko tak nasvedčovalo tomu, že o národných tituloch sa rozhodne medzi pretekármi v úniku. Najväčším favoritom na absolútneho víťaza bol Peter Sagan.

Desiatka na čele si udržala vyše desaťminútový náskok aj v úvode predposledného ko­la.

V záverečnom kole zaútočili z úniku Turek a Kukrle, ich nástup zachytili len Neuman a Sagan, ktorý sa tak odpútal od Štočeka.

V poslednom stúpaní sa trojnásobný majster sveta utrhol od trojice Čechov a prišiel si pre ďalší majstrovský titul.

Bratia Saganovci držia titul z pretekov s hromadným štartom v rukách už jedenásť rokov. Peter ich získal sedem, Juraj štyri, vlaňajší triumf nemohol obhajovať pre zranenie.

Peter Sagan – 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2018, 2021

Juraj Sagan – 2016, 2017, 2019, 2020

Výsledky MSR – muži elite (Bánovce nad Bebravou – Bánovce nad Bebravou, 227,5 km):
1. Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) 4:48:29 h, 2. Matúš Štoček (Topforex – ATT Investments) +3:02 min, 3. Lukáš Kubiš (Dukla Banská Bystrica) +12:18, 4. Erik Baška (Bora-Hansgrohe) +12:19, 5. Simon Nagy (Cycling Academy Trenčín) +12:20, 6. Patrik Tybor +12:21, 7. Juraj Bellan rovnaký čas, 8. Pavol Rovder (všetci Dukla Banská Bystrica) +12:22, 9. Andrej Líška (Cycling Academy Trenčín) +12:23, 10. Marek Čanecký (Dukla Banská Bystrica) +12:24

9 debata chyba
Viac na túto tému: #cyklistika #Peter Sagan #majstrovstvá Slovenska